جزیره قشم، نگین زیبای خلیج فارس مجموعه‌ای از سواحل صخره‌ای، ماسه‌ای و شنی و گلی را در خود جای داده است. گستردگی آثار تاریخی،‌ فرهنگی و باستانی، در کنار میراث ارزشمند زمین شناختی، ‌این جزیره را به تنها ژئوپارک ایران و منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است.

در سفر به قشم با پهنه گسترده‌ای از زیبایی‌های بی‌انتها روبه‌رو هستید، خودتان را برای تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش و بی‌تکرار، آماده کنید. جزیره قشم علاوه بر جاذبه‌های فراوان، غذاهای عالی و محلی خوش‌طعم و بازارهای محلی و مدرن جالب توجهی نیز دارد. اگر تاکنون به قشم سفر نکرده‌اید، در اولین فرصت بار سفر ببندید و از گشت‌وگذار در این کرانه زیبا، لذت ببرید.

در این مقاله کجارو قصد داریم، شما را با ظرفیت‌های مختلف گردشگری در جزیره قشم در جنوب ایران، آشنا کنیم. با ما همراه شوید تا برایتان از شگفتی‌های این جزیره بگوییم.

هرآنچه باید درباره قشم بدانید:

معرفی قشم

آب و هوای قشم

پوشش گیاهی و جانوری قشم

جاهای دیدنی قشم

سوغات و صنایع دستی قشم

غذاهای محلی قشم

فرهنگ و آداب و رسوم مردم قشم

اقامت در قشم

رستوران های قشم

سفر به قشم

معرفی قشم

ساحل شهر قشم

عکاس: عادل باخدا

جزیره قشم بزرگترین جزیره غیر مستقل جهان، دو برابر و نیم جزیره بحرین، وسعت دارد. این جزیره با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع در استان هرمزگان و در تنگه هرمز قرار گرفته است؛ به همین دلیل موقعیت کاربردی بالایی دارد. از گذشته‌های دور، این جزیره به‌دلیل قرار داشتن در مسیر آبی ابریشم، از اصلی‌ترین مراکز کنترل این مسیر بوده است. کشف سنگواره‌های فسیلی در سواحل قشم، تمدنی ۴۰۰ هزار ساله آن را آشکار می‌کند.

جزیره قشم از شمال به بندر عباس، از شمال شرقی به جزیره زیبای هرمز، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزایر تنب کوچک و بزرگ می‌رسد. دسترسی مناسب از این جزیره به دیگر جزایر گردشگری و راهبردی در اطرافش، بر اهمیت این منطقه می‌افزاید. شهر قشم در منتهی الیه شرقی این جزیره و در نزدیک‌ترین فاصله تا تنگه هرمز، قرار دارد و نزدیک‌ترین فاصله را به طول ۲۰ کیلومتر، تا محله سربندر بندر عباس دارد، اما نزدیک‌ترین فاصله به ساحل اصلی، در دماغه شمالی جزیره در بندر لافت، تا بندر پل در شهرستان خمیر و به فاصله ۱۸۰۰ متر است.

ساحل صخره‌ای قشم

منبع عکس: flytoday.ir

پرتغالی‌ها بیش از یک قرن بر این جزیره تسلط داشتند و سپس نوبت به هلندی‌ها و انگلیسی‌ها رسید؛ اما در نهایت اختیار آن به ایران بازگشت. این جزیره در مسافت طولی خود، بین ۱۱۵ تا ۱۲۵ کیلومتر طول دارد و عرض آن در این فاصله متغیر است.

بیشتر ساکنان جزیره بومیان منطقه هستند، ‌اما در سال‌های اخیر به‌دلیل گسترش بازارهای تجاری و رونق اقتصادی فراوان،‌ مهاجران زیادی به قشم آمده‌اند. تعداد بنادر تجاری و صیادی و گردشگری در قشم زیاد است، که راه دسترسی از اسکله این بنادر به جزیره‌های زیبای هنگام، هرمز و لارک، در اطراف قشم، وجود دارد.

از دیگر برجستگی‌های قشم، گستردگی سواحل و کرانه‌های آن با خلیج فارس است. این کرانه‌ها تنوع بالایی دارند. سواحل صخره ای زیتون، سواحل شنی، ماسه‌ای و نقره فام سیمین و سواحل گلی جنگل‌های حرا و لافت در قشم، از انواع این سواحل هستند. جزیره قشم ظرفیت‌های قابل توجهی در گردشگری تاریخی و طبیعی دارد که این منطقه را به یکی از مقاصد اصلی سفر برای گردشگران داخلی و خارجی،‌ تبدیل کرده است.

آب و هوای قشم

ساحل قشم

منبع عکس: rokna.ir

اقلیم این منطقه ایران به‌دلیل نزدیگی به خط استوا، گرمسیری است و مجاورت با دریا رطوبت هوا را افزایش می‌دهد. متوسط دمای هوای قشم در طول سال، بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد است؛ به همین دلیل تحمل شرایط آب و هوایی برای مردم غیر بومی در بیشتر اوقات سال بسیار سخت است. تنها مدت کوتاهی در سال وسایل سرمایشی در این جزیره خاموش می‌شوند. معماری سازه‌های این جزیره متناسب با آب و هوای آن است و در ساخت منازل، بادگیرها نقش مهمی دارند و سیستم تنفسی خانه ها به شمار می‌روند. دمای هوای قشم در سردترین زمان سال از هفت درجه بالای صفر، کمتر نمی‌شود.

