استان خراسان جنوبی

استان خراسان جنوبی با مساحت ۱۵۱,۱۹۳ کیلومتر مربع در شرق ایران واقع شده و از این نظر، سومین استان بزرگ کشور است. این استان که با تقسیم استان خراسان به سه استان، در سال ۱۳۸۲ ایجاد شد، با ۷۳۲,۱۹۲ نفر جمعیت، بیست و هشتمین استان پرجمعیت کشور است و مرکز آن شهر بیرجند است.

خراسان جنوبی از شمال با استان‌ خراسان رضوی، از غرب با استان‌های یزد، اصفهان و سمنان و از جنوب با سیستان و بلوچستان و کرمان همسایه است. بخش شرقی این استان هم با کشور افغانستان مرز مشترک دارد. از مهم‌ترین شهرهای خراسان جنوبی می‌توان به شهرهای فردوس، طبس و قائن اشاره کرد. طبق آمار به دست آمده در سال ۱۳۸۹ حدود ۹۹/۳ درصد از مردم استان خراسان جنوبی فارس هستند و ۰/۷ درصد بقیه را قومیت بلوچ تشکیل می‌دهند.

استان مرزی خراسان جنوبی جاذبه‌های گردشگری طبیعی و باستانی زیادی دارد. شاید شهر کویری طبس با آن درخت‌های نخل‌ و پلیکان‌هایش یکی از جذاب‌ترین مقاصد برای هر گردشگر باشد. سراسر این استان پر از قلعه‌های تاریخی زیبا از دوران مختلف تاریخ ایران است که همین امر آن را به مقصدی جذاب برای علاقه‌مندان به تاریخ و معماری تبدیل کرده است. سال‌ها زندگی حکام و پادشاهان مختلف در استان خراسان جنوبی میراث بزرگی از باغ‌های مختلف تاریخی را برای این استان به جای گذاشته است که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

اگر قصد سفر به خراسان جنوبی را دارید و عاشق طبیعت و تجربه‌ کردن زندگی به سبک روستایی هستید، می‌توانید سری هم به روستاهای این استان بزنید. همچنین موزه میراث پهلوانی بیرجند، موزه اشیا مردم‌شناسی خضری، آرامگاه بوذر جمهر قاینی، آرامگاه سپهسالاری در شهر طبس و منزل مستوفی در شهر بشرویه هم از آثار برجسته و جالب این استان پهناور کشورمان هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map