نجف (Najaf) از شهرهای عراق و مرکز استان نجف است و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق به‌ شمار می‌رود. نجف همواره محل تردد و اقامت زائران و مشتاقان علوم دینی است که این عامل در رونق تجارت آن تاثیری به‌سزایی داشته است. ضمنا مرقد مطهر حضرت علی (ع) همچون جواهری در این شهر می‌درخشد. 

نجف واژه‌ای عربی به معنای منجوف است یعنی مکانی مستطیل شکل و مرتفع که آب در اطراف آن جمع می‌شود. وضعیت جغرافیایی شهر نجف نیز به شکل مستطیل و بلندتر از زمین‌های اطرافش است و به همین دلیل به آن نجف گفته می‌شود.

طبق روایات، بیش از صد سال بعد از شهادت حضرت علی (ع)، هارون الرشید (خلیفه عباسی)، به شکار گوزن در خارج کوفه رفت و گوزن به محلی پناه برد که در آن محل سگ‌های شکاری او را دنبال نکردند. وقتی پرس‌وجو کرد فهمید که آنجا مدفن حضرت امیرالمومنین (ع) بوده است. سپس هارون الرشید دستور داد مقبره‌ای در همان محل ساخته شود و در زمان کوتاهی شهر نجف در اطراف مقبره رشد کرد.

نجف در ۱۶۰ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد و جمعیتی بالغ بر۱,۴۰۰,۰۰۰ نفر در مساحت ۲۸ کیلومتر مربعی آن ساکن هستند. مردم نجف به زبان عربی و کردی صحبت می‌کنند و واحد پول‌شان دینار عراقی است.

در تابستان‌ دمای هوا بسیار بالا می‌رود و بادهاى‌ داغ‌ مى‌وزد؛ به‌ گونه‌اى‌ كه‌ دماى ‌آن‌ در تابستان‌ به‌ ۴۵٫۵ درجه‌ سانتيگراد مى‌رسد. اما سرماى‌ آن‌ به‌ حدى‌ است‌ كه‌ آب‌ منجمد شده و دما به‌ صفر درجه‌ و گاه‌ به‌ پايين‌تر‌ از آن‌ نيز مى‌رسد.

سفر به عتبات عالیات عموما به‌شکل تور برگزار می‌شود و سازمان حج و زیارت، وظیفه‌ی اجرای این تورها را برعهده دارد. معمولا سفرهای زمینی برای شهرهای مرکزی کشور، ۹ روز طول می‌کشد و پس از عبور از مرز، کاروان وارد شهر نجف، کربلا و سپس کاظمین می‌شود. سفرهای هوایی معمولا ۷ شب طول می‌کشد و پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌ بغداد یا فرودگاه نجف است و پس از آن با اتوبوس‌های کشور عراق زائران به دیگر شهرهای زیارتی کربلا و کاظمین منتقل می‌شوند.

هزینه‌ی تاکسی در نجف برای مسیرهای مستقیم و کوتاه حدود سه دینار (معادل هزار تومان) است و اگر بخواهید تاکسی دربست و ساعتی بگیرید، باید به ازای هر ساعت حدود ۳۰ هزار تومان بپردازید. اما به‌طور کلی برای مسافت‌های متوسط هزینه تاکسی حدود ۶ هزار تومان می‌شود.

نجف شهری زیارتی هست و بنابراین گردشگری آن محدود به اماکن زیارتی و تاریخی می‌شود؛ از جاذبه‌های نجف می‌توان به حرم امیرالمومنین علی (ع)، قبر حضرت آدم و نوح، قبرستان وادی السلام، مقام امام زین‌العابدین (ع)، آرامگاه کمیل، مسجد سهله، مسجد حنانه، بیت امام خمینی (ره)، تکیه بکتاشیه، برج نمرود، حسینیه صحن شریف اشاره کرد که در تور نجف باید از آن‌ها دیدن کنید. برای تهیه سوغاتی نیز می‌توانید اقلامی نظیر تسبیح، مهر، جانماز و چادر، طلا، لباس، صنایع‌دستی، شیرینی محلی و چای تهیه کنید.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به نجف اشرف

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map