بهترین زمان سفر به قشم، اوایل ماه آذر تا اوایل فروردین ماه است. اگر قصد اقامت در فضای باز دارید، از اوایل دی تا اواخر بهمن راهی قشم شوید. بارش‌ها در این فاصله محدود می‌شود. متوسط دمای هوا در این زمان ۲۰ درجه سانتی‌گراد است و از ۲۵ درجه نیز بیشتر نمی‌شود، که هوایی بهاری و بسیار مناسب برای گشت‌وگذار در جزیره است.

ساحل زیبای قشم

منبع عکس: isna.ir

اگر با هدف خرید به قشم سفر می‌کنید، در فصل تابستان، این شهر بسیار خلوت می‌شود و تمام بازارها و مراکز خرید، سیستم سرمایشی مناسب و قوی دارند،‌ پس می‌توانید در این وقت از سال نیز به قشم بروید و از خلوتی مراکز خرید و شهر استفاده کنید. اگر به تماشا و شرکت در جشن‌ها و مراسم زیبای محلی مردم قشم علاقه دارید، زمان برگزاری جشن معروف «نوروز صیاد»، آخر تیرماه، جشن‌های استقبال از نوروز، در اواخر سال و اوایل سال جدید، جشن «نخل خرما» در دهه  آخر شهریور و جشن میگو در ۲۴ و ۲۵ آبان ماه و همراه با نمایشگاه‌های آثار و صنایع دستی مردم قشم، برگزار می‌شوند. با توجه به علاقه‌مندی و هدف سفرتان می‌توانید، بهترین زمان را انتخاب کنید. ۱۰ تیر تا ۱۰ شهریور گرم‌ترین زمان‌ها در جزیره هستند.

پوشش گیاهی و جانوری قشم

جنگل‌های حرا

منبع عکس: haftvadi.com

جنگل‌های حرا پوشیده از گونه‌ای مانگرو با دو هزار کیلومتر مربع مساحت، بیشترین پوشش گیاهی قشم را تشکیل می‌دهند. گیاهان این جزیره، خشکی پسند، حرارت خواه و نیازمند رطوبت در تابستان هستند. درختچه‌های کوتاه بیابانی، درختان «کهور» و «کرت» و «کنار» و نخل‌های بلند، از دیگر گونه‌های گیاهی به شمار می‌روند.

انواع پرندگان مهاجر، خفاش‌ها، خزندگان، خارپشت، خرگوش و روباه نیز، پوشش جانوری را تشکیل می‌دهند. آهوی جبیر یا غزال ایرانی،‌ گونه رو به انقراض و برجسته این جزیره است.

نکته جالب توجه در پوشش جانوری قشم، میزبانی این جزیره از بزرگترین پستاندار جهان، «وال آبی» با طول بیش از ۳۰ متر و وزن در حدود ۱۲۰ هزار کیلو و کوچک‌ترین پستاندار جهان، «حشره خوار کوتوله» با طول هشت سانت و پنج گرم وزن، هم‌زمان است.

جاهای دیدنی قشم

تنگه چاهکوه قشم

منبع عکس: mehrnews.com

تعداد جاهای دیدنی قشم بسیار زیاد است. جاذبه‌های تاریخی و طبیعی قشم، در سراسر این جزیره گسترده هستند. از هر سمتی بروید، به جاذبه‌ای تماشایی خواهید رسید. جاذبه‌های طبیعی این جزیره به سبب آب و هوا و موقعیت جغرافیایی خاص این منطقه و فرسایش سالیان دراز، به وجود آمده‌اند.

جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی قشم

جنگل حرا

منبع عکس: Hamgardi.com

از برجسته‌ترین جاذبه‌های این جزیره،‌ «جنگل‌ حرا» است. وسعت این جنگل روییده در آب‌های شور به ۲۲ هزار کیلومتر می‌رسد. برجسته‌ترین ویژگی این درختان، جذب آب شور دریا و تبدیل آن به آب شیرین است. تنها راه رسیدن به این جنگل، گذشتن از میان آب است. در نزدیکی بندر لافت و در ۶۰ کیلومتری شهر قشم، اسکله تفریحی کوچکی ایجاد شده است و با قایق‌های تندرو، گردشگران را به میان درختان در آب می‌برند.

غار نمکی قشم

منبع عکس: qeshmgardi.com

طولانی‌ترین غار نمکی جهان در این جزیره قرار دارد. مسافت کشف شده از این غار به ۶۶۰۰ متر می‌رسد، اما هنوز به بسیاری از قسمتهای این غار شگفت‌انگیز، دسترسی وجود ندارد. غار نمکدان در قسمت غربی جزیره، بین روستاهای «دستکو» و «سلخ» و در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از شهر قشم، قرار دارد. «تنگه عالی محمد» با حفره‌ها و شیارهای نیمکروی، در قسمت شمال‌شرقی گنبد و غار نمکی، به آن‌ها وصل می‌شود.

