راهنمای سفر به کلونگ لوانگ

کلونگ لوانگ در کشور تایلند و در فاصله کمی از بانکوک قرار گرفته است. معبد وات پرا داماکایا، موزه سرامیک آسیای جنوب‌شرقی و موزه ملی زمین‌شناسی از دیدنی‌‌های کلونگ لوانگ به شمار می‌روند.

کلونگ لوانگ را بهتر بشناسید:

درباره کلونگ لوانگ

تاریخچه کلونگ لوانگ

آب و هوای کلونگ لوانگ

راهنمای سفر به کلونگ لوانگ

جاهای دیدنی کلونگ لوانگ

درباره کلونگ لوانگ

کلونگ لوانگ (Khlong Luang) یکی از مناطق استان پاتوم تانی در کشور تایلند، واقع در قاره آسیا است. این منطقه در نواحی مرکزی تایلند قرار داد و در فاصله ۵۰ کیلومتری از بانکوک، پایتخت تایلند واقع شده است. منطقه کلونگ لوانگ از ۷ زیرمجموعه و ۱۰۶ روستا تشکیل می‌شود. بزرگ‌ترین منطقه با ۲۰ روستا، کلونگ نوئنگ و کوچک‌ترین منطقه با ۹ روستا، کلونگ چت نام دارد.

جمعیت کلونگ لوانگ بیش از ۲۷۴ هزار نفر و مساحت آن حدود ۳۰۰ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این منطقه را بودایی‌ها تشکیل می‌دهند و اقلیت‌های مسلمان و مسیحی درصد بسیار کمی را شامل می‌شوند. زبان مردم کلونگ لوانگ، تایلندی است.

کلونگ لوانگ

کلونگ لوانگ مانند دیگر مناطق کشور، تحت حکومت یک‌پارچه تایلند قرار دارد. نوع حکومت، پادشاهی مشروطه به شمار می‌رود و سیستم اداره کشور به سیستم پارلمانی وست مینستر نزدیک است. بالاترین مقام به سران نظامی کشور تعلق دارد و دولت نیز از سه قوه مقننه، مجریه و قضایی تشکیل شده است.

تاریخچه کلونگ لوانگ

در دوره پادشاهی آیوتایا، این منطقه زمینی پست در اعماق جنگل بود. در سال ۱۷۶۷ و با از بین رفتن سلطنت آیوتایا توسط نیروهای میانماری، برخی از نجات‌‌یافتگان به این منطقه پناه آوردند و در آن سکونت گزیدند. با افزایش جمعیت در این منطقه و زیاد شدن کشاورزی، شاه رامای پنجم دستور ساخت کانالی را به نام کلونگ رنگسیت در جهت بهبود کشاورزی داد. بعد از مرگ او، نام این منطقه به پاسداشت آینده‌نگری او به کلونگ لوانگ تغییر یافت.

کلونگ لوانگ

آب و هوای کلونگ لوانگ

آب و هوای کلونگ لوانگ استوایی به شمار می‌رود. میزان بارندگی در فصل تابستان بیشتر از فصل زمستان است و متوسط دمای هوای در طول سال از ۲۸ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

راهنمای سفر به کلونگ لوانگ

نزدیکترین فرودگاهها به کلونگ لوانگ، فرودگاههای بین‌المللی دن موئنگ و سووارنابومی در بانکوک هستند که به‌ترتیب در فواصل تقریبی ۲۶ و ۵۸ کیلومتری از شهر قرار گرفتهاند. در این فرودگاهها پروازهایی از/ به کوالالامپور، شانگهای، سنگاپور، مسکو، بمبئی، سئول، وین، سیدنی، تهران، استانبول و بسیاری مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. با استفاده از اتوبوس و تاکسی، در زمانی کمتر از ۱ ساعت، می‌توان از بانکوک به کلونگ لوانگ دسترسی داشت.

کلونگ لوانگ

جاهای دیدنی کلونگ لوانگ

از مهم‌ترین جاهای دیدنی کلونگ لوانگ می‌توان «معبد وات پرا داماکایا» (Wat Phra Dhammakaya)، «موزه سرامیک آسیای جنوب‌شرقی» (Southeast Asian Ceramics Museum)، «موزه نیلوفر آبی» (Lotus Museum) و «موزه ملی زمین‌شناسی» (National Museum of Geology) را نام برد.

برای خرید می‌توانید به «مرکز خرید بان پروکسا بی کلونگ لوانگ» (Baan Pruksa B Khlong Luang) و «بازار کلونگ لوانگ موانگ مای» (Khlong Luang Muang Mai Market) سر بزنید.

نویسنده: صنم وفقی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map