کرمانشاه به‌عنوان نهمین شهر پرجمعیت ایران شناخته‌شده است و مساحتی برابر با ۷۸۴۶۰۲ نفر است. کرمانشاه یکی از شهرهای زلزله‌خیز فلات ایران است و در ۲۱ آبان ماه سال ۱۳۹۶ زلزله‌ای به بزرگی ۷.۳ دهم ریشتر در این منطقه رخداد. این زمین‌لرزه پس‌لرزه‌ای بسیار گسترده‌ای داشت و به‌نوعی رکورد را با بیش از ۱۰۰۰ پس‌لرزه شکست. کرمانشاه مرکز کشاورزی ایران است و بیشتر درآمد اقتصادی این شهر نیز از این راه‌ است.

کرمانشاه زیبا از شمال به کوه فرخشاد و از شمال غربی به کوه طاق‌بستان و از جنوب به سفیدکوه منتهی می‌شود. ارتفاع کرمانشاه ۱۲۰۰ متر بالاتر از سطح دریا است و مساحتی برابر با ۹۷/۹۵ کیلومترمربع دارد. کرمانشاه یکی از مسیرهای اصلی عبور زائران به سمت عتبات عالیات است. یکی از شاهراه‌های ارتباطی خاور و باختر و کهن‌ترین راه گذر از ایران به میان‌رودان است.

فاصله کرمانشاه تا بغداد ۳۹۰ کیلومتر است و این شهر زیبا تا تهران ۵۹۰ کیلومتر فاصله دارد. کرمانشاه آب و هوایی معتدل کوهستانی دارد. در سده چهارم میلادی شهر کرمانشاه به‌عنوان دومین اقامتگاه پادشاهی ساسانیان انتخاب شد.کرمانشاه یکی از زیباترین شهرهای کردنشین ایران است .

کرمانشاه در عصر ساسانی و اشکانی یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بود. بناهای زیادی در دوران حکومت خسروپرویز در کرمانشاه ساخته شد. کرمانشاه در حمله اعراب به ایران در امان نماد و این شهر بدون هیچ نبردی فتح شد این شهر در عصر عباسیان و سلجوقیان دوباره اهمیت پیدا کرد.

زبان مردم خونگرم کرمانشاه، کردی و لهجه آن‌ها فارسی کرمانشاهی است. برخی از ساکنان کرمانشاه به زبان کردی با گویش کلهری صحبت می‌کنند. از دیگر گویش‌های کرمانشاه می‌توانیم به کردی کرمانشاهی، سنجابی، زنگنه و سورانی اشاره کرد. در برخی مناطق کرمانشاه گویش لکی هم رواج دارد.

لباس‌های محلی کرمانشاه قدمتی چندین هزارساله دارد و از زیباترین لباس‌های محلی ایران است. رنگ لباس‌های کردی از طبیعت الهام گرفته‌شده، پوشش مردان کردی عبارت است از عرقچین، سربند، کرواسی فقيانه، سخمه، قبا، شال، سلته، جافی، پاپوش، جوراب و پوشش زنان شامل سربند، زیرپوش، پیراهن، کلنجه، یل، قبا، روپوش، جافی می‌شود.

شلوار کردی به دوره اشکانی برمی‌گردد و در آن دوران لباس پادشاه بوده است.

زنان کرد همراه با لباس محلی خود زیورآلات هم استفاده می‌کنند. جنس زیورآلات معمولاً از آلیاژهای برنج و ورشو است، گاهی بعضی قطعات زیورآلات از مس ساخته می‌شود.

در بعضی مناطق روستایی کرمانشاه، مردم در روزهای نوروز در پشت‌بام‌های خود به احترام زرتشت و آئین ایران باستان آتش روشن می‌کنند و اعتقاددارند آتش مایه پاکی و برکت و نور خداوند است.

گروهی از مردم، دو روز بعد از نوروز به منطقه بابایادگار در ۴۸ کیلومتری شمال شرقی کرند غرب می‌روند. مراسمی سنتی و باستانی را در بابایادگار اجرا می‌کنند که با نواختن تنبور، ساز باستانی ایران همراه است.

صنایع‌دستی آن، گلیم‌بافی، موج بافی، نمدمالی، چپغ بافی، گیوه‌کشی، قلم‌زنی، پرده بافی، جاجیم‌بافی و قالی‌بافی است.

 نان برنجی و کاک، بژی، نان‌روغنی، نان شکری، روغن کرمانشاهی، نان خرمایی  از سوغات خوراکی این شهر بوده و لذیذترین غذاهای کرمانشاه خورشت خلال، هلوکباب کرمانشاهی (کوفته مخصوص کرمانشاه)، کوفته نخود کرمانشاه (کوفته‌ریزه)، دست‌پیچ کرمانشاه، سیب پلو، کوفته شیرین، سوپ ترخینه، چلو گوشت، دوینه (ترخینه‌ی کرمانشاهی)، چنگال کرمانشاهی، دنده کباب کرمانشاه، ونوشک پلو، آش دوغ، آش عباسعلی، خورشت کنگر، آش سورانه، کوکوی پاغازه، آش کشک و بادمجان، شلمین و والک پلو اشاره‌کنیم.

به دلیل مهم بودن کرمانشاه در عصر ساسانی و اشکانی، آثار مهم زیادی از این دوره در این منطقه به‌جامانده است. آثار و بناهای تاریخی کرمانشاه، معبد آناهیتا، طاق‌بستان، سنگ‌نوشته بیستون، تکیه معاون الملک، مسجد عمادالدوله، مسجد جامع شافعی، تکیه بیگلربیگی و مسجد دولتشاه، موزه پارینه‌سنگی زاگرس موزه سنگ، موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه، موزه مردم‌شناسی، موزه پوشاک و زیورآلات، موزه خط و کتابت کرمانشاه و موزه تمبر را نام ببریم.

پارک جنگلی طاق‌بستان، غار پروآ، کوه طاق‌بستان، کوه فرخشاد، سراب نیلوفر و سراب قنبر از جاذبه‌های طبیعی کرمانشاه است.

پارک جنگلی طاق بستان که در شمال شرقی شهر کرمانشاه، شامل کوهستان‌ها، چشمه‌ها، فضای سبز، دریاچه‌های مصنوعی، مجموعه نقش برجسته‌های ساسانی و شکارگاه خسرو پرویز می‌شود که به دلیل آب و هوای معتدل مورد توجه پادشاهان ساسانی قرار گرفته‌است و از آن به عنوان شکارگاه سلطنتی استفاده کرده‌اند که امروزه به دلیل امکانات تفریحی و آثار تاریخی یکی از پر جاذبه‌ترین مناطق کرمانشاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به کرمانشاه

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map