تنگه چاهکوه

عکاس: سید وحید حسینی

در سفر به این جزیره زیبا، حتما زمانی را به بازدید از دره یا «تنگه چاه‌کوه» اختصاص دهید. این تنگه در ۷۰ کیلومتری شهر قشم و در روستای چاهو شرقی قرار گرفته است. زیبایی منحصر به‌فرد این منطقه، آن را به یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های طبیعی جزیره قشم، تبدیل کرده است.

غارهای خربس قشم

منبع عکس: iranhotelonline.com

در ۱۵ کیلومتری شهر قشم، و نزدیکی روستای «خربس»، غارهایی در دل کوه وجود دارند که با نام «غارهای خربس»، شناخته می‌شوند. بازدید از این معماری زیبای صخره‌ای در کوه، خالی از لطف نیست.

دره ستارگان قشم

منبع عکس: QRGardi.com

«دره ستارگان قشم»، در ۲۲ کیلومتری شهر قشم و در شمال روستای «برکه خلف» قرار دارد. فرسایش طبیعی صخره‌های این دره، منظره‌ای شگفت‌انگیز ایجاد کرده‌اند. برای بازدید از این منطقه، چیزی حدود یک ساعت پیاده‌روی پیش رو دارید،‌ که می‌توانید مسیر بالای صخره‌ها یا پایین دره‌ها را انتخاب کنید. پیشنهاد ما مسیر بالای صخره‌ها در مسیر رفت است. در راه برگشت با تجسم آنچه در ارتفاع دیده‌اید،‌ لذت پیاده‌روی میان صخره‌های بلند، برایتان ‌دو چندان می‌شود.

کاسه سلخ

منبع عکس: itresan.com

«روستای کاسه سلخ» قشم در ۷۵ کیلومتری شهر قشم، گرچه هیچ پوشش گیاهی ندارد،‌ اما وجود تپه‌ها و صخره‌های پرپیچ و خم آن، محیطی زیبا برای گردشگران پدید آورده است. در این روستا،‌ چشمه گوگرد با خواص درمانی بالا نیز، وجود دارد.

سواحل شیب دراز

منبع عکس: seeiran.ir

روستای شیب دراز در ۷۰ کیلومتری شهر قشم، نزدیک‌ترین فاصله را با جزیره زیبای هنگام دارد. از طرف دیگر این منطقه محل اصلی تخم‌گذاری لاک‌پشت های پوزه عقابی است. به همین دلیل هر ساله در نیمه اسفندماه،‌ گردشگران زیادی از این روستا بازدید می‌کنند.

جزایر ناز

منبع عکس: mehrnews.com

در سواحل شرقی جزیره قشم و در فاصله یک کیلومتری از ساحل، خشکی‌های مسطح به هم پیوسته‌ای وجود دارد که با دیواره‌های صخره‌ای پوشیده شده‌اند. با جزر آب، این خشکی‌ها آشکار و در فاصله کوتاهی به جزیره قشم وصل می‌شوند. با بالا آمدن آب تنها تپه‌هایی کوچک باقی می‌ماند. به همین دلیل این خشکی‌ها، «جزایر ناز» نام گرفته‌اند و از پرطرفدارترین جاذبه‌های طبیعی قشم هستند.

پارک زیتون

منبع عکس: arshinparvaz.com

از برجسته‌ترین جاذبه‌های جزیره قشم، سواحل متنوع و زیبای آن است. در بازدید از سواحل قشم، ضمن بهره‌مندی از زیبایی‌های طبیعی آن‌ها، می‌توانید از امکانات تفریحی موجود در این سواحل مانند غواصی، پرواز با پاراگلایدر، قایق‌سواری و موتور چهار چرخ نیز، لذت ببرید.

«پارک زیتون»، «پارک کروکودیل» و «آکواریوم پروانه طلایی» از دیگر مکان‌های تفریحی و دیدنی قشم هستند که بازدید از آن‌ها، خالی از لطف نیست.

جاذبه‌های تاریخی قشم

قلعه پرتغالی‌های قشم

منبع عکس: intoday.ir

به‌دلیل نفوذ سالیان متمادی نیروهای پرتغالی در جنوب ایران، در قسمت‌های مختلف این خطه آثار و بقایایی باقی مانده است که مهم‌‌ترین آن‌ها قلعه‌های نظامی آن دوران هستند. در قسمت‌های مختلف جنوب ایران قلعه‌های پرتغالی وجود دارند. «قلعه پرتغالی‌های قشم» در دوره قاجار مرمت شده است. این قلعه در شرقی‌ترین ساحل جزیره قشم و داخل شهر قشم قرار گرفته است.

