ساری با جمعیت ۳۰۹۸۲۰ نفر طبق سرشماری انجام شده و وسعت ۳۰ کیلومتر مربع، مرکز استان مازندران و پرجمعیت‌ترین شهر این استان است.

این شهر از دو بخش دشت و کوهستان تشکیل شده و بخش کوهستانی آن در میان رشته‌کوه‌های البرز قرار گرفته است. این شهر از شمال و شمال شرق به دریای خزر و شهرستان بهشهر، از جنوب و جنوب شرقی به رشته کوه البرز و استان سمنان، از مشرق به شهرستان نکا و از مغرب به شهرستان‌های قائم‌شهر، جویبار و سوادکوه ختم می‌شود.

این شهر تابستان‌های معتدل و نمناک و زمستان‌های سرد و خشکی است. بخش‌های کوهستانی ساری زمستان‌های طولانی و بسیار سردی دارد. در سال‌های اخیر دمای این شهر در تابستان به ۴۰ درجه و در زمستان به منفی ۱۲ درجه نیز رسیده است.

طبق اکتشافات انجام شده در سال‌های اخیر قدمت این شهر به ۵۰۰۰ سال می‌رسد. جالب است بدانید در سال ۱۱۵۱ آقا محمدخان قاجار این شهر را به عنوان پایتخت ایران برگزید و تاج پادشاهی را در این شهر بر سر نهاد. یکی دیگر از حقایق جالب تاریخی در مورد این شهر این است که اعراب پس از حمله به ایران نتوانستند ساری و دیگر شهرهای دو استان گیلان و مازندران را فتح کنند؛ زیرا قرار گرفتن این شهرها در پشت رشته کوه البرز و صعب‌العبور بودن آن‌ها، فتح آن‌ها را غیرممکن می‌کرد؛ بنابراین مردم ساری که امروزه آن‌ها را ساروی می‌نامند، هرگز با ظلم و زور تسلیم اعراب نشده‌اند.

زبان مردم ساری تا دوره صفویان فقط زبان طبری بود؛ اما پس از سقوط سلسله صفویان، به تدریج فراموش شد و جای خود را به زبان فارسی داد. مردم اهل ساری، سارَوی گفته می‌شود.

نورگون یکی دیگر از مراسم سنتی دیگر مردم این شهر است. در این مراسم که هر ساله روز ۲۰ تیر ماه برگزار می‌شود، مردم در محلی به نام قلاییش گرد هم جمع می‌شوند و مراسم جشنی برپا می‌کنند که در آن گون‌های خشک را آتش می‌زنند و دور سر می‌چرخانند

از سوغات ساری می‌توان به انواع ترشیجات مانند ترشی انار و سیر، ترشک‌، قارچ زردکیجای، انواع مرکبات، تمشک، عسل، برنج، انواع مربا و عرقیجات اشاره کرد.

از صنایع‌دستی مهم ساری می‌توان به کنده کاری چوب، جوراب بافی، لاک تراشی (ساخت اشیای خاص مانند قاشق و قنداق از ریشه و چوب برخی از درختان) و نساجی، صنایع چوبی، صندوق‌مزار، ارسی، جوله، کلز، کیله‌لاک، قند چوله، تنباکو چوله، سیرکوب، حصیربافی، گلیم‌بافی، جاجیم‌بافی، موج‌بافی، پارچه‌بافی، نمدمالی، سفال‌گری اشاره کرد.

از غذاهای محلی ساری می‌توان به خورشت سیرانار، بورانی بادمجان کبابی (متشکل از بادمجان کبابی، ماست پرچرب و پودر موسیر و بورانی کدوحلوایی (متشکل از کدوحلوایی و ماست پرچرب) و آش گزنه یا آش ترش با سبزیجات معطر و کدوحلوایی اشاره کرد.

جاذبه‌های این شهر میدان ساعت ساری، پارک جنگی شهید زارع، پناهگاه‌ حیات‌وحش دشت ناز که مامنی برای گوزن‌ها است، تالاب حمیدآباد، چشمه‌های باداب سورت ،سد سلیمان تنگه، مجموعه تاریخی فرح‌آباد یکی از جاذبه‌های دیدنی جذاب ساری است که آثار آن متعلق به دوران صفوی است و یک مسجد، مدرسه و یک کاخ (کاخ جهان نما) که تنها بقایایی از آن باقی مانده است، دریاچه چورت، برج رسکت یکی از آثار باستانی ساری بوده که متعلق به قرن پنجم، عمارت کلبادی، پارک ملل، پارکی بزرگ در کنار رود تجن، بازار نرگیسه، حمام وزیری، سالاردره، دریاچه ازنی، دریاچه میانشه، مجموعه تالابی سراندون و بالندون

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به ساری

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map