راهنمای سفر به استان آنتالیا

استان آنتالیا در کشور ترکیه، به‌دلیل وجود جاذبه‌های متنوع طبیعی، تاریخی، شهرهای باستانی متعدد و سواحل بی‌نظیر یکی از پربازدیدترین و محبوب‌ترین مقصدهای گردشگری ترکیه محسوب می‌شود.

درباره استان آنتالیا بیشتر بدانید:

درباره استان آنتالیا

تاریخچه استان آنتالیا

آب و هوای استان آنتالیا

راهنمای سفر به استان آنتالیا

سوغات استان آنتالیا

جاهای دیدنی استان آنتالیا

درباره استان آنتالیا

استان آنتالیا یکی از استان‌های کشور ترکیه، واقع در قاره آسیا است. این استان که در جنوب‌غربی ترکیه و در ساحل مدیترانه قرار دارد، از شرق با استان‌های مرسین و قرامان، از شمال‌شرقی با استان قونیه، از شمال با استان‌های اسپارتا و بوردور و از غرب با استان موغله همسایه است. مرکز استان، آنتالیا نام دارد. گوناگونی جاهای دیدنی آنتالیا، این شهر را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد در سطح جهان تبدیل کرده است و امروزه سفر به آنتالیا از محبوب‌ترین سفرها در میان ایرانیان محسوب می‌شود.

استان آنتالیا مرکز صنعت گردشگری ترکیه به شمار می‌رود و ۳۰٪ از گردشگران خارجی را که به ترکیه سفر کرده‌اند، به خود جذب می‌کند. بر اساس گزارش‌های سال ۲۰۱۱، شهر آنتالیا سومین شهر پربازدید دنیا است. همچنین این استان، بزرگ‌ترین ریزورت دریایی بین‌المللی ترکیه محسوب می‌شود.

جمعیت استان آنتالیا ۲٫۳ میلیون نفر و مساحت آن حدود ۲۰٫۷ هزار کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این استان را مسلمانان تشکیل می‌دهند که خود به دو دسته اهل تسنن و شیعیان تقسیم می‌شوند. زبان مردم آنتالیا ترکی است.

انتالیا

استان آنتالیا مانند دیگر استان‌های کشور ترکیه، تحت حکومت مرکزی اداره می‌شود. نوع حکومت، پارلمانی دموکراتیک است که سه قوه جداگانه را شامل می‌شود. قو مقننه در دست مجلس ملی کبیر ترکیه، قوه مجریه در دست هیئت وزرا و قوه قضاییه سازمانی مستقل از مجلس و دولت است. رئیس‌جمهوری ترکیه در راس کشور و نخست وزیر در راس حکومت قرار می‌‌گیرند.

تاریخچه استان آنتالیا

منطقه آنتالیا پیش از آنکه در سال ۱۴۳۲، تحت سلطه شاه مراد دوم از امپراتوری عثمانی قرار بگیرد، توسط تمدن‌ها و امپراتوری‌های زیادی مانند ترک‌های سلجوقی و بیزانسی‌ها دست به دست شد. همچنین این منطقه بین سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۳ توسط پادشاهی قبرس اشغال شد. سلطنت امپراتوری عثمانی بر آنتالیا تا پایان جنگ جهانی دوم، یعنی زمانی که توسط نیرو‌های ارتش ایتالیا تصرف شده بود، ادامه یافت و در سال ۱۹۲۱ به جمهوری ترکیه پیوست.

آنتالیا

آب و هوای استان آنتالیا

استان آنتالیا تابستان‌هایی داغ و خشک، و زمستان‌هایی معتدل و بارانی دارد. اکثر روزهای سال آفتابی است و دمای متوسط هوا در طول سال از ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند.

راهنمای سفر به استان آنتالیا

آنتالیا

فرودگاه بین‌المللی آنتالیا در فاصله ۱۳ کیلومتری شمال‌شرق مرکز استان قرار دارد و پرواز‌هایی از سراسر دنیا از جمله تهران، تبریز و مشهد در آن برقرار است. همچنین، آنتالیا آخرین ایستگاه از جاده اروپایی E87 است که شهرهای ازمیر، ادرنه و برخی دیگر را به وارنا در بلغارستان، کنستانتسا در رومانی و اودسا در اوکراین وصل می‌کند. برای جابه‌جایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی، تاکسی‌ها و تراموا خدمات خوبی ارائه می‌دهند.

از مهم‌ترین شهرهای استان آنتالیا می‌توان به آنتالیا، آلانیا، کمر، سریق، بلک و کاش اشاره کرد.

سوغات استان آنتالیا

فرش‌های ترکی، انواع ادویه، راحت‌‌الحلقوم و صابو‌ن‌های روغن زیتون از سوغاتی‌های استان آنتالیا به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به ترا سیتی، مارک آنتالیا و اوزدلیک پارک سر بزنید.

آنتالیا

جاهای دیدنی استان آنتالیا

از محبوب‌ترین جاهای دیدنی استان آنتالیا می‌توان شهر باستانی آسپندوس، شهر باستانی فاسلیس، موزه باستان‌شناسی آنتالیا، شهر باستانی ترمسوس، شهر باستانی پرگه، پارک ملی کوپرولو کانیون، «کانیون گوینوک» (Goynuk Canyon)، «ماشین کابلی اولیمپوس» (Olympos Teleferik)، «آمفی‌تئاتر یونانی سیده» (Greek Amphitheater Side)، «شهر باستانی میرا» (Myra Antik Kenti)، «معبد آپولو» (Temple of Apollo)، «ساحل کاپوتاش» (Kaputas Beach) و «آبشار دیمجای» (Dimcay Waterfall) را نام برد.

دیگر دیدنی‌ های استان آنتالیا شامل آبشار‌های دودن، دروازه هادریان، «ساحل کلئوپاترا» (Kleopatra Beach)، «باغ‌های آلانیا» (Alanya Gardens)، «قلعه آلانیا» (Alanya Castle) و «موزه سیده» (Side Museum) می‌شود.

نویسنده: صنم وفقی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map