بقعه بی‌بی مریم

منبع عکس: doregardoon.com

قدمت «مقبره بی‌بی مریم»، در روستای «تم سنتی» در جزیره قشم، با معماری سبک سلجوقی، به سده هشت هجری قمری باز می‌گردد. در خاک‌های اطراف این بقعه، سفالینه‌های تاریخی از زمان ایلخانی، صفوی و قاجار کشف شده‌اند که نشان از قدمت این منطقه دارند. «گورستان تاریخی تم سنتی» نیز، در این منطقه قرار گرفته است. این بقعه از مرکز شهر قشم ۳۰ دقیقه فاصله دارد.

«آب‌انبار بی‌بی» اولین آب‌انبار شهر قشم به شمار می‌رود و توسط زنی نیکوکار که همسر حاکم زمان بوده، ساخته شده است. این بنا در شرق جزیره و داخل شهر قشم قرار دارد.

سد گوران قشم

منبع عکس: safar2000.com

«سد گوران» قشم از دیگر جاذبه‌های طبیعی این جزیره و مربوط به دوره پهلوی است، اما نخستین پی‌ریزی آن طبق یافته‌های باستان‌شناسی به دوره هخامنشیان و قدمت تاج سد، به دوره ساسانیان باز می‌گردد. این سد در قسمت غربی جزیره قشم و ۷۸ کیلومتری شهر قشم،‌ قرار دارد.
قلعه نادری

منبع عکس: arioparvaz.com

«قلعه نادری» یا قلعه لافت، تنها قلعه ایرانی در جزایر خلیج فارس است و قدمت آن به ۲۵۰ سال قبل می‌رسد. این قلعه در جنوب روستای لافت، در بخش مرکزی جزیره قشم قرار گرفته است.

سوغات و صنایع دستی قشم 

ادویه جنوب

منبع عکس: hotelfulton.com

مردم جزیره قشم به کار صیادی و نخل‌داری مشغول هستند، به همین دلیل انواع ماهی و میگو و خرماها از بهترین سوغات‌ها در این منطقه هستند. در کنار این محصولات، نان‌های قشم، انواع ادویه‌های محلی، کیک هلر(نوعی کیک اسفنجی) و شیرینی مسقطی قشم، از دیگر سوغات‌های خوراکی این جزیره به شمار می‌روند.

انواع صنایع دستی و تولید پوشاک محلی از پارچه‌های سنتی قشم،‌ در این جزیره، رونق فراوان دارند. بانوان قشم با صدف، گوش‌ماهی، مرجان، حلزون و سنگ‌های دریایی، انواع زیورآلات و وسایل تزئینی را می‌سازند و در بازارچه‌های ساحلی به گردشگران عرضه می‌کنند.

شلوار خوس دوزی جنوب

منبع عکس: hotelfulton.com

سبد و حصیر بافی با چوب نازک درخت نخل، از صنایع دستی معروف در قشم و سواحل خلیج فارس است. زیرانداز (تک)، سینی‌های گرد و بزرگ (سپ)، میوه خوری، ظرف سبزی، گلدان و ظرف نگهداری نان، از دیگر وسایل تولیدی با حصیر و برگ نخل هستند.

از دیگر صنایع زیبا و مناسب برای سوغات در قشم،‌ پوشاک مردم قشم و جنوب است که با پارچه‌های سنتی قشم دوخته می‌شود. سوزن دوزی،‌ گلابتون دوزی، تکه دوزی، زری بافی و خوس دوزی، هنرهای تزئین پارچه های قشم است که به لباس‌ها، جلوه‌ای زیبا می‌دهند.

برقع یا همان پوشینه مخصوص بانوان جنوب، به دست هنرمندان دوخته و تزئین می‌شود و یادگاری مناسب از سفر به قشم است

برقع یا همان پوشینه مخصوص بانوان جنوب، به دست هنرمندان دوخته و تزئین می‌شود و یادگاری مناسب از سفر به قشم است.

ساز و نوای عود و تنبک، هنوز هم در سواحل و بندرهای مختلف قشم شنیده می‌شود. سازهای جنوبی به‌وسیله هنرمندان اصیل و خوش‌ذوق جنوب ساخته می‌شوند. در بازارهای محلی می‌توانید،‌ هنرمندانی را مشغول ساخت این سازها پیدا کنید و اگر علاقه‌مند به این سازها هستید، به یادگار خرید کنید.

صنایع دستی مردم قشم

منبع عکس: irna.ir

در گذشته بازارهای قشم بسیار محلی و سنتی بودند، اما امروزه مدرن‌ترین بازارها با محصولات با کیفیت در قشم فراوان هستند. می‌توانید با رفتن به هرکدام از این بازارها، اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنید. به خاطر داشته باشید؛ خرید کردن از بازارهای کوچک ساحلی و محلی، حمایت از بومیان منطقه است و بهترین صنایع دستی را در این بازارها می‌توان یافت.

غذاهای محلی قشم

ماهی برشته جنوب

منبع عکس: safarehsalem.com

مهم‌ترین خصوصیت‌ غذاهای جنوبی استفاده از ادویه‌های تند و معطر و محصولات دریای جنوب است و به‌دلیل طبع سرد ماهی، همراه آن خرما و رطب مصرف می‌کنند.

