راهنمای سفر به جده

جده شهری در غرب کشور پادشاهی عربستان سعودی واقع در استان مکه است. این شهر بر کرانه دریای سرخ قرار دارد و لقب «عروس دریای سرخ» (البحر الأحمر) را از آن خود کرده است. البته پایتخت اقتصادی و گردشگری عربستان سعودی نیز به حساب می‌آید. این شهر بزرگ‌‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر عربستان پس از ریاض است و از مهم‌ترین بندرهای عربستان و دریای سرخ محسوب می‌شود.

گفته می‌شود تاریخ جده به عصر حجر باز می‌گردد و باستان‌شناسان در وادی بریمان واقع در شمال شرقی جده آثاری یافته‌اند که بر این مطلب دلالت دارد. پاره‌ای روایات، قُضاعه، قبیله قدیم عرب را نخستین مردمی می‌دانند که در جده سکنی گزیدند. برخی روایات نیز از این حکایت دارد که در روزگار جاهلیت، عَمروبن لُحَی نخستین بار آیین توحید را در مکه دگرگون ساخت و بت‌هایی را از جده به مکه برد و مردم را به پرستش آن‌ها دعوت کرد.

با این همه، روایاتی دیگر از این سخن دارد که خاندان ایرانی سلمان فارسی که بازرگان بودند، پس از مسلمان شدن، در جده ساکن شدند؛ در ضمن این شهر را ساخته یکی از پادشاهان ساسانی نیز مطرح کرده‌اند. در هر صورت، پس از ظهور اسلام، جده تحت حاکمیت امویان، عباسیان، فاطمیان، عثمانی‌ها و وهابی‌ها قرار گرفت.

جده در کنار دشت ساحلی تِهامه و در ۷۵ کیلومتری غرب مکه در منطقه غربی شبه جزیره عربستان واقع است و مجموعه‌ای از تپه ماهورهای کوهپایه‌ای که به موازات رشته ‌کوه‌های بلند حجاز کشیده شده، آن را از سوی شرق جدا می‌کند. این شهر آسیایی ۴۱۹ کیلومتر با مدینه منوره فاصله دارد و دروازه ورود بیشتر حاجیان حرمین شریفین و از مهم‌ترین کانون‌های بازرگانی عربستان سعودی به شمار می‌رود.

جمعیت شهر حدود ۳ میلیون نفر است که در مساحت ۱,۵۷۰ کیلومتر مربعی آن زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم، عربی و واحد پول‌شان، ریال سعودی است. امروزه جده از ۴ بخش متمایز تشکیل می‌شود: منطقه تاریخی که همچنان ساختمان‌های قدیمی و محیط سنتی خود را حفظ کرده‌اند؛ منطقه مرکزی اداری و تجارتی؛ منطقه جدید با خیابان‌های وسیع و محله‌های مسکونی پیشرفته و بازارهای بزرگ؛ و منطقه زیبای جاده ساحلی (کورنیش) که به طول ۱۳۰ کیلومتر امتداد دارد.

آب و هوای جده متاثر از موقعیت آن است و در تابستان به سبب بالا رفتن دمای آب دریا، میزان رطوبت در آنجا افزایش می‌یابد و دمای هوا گاه به ۵۰ درجه سانتیگراد نیز می‌رسد.

از دیدنی‌های جده می‌توان به موزه شهرداری جده (Municipality Museum)، کورنیش جده (Jeddah Corniche)، مسجد شناور جده (Floating Mosque)، آکواریوم فقیه (Fakieh Aquarium)، موزه عبدالرئوف خلیل (Abdul Raouf Khalil Museum)، سوق محمود سعید (Mahmoud Saeed Souq) و سوق العلوی (Souq Al Alawi) اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map