استان گیلان

استان گیلان از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت شهر رشت است. این استان از شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌شود. رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر در جریان است،‌ گیلان را از استان مازندران جدا می‌کند. مساحت این استان ۱۴,۰۴۴ کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۱، ۲,۴۸۰,۸۷۴ نفر است.

طبیعت گیلان پوشیده از جنگل است و آب و هوای معتدل و مرطوبی دارد. بیش از ۴۰ رود در این استان جریان دارد که مهم‌ترین آنها سفیدرود است. وجود این رودها و جنگل‌ها موجب شده که این استان بی‌نظیرترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی ایران را در خود جای دهد.

اقتصاد گیلان بر پایه‌ی کشاورزی، دامداری، صیدماهی و پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم است. از میان مهم‌ترین محصولات کشاورزی این استان برنج و چای را می‌توان نام برد که در شهرهای مختلف گیلان، از جمله لاهیجان و رودسر کشت می‌شوند. زیتون نیز از دیگر فرآورده‌های کشاورزی است که کشت آن در شهرستان رودبار رایج است.

گیلان با طبیعت بی نظیر و همچنین میراث فرهنگی و تاریخی غنی، یکی از قطب‌های گردشگری در ایران است. از میان صنایع دستی این استان می‌توان سفال‌گری در املش و جیرده، شال‌بافی در تالش توسط گالش‌ها، چموش و چارق‌دوزی در ماسوله، همچنین نمد و بامبو بافی، فرش و گلیم و قلاب‌دوزی در مناطق مختلف و مصنوعات چوبی را نام برد.

جاذبه‌های گردشگری متعدد گیلان همچون قلعه رودخان، بقعه‌ شیخ زاهد گیلانی، جواهر دشت رودسر، آبشار لاتون، ماسوله، بام سبز لاهیجان، موزه میراث روستایی گیلان منتظر حضور گردشگران در این استان دیدنی ایران هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map