«ماهی برشته» از محبوب‌ترین غذاهای مردم قشم است. برای درست کردن ماهی برشته، شکم ماهی را خالی و با سبزیجات، ادویه، پیاز خرد شده و فلفل سبز پر می‌کنند و روی گاز یا زغال، کباب می‌کنند.

«کلمبا» غذای معروف دیگری است که با نام حلیم ماهی نیز شناخته می‌شود و در پخت آن از گندم پاک شده، شوید و گشنیز، استفاده می‌کنند.

هواری پلو

منبع عکس: tasnimnews.com

برای طبخ غذای «زیبون»، پیاز داغ درست می‌کنند و گوجه را در آن تفت می‌دهند، سپس روی آن، نان تمشی می‌گذارند و برنج پخته، سیب‌زمینی‌ و ماهی سرخ شده را روی آن می‌ریزند تا دم بکشد.

«موفلک» نیز با گندم یا جو پرک و ماهی با ادویه‌های فراوان، درست می‌شود.

«هواری پلو» هم میان مردمان قشم و جنوب و هم بین گردشگران، بسیار پرطرف‌دار است. ترکیب ماهی و برنج و سبزیجات با ادویه‌های محلی،‌ بسیار عالی می‌شود

«هواری پلو» هم میان مردمان قشم و جنوب و هم بین گردشگران، بسیار پرطرف‌دار است. ترکیب ماهی و برنج و سبزیجات با ادویه‌های محلی،‌ بسیار عالی می‌شود.

«عنکاس» نوعی خوراک با ماهی مرکب در سس خرما است، که همراه با پیاز و سیب‌زمینی و فلفل سبز و ادویه، پخته می‌شود. نوع دیگر این غذا، عنکاس خشک شده است.

چکو میگو

منبع عکس: ghandpahlu.com

«پلو دیشو» و « پودینی کوسه» نیز، از غذاهای متداول در قشم هستند. «هواری چکو میگو» با میگو و عدس و برنج طبخ می‌شود و برای تهیه میگوی مورد استفاده آن، در فصل تخم‌ریزی میگوها در اطراف جنگل‌های حرا، به صید میگوهای کوچک می‌پردازند.

«نان تمشی» از نان‌های محلی معروف است که توسط بانوان قشم و سایر نقاط جنوب ایران طبخ می‌شود. در سواحل زیبا و تفریحی قشم می‌توانید، طعم این نان‌های معروف را امتحان کنید. در پخت این نان از تخم‌مرغ و پنیر،‌ استفاده می‌شود.

قلیه ماهی جنوب

منبع عکس: cookpad.com

«قلیه ماهی» غذای خوش طعمی است که هر کجا امتحان کرده باشید، به پای طعم آن در جنوب نمی‌رسد. تمبر هندی و فلفل و ادویه جنوب، عطر و بویی عالی به این غذامی‌دهند. در سفر به قشم، حتما این غذا را امتحان کنید.

اگر به غذاهای دریایی علاقه ندارید، جای نگرانی نیست. «کباب بز» از معروف‌ترین غذاهای قشم است که ساختاری شبیه جگر و طعمی مشابه کباب چنجه دارد. این غذا تقریبا در تمام کبابی‌های قشم،‌ سرو می‌شود.

از دیگر غذاهای متداول در قشم،‌ می‌توان به «کوکو ماهی شیر» اشاره کرد. «مهیاوه» نیز پیش غذایی متداول است که در حقیقت نوعی سس ماهی با سبزی و ادویه است.

در قشم می‌توانید تجربه خوردن میوه‌های خاص منطقه گرمسیری را داشته باشید. از انواع این میوه‌ها می‌توان به پاپایا، آووکادو، گوادا، استارفروت و دراگون فروت، اشاره کرد. پخت شیرینی‌های خرمایی نیز، ‌میان بانوان قشم، رایج است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم قشم

جشن نوروز صیاد

منبع عکس: borna.news

از معروف‌ترین جشن‌ها در این جزیره «نوروز صیاد» است، که همه ساله اواخر تیرماه برگزار می‌شود 

اگر به قشم سفر کرده باشید، حتما تجربه مهمان‌نوازی و خون‌گرمی مردمان این خطه را دارید. مردم بردبار قشم به زبان فارسی با گویش بندری سخن می‌گویند. زبان محلی این جزیره، ترکیبی از زبان‌های فارسی، عربی، هندی و انگلیسی است. بیشتر مردم قشم مسلمانان سنی هستند.

در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت این جزیره نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر، برآورد شده است، که در حدود ۸۳ هزار نفر آن‌ها در روستاها، ساکن هستند. مردان قشم، لباس‌های بلند نخی می‌پوشند و دستار بر سر می‌گذارند و بانوان این جزیره، روبند می‌زنند و شلوارهای خوس‌دوزی محلی می‌پوشند و چادر مشکی یا رنگی سر می‌کنند.

