راهنمای سفر به استان چیانگ مای

چیانگ مای با تعداد زیاد معابد بودایی، موزه‌های تاریخی و طبیعی، جاذبه‌های گردشگری متنوع و امکانات مناسب اقامت یکی از پراهمیت‌ترین مقاصد توریستی در کشور تایلند به شمار می‌رود.

درباره استان چیانگ مای بیشتر بخوانید:

معرفی استان چیانگ مای

تاریخچه استان چیانگ مای

آب و هوای استان چیانگ مای

راهنمای سفر به استان چیانگ مای

سوغات استان چیانگ مای

جاهای دیدنی استان چیانگ مای

معرفی استان چیانگ مای

استان چیانگ مای دومین استان بزرگ در تایلند، قاره آسیا است. این استان که در شمال کشور قرار دارد، از شمال‌شرقی با استان چیانگ ری، از جنوب با استان‌های لامپانگ و لامفون، از جنوب‌غربی با استان تاک، از غرب با استان مائه هونگ سون و از شمال با ایالت شان در کشور میانمار همسایه است. مرکز این استان، چیانگ مای نام دارد.

این استان ۱.۷ میلیون نفر جمعیت و مساحتی با ابعاد ۲۰ هزار کیلومتر مربع دارد. غالب مردم این استان بودایی‌ها را شامل می‌شوند و مسلمانان و مسیحیان در اقلیت قرار دارند. زبان رسمی استان چیانگ مای تایلندی است.

این استان تحت حکومت یک‌پارچه تایلند قرار دارد. نوع حکومت در این کشور، پادشاهی مشروطه است و سیستم اداره کشور به سیستم پارلمانی وست‌مینستر شباهت دارد. دولت تایلند از ۱۷ شورا و ۳ قوه‌ مقننه، مجریه و قضایی تشکیل می‌شود و در راس حکومت کشور، سران ارتش قرار دارند.

چیانگ مای

تاریخچه استان چیانگ مای

پس از شکل‌گیری پادشاهی لانا در سال ۱۲۹۶، شهر چیانگ مای، مرکز کنونی استان، به‌عنوان پایتخت سلطنت لانا معرفی شد. این شهر نه‌تنها پایتخت و مرکز فرهنگی لانا به شمار می‌آمد؛ بلکه به مرکز بودیسم در شمال تایلند نیز تبدیل شد و شاه منگ تعداد زیادی از معابد بودایی را در این شهر برپا کرد.

آب و هوای استان چیانگ مای

استان چیانگ مای آب و هوایی استوایی دارد. میزان تغییرات دما در طول سال کم است و هوای چیانگ مای درمجموع گرم محسوب می‌شود. حداکثر دما در این استان به ۴۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. باران‌های موسمی بیشتر در ماه‌های گرم سال صورت می‌گیرد و در فصل‌های سردتر میزان بارندگی کاهش می‌یابد.

راهنمای سفر به استان چیانگ مای

فرودگاه بین‌المللی چیانگ مای دروازه‌ اصلی ورود مسافران به شمال تایلند است و سالانه به ۳ میلیون مسافر خدمات ارائه می‌دهد. همچنین اتوبوس‌های متعددی با مقصد بانکوک و دیگر شهرهای تایلند از ترمینال این استان حرکت می‌کنند. برای جابه‌جایی در سطح شهر می‌توان از توک‌توک، موتور سیکلت، دوچرخه و ساملور استفاده کرد.

سوغات استان چیانگ مای

چیانگ مای

از سوغات محبوب چیانگ مای، می‌توان به لباس‌های محلی شمال تایلند، کوسن‌های مثلثی، پارچه‌های ابریشمی و چتر تایلندی اشاره کرد. یکی از سوغاتی‌های متفاوت این استان کاسه مدیتیشین نام دارد. این کاسه که در ابعادی متفاوت ارائه می‌شود با چوبی همراه است که می‌توان از کشیدن آن بر تنه کاسه، آهنگی آرامش‌بخش ساخت. این کاسه برای ساخت موسیقی‌ و مدیتیشن استفاده می‌شود.

شما برای خرید می‌توانید به بازار شبانه چیانگ مای، مرکز خرید مایا لایف استایل و مرکز خرید سنترال فستیوال سر بزنید. 

جاهای دیدنی استان چیانگ مای

معابد بودایی از مشهورترین جاهای دیدنی استان چیانگ مای به شمار می‌روند که از آن جمله می‌توان وات پراتات دووا سوتپ، وات فرا سینگ، وات چدی لوانگ، وات جت یوت، وات اومنگ، «وات سوان دوک» (Wat Suan Dok)، «وات پراکا‌ئو منگرای» (Wat Phrachao Mengrai)، «وات پراتات دو کام» (Wat Phra That Doi Kham) و «وات چیانگ من» را (Wat Chiang Man) نام برد.  

چیانگ مای

از دیگر دیدنی‌ های استان چیانگ مای می‌توان به موزه‌ها اشاره کرد. اگر به دیدن موزه علاقه دارید می‌توانید به «موزه حشرات جهان و عجایب طبیعی» (Museum of World Insects and Natural Wonders)، «موزه فرهنگ بومی لانا» (Lanna Folklife Museum)، «مرکز فرهنگ و هنر شهر چیانگ مای» (Chiang Mai City Arts and Cultural Centre) و «مرکز فرهنگی مونفای» (MONFAI Cultural Centre) مراجعه کنید.

برای علاقه‌مندان به طبیعت و حیات‌وحش کمپ فیل‌های مائسا، آبشارهای بواتانگ، «باغ‌وحش حشرات سیام» (Siam Insect Zoo)، «پارک ملی دوی سوتپ پوی» (Doi Suthep-Pui National Park) و «باغ گیاه شناسی ملکه سیریکیت» (Queen Sirikit Botanic Garden) پیشنهاد می‌شود.

نویسنده: صنم وفقی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map