کلان‌شهر کرج مرکز استان البرز و شهری کوهپایه‌ای است که در دامنه‌ی رشته‌ کوه‌های البرز قرار دارد.کرج در ۳۶ کیلومتری غرب تهران و در کرانهٔ غربی رود کرج و در دامنهٔ جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته‌ است. 

استان البرز از شمال به مازندران، از غرب به قزوین، از شرق به تهران و از جنوب به شهرستان شهریار استان مرکزی محدود می‌شود. وسعت این شهر حدود ۲۴۵۷ کیلومتر مربع است.

کرج در تابستان‌ها آب‌وهوای نیمه بیابانی خشک دارد و هوای آن در زمستان سرد و کوهستانی است.کرج تحت تاثیر کوه‌های البرز، دره‌ی چالوس و رودخانه‌ی کرج قرار دارد. بارندگی‌ها از ماه‌‌ مهر آغاز شده تا میانه‌ی اردیبهشت ادامه پیدا می‌کند. میانگین سالانه‌ی دما ۱۴/۴ درجه است. میانگین حداکثر دما ۲۰/۸ و میانگین کم‌ترین دما ۸ درجه‌ است. تیر گرم‌ترین ماه و بهمن سردترین ماه سال است. این شهر ۱۳۰۰ متر از سطح دریا بلندا دارد.

وجود محل زیارت زرتشتیان در چهل دختران کلاک بالا، کوه چال کیان و کوه دشته نشان می‌دهد قدمت کرج بیش از این‌ها است که استراحت‌گاه پایتخت خوانده شود.

کرج و ییلاق‌های اطراف آن با آغاز دوره‌ی قاجار آغاز شد و در دوره‌ی فتحعلی‌ شاه و ناصرالدین شاه به اوج رسید. کرج سال‌ها پذیرای کاخ‌های شاهان بوده است.

از میانه‌ی دوره‌ی پهلوی دوم، چهره‌ی شهری امروزی را به خود گرفت. جایی که روزی قریه‌ی ری و ده طالقان بوده است، در سال ۱۳۸۹ از زیر سایه‌ی پایتخت بیرون آمد و مرکز استان البرز نام گرفت.

اکنون این کلان‌شهر مهاجرپذیر، به دلیل داشتن امکانات کشاورزی، سد و رودخانه و صنایع کارخانه‌ای و کارگاهی جمعیت زیادی را در خود جا داده است والبته فشار جمعیت و کم‌آبی تهران را بر دوش می‌کشد.

جمعیت کرج حدود ۲ میلیون نفر است که به این ترتیب رتبه‌ی چهارم پس از تهران مشهد و اصفهان را در کشور دارد. این شهر پس از تهران، مهاجرپذیرترین شهر ایران است. پژوهشی که در سال ۱۳۸۹ انجام شد نشان می‌دهد ۵۳ درصد از ساکنان کرج فارس هستند، ۳۰ درصد آذری، و درصدهای اندکی کرد، شمالی، لر، عرب و دیگر قومیت‌ها هستند.

نوروزخوانی، رسم شال اندازی، پختن سمنو، خانه تکانی، نی زدن، انگشتر بازی، درجی سران، فال حافظ و سبزه سبز کردن از رسم‌های قدیمی کرج هستند.

ریشه‌ی دقیق گویش کرجی مشخص نیست، اما کرجی‌ها که در گذشته گویش کرجی، تاتی و طالقانی داشته‌اند، اکنون به زبان فارسی سخن می‌گویند.

 توت، انگور، فندق، سنجد، خرمالو، عناب، ازگیل، شیرینی توتک، آلوی برغان از سوغاتی‌های خوش‌مزه‌ی کرج هستند.

 کرج جاذبه‌های تاریخی و تفریحی فراوانی دارد. تپه مرادآباد، آرامگاه و آتشکده‌ی زرتشتیان در کلاک، روستای باستانی آتشگاه، کاخ ناصرالدین شاهی شهرستانک، کاخ سلیمانیه که اکنون دانشکده کشاورزی است، پل شاه عباسی، قلعه‌ی گرگین صمصام، پل سلیمانه،‌ آق تپه و حمام قدیمی مصباح جاده‌ی چشم‌نواز کرج به چالوس، سد امیرکبیر، پیست‌های اسکی دیزین و خور، کاخ مروارید یا کاخ شمس، کاروانسرای شاه عباسی، مسیر کوهنوردی عظیمیه یا بام کرج از جمله دیدنی‌هایی هستند که مردم برای تفریح و بازدید به آنها سر می‌زنند.باغ فاتح، امام‌زاده طاهر، امام‌زاده حسن، باغ سیب مهرشهر، پارک جنگلی جهان‌ نما، حمام بیلقان و خانه احمد شاملو نمونه‌هایی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در کرج هستند.

غار یخ مراد، آبشار آدران، آبشار خور، آبشار چاران و  باغ لاله گچسر از دیدنی‌های طبیعی کرج به‌شمار می‌روند.روستای زیبای برغان، روستای شهرستانک،‌ آشتگاه، روستای واریان و البته طالقان بسیار تماشایی هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map