مردم قشم آداب و رسوم زیبایی دارند. از معروف‌ترین جشن‌ها در این جزیره «نوروز صیاد» است، که همه ساله اواخر تیرماه برگزار می‌شود. در این روز مردم این جزیره به پاس شکرگزاری در پایان سال صیادی، پایکوبی می‌کنند و صید انجام نمی‌دهند و غذاهای دریایی نمی‌خورند. این مراسم زیبا در آغاز فصل تخم‌گذاری ماهی‌ها و آبزیان، توجه مردم این خطه، به حراست از محیط زیست را، آشکار می‌کند.

جشن میگو

منبع عکس: khalijefars.irib.ir

جشن میگو در ۲۴ و ۲۵ آبان ماه و جشن نخل خرما در دهه آخر شهریور، از دیگر مراسم و آیین‌های مردم قشم است.

مراسم عروسی در قشم با شکوهی خاص برگزار می‌شود. در این روز، بزرگ‌ترها و پیرهای فامیل، داماد را تا رسیدن به منزل عروس همراهی می‌کنند و پس از این مشایعت با ساز و دهل جنوب به‌صورت هماهنگ به رقص محلی می‌پردازند.

اقامت در قشم

اقامت در قشم

منبع عکس: sarpoosh.com

در سفر به این جزیره گزینه‌های متفاوت و متنوعی برای اقامت در اختیار دارید، که با توجه به بودجه و علاقه‌مندی‌هایتان می‌توانید بهترین را انتخاب کنید. هتل‌های قشم، مکان‌هایی مناسب با امکانات کامل برای مسافران هستند. در این قسمت به معرفی تعدادی از هتل‌های جزیره قشم می‌پردازیم.

«هتل ارم قشم» از بهترین هتل‌های این جزیره و دارای چهار ستاره، در پنج طبقه و چشم‌انداز رو به دریا است. این هتل امکاناتی نظیر رستوران در دو طبقه، گیم نت، باشگاه بدن‌سازی، اتاق ماساژ، اتاق بازی کودک، فضای سبز و آب‌نمای موزیکال، زمین تنیس و مسیر پیاده‌روی دارد. هتل ارم در مرکز شهر قشم و بلوار آزادگان، روبه‌روی شیلات، واقع شده است.

«هتل سینگو قشم» در منطقه درگهان قرار گرفته است و سه ستاره دارد. فاصله این هتل تا شهر قشم ۲۰ کیلومتر است؛ اما به‌دلیل نزدیکی آن به مراکز خرید، محبوبیت بالایی میان گردشگران دارد.

هتل خلیج فارس قشم

منبع عکس: hotelyar.coml

«هتل ساحلی خلیج فارس» با رستوران و کافه ساحلی خوب و دوری از مرکز شهر، محیطی دنج برایتان ایجاد می‌کند. سایر امکانات این هتل شامل زمین تنیس، سالن بیلیارد و اتاق‌های بازی می‌شود. این هتل در میدان علم و صنعت قشم، قرار گرفته است.

«هتل آرتا» با محیطی بسیار مجلل و دسترسی ساده به ساحل و نزدیکی به مجتمع تجاری ستاره و سیتی سنترها، انتخاب بسیاری از مسافران است. این هتل در میدان امامقلی، جنب اسکله بهمن، قرار دارد.

«بوتیک هتل ایرمان» لوکس‌ترین هتل جزیره قشم است و با وجودی که رستوران ندارد، اما در نزدیکی  رستوران‌های خوب این جزیره قرار گرفته است. این هتل در بلوار ولیعصر، خیابان پیام، قرار دارد.

«هتل ساحل طلایی» خارج از شهر است و با مراکز خرید فاصله دارد، اما خدمات رفاهی و تفریحات ساحلی این هتل، جالب توجه است. این هتل در ۱۵ کیلومتری شهر قشم، در جاده ساحلی و روبه‌روی زیارتگاه شاه شهید قرار دارد.

«هتل الوند ۱» در بخش ساحلی قرار گرفته است و سه ستاره دارد. دسترسی این هتل نیز، به جاذبه‌های گردشگری مناسب است. اگر در این هتل اقامت کنید،‌ می‌توانید با طی مسیری کوتاه به پارک زیتون و قلعه پرتغالی‌ها برسید. این هتل در میدان امامقلی، بلوار آزادگان و میدان سعدی قرار گرفته است.

«هتل مارینا ۲» با سه ستاره، از مجموعه هتل های مارینا، روبه‌روی درب جنوبی بازار ستاره قشم قرار دارد و دسترسی مناسبی به بازارها و ساحل می‌دهد. آدرس این هتل در بلوار ولیعصر، خیابان ارس و روبه‌روی درب جنوبی بازار ستاره است.

«هتل ژئوپارک»، نزدیک به بازار قدیم قشم است و سه ستاره دارد. این هتل نیز دسترسی خوبی به قلعه پرتغالی‌ها دارد و در میدان امام، اسکله ذاکری و جنب ساختمان معراج، واقع شده است.

در بیشتر این اقامتگا‌ها، اقامت همراه با ارائه صبحانه است، اما برای سفارش ناهار و شام، باید زودتر با مسؤول پذیرش اقامتگاه، هماهنگ کنید

اگر به فضاهای سنتی و محلی علاقه دارید،‌ می‌توانید در اقامتگاه‌های بومگردی اقامت کنید و ضمن آشنایی با زندگی بومی و آداب و رسوم مردم این مناطق، از طعم و مزه غذاهای محلی هم لذت ببرید.

