راهنمای سفر به بغداد

بغداد، بزرگ‌ترین شهر عراق و دومین شهر بزرگ جنوب غربی آسیا است که در کنار رود دجله قرار دارد. در این شهر شاهد جاذبه‌های متعدد تاریخی و فرهنگی خواهید بود.

درباره بغداد بیشتر بخوانید:

معرفی بغداد

تاریخچه بغداد

جاهای دیدنی بغداد

معرفی بغداد

بغداد مرکز استان بغداد و پایتخت کشور عراق است و یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی در جهان عرب و خاورمیانه به شمار می‌رود. جمعیت بغداد طبق آمار سال ۲۰۱۴ معادل ۷٬۶۶۵ میلیون نفر بوده که در مساحت ۲۰۴٬۲ کیلومترمربعی آن ساکن هستند.

مذهب رسمی مردم، اسلام است، به‌طوری که ۵۰ درصد شیعه، ۳۲ تا ۳۷ درصد سُنی هستند؛ هر چند که مذاهب دیگر نیز در این شهر آزاد هستند. همسایه‌های شهر بغداد عبارت‌اند از اعظمیه، الکاظمیه، کراده، المنصور، دوره  بغداد الجدیده (بغداد جدید)، شهرک صدر و شهرک حریه.

بغداد

تاریخچه بغداد

تاریخ بغداد از دوره عباسیان آغاز می‌شود. در آن زمان بغداد، نام سرزمین کوچکی در نزدیکی تیسفون بود که در ۳۰ ژوئیه سال ۷۶۲ در کرانه غربی رود دجله توسط عباسیان و در زمان خلیفه‌‌المنصور تاسیس شد و به نمادی برای سرزمین‌های اسلامی سده‌های میانه درآمد.

نزدیک به یک نسل از پیدایش بغداد، این شهر آسیایی به قطب علم‌آموزی و تجارت تبدیل شد، به‌طوری که پایتخت دانش مسلمانان در شرق شد. نام «بغداد» نامی پارسی است که از دو بخش «بغ» و «داد» ساخته شده است. بغ به‌معنای خدا است؛ پس، از معنای نام بغداد، «بخشش خدا» یا «خداداد» به دست می‌آید. اعتقاد عمومی بر آن است که بغداد در سال‌های ۷۷۵ تا ۹۳۵ میلادی بزرگ‌ترین شهر دنیا بوده ‌است. این شهر احتمالا نخستین شهر بالای یک میلیون نفری دنیا نیز به شمار می‌رفته است.

بغداد

جاهای دیدنی بغداد

از جاهای دیدنی بغداد می‌توان به مدائن عراق، حرم کاظمین (Al-Kadhimiya Mosque)، باغ وحش بغداد (Baghdad Zoo)، موزه ملی عراق (National Museum of Iraq)، سفارت ایالت متحده آمریکا در بغداد (Embassy of the United States)، مقبره ‌الشهید (Al-Shaheed Monument)، کلیسای لاتین بغداد (Latin Catholic Archdiocese of Baghdad)، مسجد الرحمن (Al-Rahman mosque)، کلیسای ارتدکس ارامنه (Armenian Orthodox Church)، کاخ فاو (Al-Faw Palace)، مسجد ام القرا (Umm al-Qura Mosque) و... اشاره کرد.

نویسنده: صدیقه شجاعی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map