در بیشتر این اقامتگا‌ها، اقامت همراه با ارائه صبحانه است، اما برای سفارش ناهار و شام، باید زودتر با مسؤول پذیرش اقامتگاه، هماهنگ کنید. امروزه در روستاهای جزیره قشم، تعداد این اقامتگاه‌ها بسیار زیاد است.

اقامتگاه بومگردی کلورنگ قشم

منبع عکس: raheeno.com

اقامتگاه‌های بومگردی «ناخدا امینی» و «علیشاهی» در روستای «طبل» قرار گرفته‌اند و چشم‌اندازهایی زیبا از جنگل‌های حرا دارند.

اقامتگاه بومگردی و غذای دریایی «تاخره»، در روستای «سهیلی» است. در این روستا کوهی مشرف به اطراف وجود دارد، که به بام قشم معروف است.

اقامتگاه‌های بومگردی «هفت رنگو» در روستایی به همین نام و «کلورنگ» در روستای «دهخدا»، از دیگر گزینه‌های اقامت در خانه‌های روستایی هستند.

رستوران های قشم

جزیره قشم مجموعه‌ای از متنوع‌ترین رستوران‌های دریایی و بین المللی را دارد. صرف یک وعده غذای با کیفیت یا نوشیدنی مطبوع، در کنار سواحل زیبای خلیج فارس، در رستوران ها و کافه های قشم، زیبایی‌های سفرتان را دوچندان می‌کند.

رستوران قلعه قشم

منبع عکس: blog.shab.ir

رستوران «قلعه» در نزدیکی قلعه پرتغالی‌ها به ارائه غذای باکیفیت و تازه بسیار متعهد است، تا جایی که اگر صید روز مناسب نباشد، در وعده ناهار رستوران را باز نمی‌کنند، اما هر شب می‌توانید به این رستوران زیبای قلعه شکل بروید و از برترین غذاهای آن مانند، خوراک کوسه و خرچنگ، خوراک ماهی مرکب و خورک صدف و میگو، لذت ببرید. این رستوران در میدان ولایت، جنب قلعه پرتقالی‌ها قرار دارد.

رستوران «الوند» و رستوران «آبشار» از دیگر رستوران‌های باکیفیت بالا در جزیره قشم هستند. رستوران الوند بهترین بشقاب میکس دریایی را که شامل کباب شیرماهی، قلیه ماهی، میگو و ماهی سوخاری می‌شود، با کیفیتی بالا به مشتریان عرضه می‌کند و قلیه ماهی و بشقاب کوسه آن نیز، معروف است. این رستوران در بلوار آزادگان، سمت غربی میدان شهدا و نبش خیابان الهیه قرار دارد. رستوران آبشار با دو شعبه در جزیره، یکی مقابل مرکز خرید مرجان و دیگری در بلوار خلیج فارس، بالاتر از میدان گل‌ها و روبه‌روی مرکز خرید خلیج فارس، امکان صرف غذایی عالی پس از خروج از این مراکز خرید اصلی را برایتان فراهم می‌کنند.

رستوران آبشار قشم

رستوران آبشار، منبع عکس: saednews.com

رستوران‌های «نعیم»، «امیران» و «دریا» با منوهای گسترده و متنوع دریایی و ایرانی، فضاهایی لوکس و مدرن دارند و به نسبت باقی رستوران‌ها گران‌تر هستند. سلف سرویس رستوران نعیم میگو پفکی و شیرماهی کبابی معروفی دارد و قلیه ماهی سنتی نیز، سرو می‌کند. این رستوران در میدان امامقلی، جنب شهرک ساحلی قرار دارد و تنها ظهرها باز است. رستوران مجلل امیران در طبقه دوم مرکز خرید سیتی سنتر یک، سالن وی آی پی هم برای جشن‌ها و مناسبات خاص، دارد. رستوران دریا، اولین و بزرگ‌ترین رستوران دریایی با طراحی زیبای چوبی است و بشقاب دریایی آن با ماهی سوخاری، پودینی، میگو وقلیه ماهی، بسیار پرطرفدار است. این رستوران نیز تنها ظهرها باز می‌شود و در مجتمع تجاری دریا در منطقه درگهان قرار دارد.

رستوران «خوان بوم» در بلوار امام قلی، خیابان خلیج فارس، روبه‌روی درب جنوبی مجتمع تجاری ستاره، واقع شده است. فضای این رستوران کاملا متفاوت است و ورودی و دیوارها مانند غار و صخره هستند.

اگر به رستوران‌های سنتی با فضاهای محلی و موسیقی زنده علاقه دارید، حتما به رستوران «شب‌های دفاری»، سر بزنید. این رستوران درهشت کیلومتری شهر قشم قرار دارد و با تنوع بالا، غذاهای ایرانی، عربی، دریایی و محلی را ارائه می‌کند. نکته جالب در این رستوران، فروش ادویه‌های مورد استفاده در غذاها، به مشتریان علاقه‌مند است. این رستوران، کافه سنتی با انواع چای و دم‌نوش‌های خوش طعم نیز، دارد.

رستوران شب‌های طلایی قشم

منبع عکس: shabhayetalai.com

برای لذت از غذا و صرف چای در محیطی نزدیک ساحل، با موسیقی زنده و چشم‌اندازی زیبا، بهترین انتخاب، رستوران «شب‌های طلایی قشم» است. این رستوران با انواع غذاهای دریایی، ایرانی و بین المللی در جنب پارک زیتون قشم، اوقاتی مفرح برایتان می‌سازد.

در سفر به قشم تجربه غذا خوردن در رستوران محلی و بومی «خاله» را از دست ندهید. معنی واقعی طعم سمبوسه و فلافل را، در این رستوران محلی خواهید فهمید. عنکاس لذیذ این رستوران نیز، طرفداران فراوانی دارد. قیمت و کیفیت غذا در این رستوران عالی است، اما تنها شب‌ها باز می‌شود. این رستوران در جوار پارک ساحلی قلعه پرتقالی قرار دارد.

«رستوران حاج غفور» نیز در بلوار خلیج فارس شرقی، جنب مسجد شیخ حاجی رمضان، قرار دارد و غذاهای دریایی مانند قلیه ماهی و خوراک میگو را با قیمت مناسب و کیفیت عالی ارائه می‌کند.

«فست فود لبنانی فطائر»، گزینه‌ای مناسب برای ایجاد تنوع در وعده‌های غذایی شما در سفر به قشم است. آشپزهای این رستوران سوری و لبنانی هستند و انواع غذاهای عربی مانند شامیات، لقمه‌های عربی و دیلمات را به شیوه‌ای کاملا سالم، طبخ می‌کنند. این رستوران تنها شب‌ها باز است و در چهار راه رسالت، داخل خیابان دانش قرار دارد.‌

سفر به قشم

غروب جزایر ناز

منبع عکس: eghamat24.com

مقاله‌ مرتبط:

برای مسافرت به قشم می‌توانید از طریق هوایی یا زمینی اقدام کنید. به‌دلیل قرار گرفتن این جزیره در جنوبی‌ترین نقطه ایران، فاصله آن با بیشتر نقاط ایران بسیار زیاد است و بسیاری افراد، سفر هوایی را ترجیح می‌دهند.

سفر هوایی به قشم

فرودگاه بین المللی قشم، در روستای «دیرستان» در مرکز جزیره قشم قرار دارد. از این فرودگاه هر روز پرواز به تهران و برعکس وجود دارد، اما تنها دو روز در هفته به دیگر مراکز استان‌ها پرواز صورت می‌گیرد. مشهد، شیراز و اصفهان به‌جز تهران،‌ به این جزیره پرواز دارند. از این جزیره پروازهایی به دبی نیز انجام می‌شود.

سفر زمینی به قشم

اگر تمایل به سفر زمینی به جزیره قشم دارید،‌ بسته به محل اقامتتان باید به استان هرمزگان بروید. استان هرمزگان در جنوبی‌ترین نقطه ایران قرار دارد. فاصله تهران تا قشم با گذشتن از بندر عباس در مسیر زمینی و طی ۳۰ کیلومتر دریایی از بندر عباس تا قشم، در حدود ۱۳۰۰ کیلومتر است. برای تردد با وسیله شخصی به جزیره قشم باید مسافت ۱۴۵۵ کیلومتری را از طریق بندر پل و مسیر لندی کرافت، طی کنید. در مسیر دوم تنها فاصله‌ای معادل ۱۸۰۰ متر را با ماشین، روی آب هستید.

دسترسی به جزیره قشم با وسیله نقلیه شخصی، تنها از طریق بندر پل در شهرستان خمیر است

دسترسی به جزیره قشم با وسیله نقلیه شخصی، تنها از طریق بندر پل در شهرستان خمیر است. بندر پل ۸۱ کیلومتر با بندر عباس فاصله دارد. برای سفر دریایی و بدون ماشین، می‌توانید به بندر عباس بروید و با مراجعه به بندر مسافری شهید حقانی و اسکله قدیمی بندر عباس و خرید بلیط کشتی، به جزیره قشم برسید. بندر پل به بخش مرکزی جزیره قشم در بندر لافت، دسترسی دارد و شهر قشم در قسمت منتهی الیه شرقی این جزیره است؛ بنابراین برای رسیدن به شهر قشم، باید مسافتی را با وسیله نقلیه شخصی‌تان طی کنید،‌ اما از بندر عباس، دسترسی به شرق جزیره و شهر قشم وجود دارد.

پایانه‌های مسافربری در مراکز تمام استان‌ها و شهرستان‌های مختلف استان هرمزگان نیز،‌ به بندر عباس اتوبوس دارند. می‌توانید با اتوبوس به شهر بندر عباس بروید و ادامه مسیر را از اسکله شهید حقانی و از مسیر دریایی طی کنید و به قشم برسید.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به قشم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map