راهنمای سفر به کاشان

کاشان یکی از شهرهای استان اصفهان است و پس از شهر اصفهان، جایگاه بزرگترین شهرستان این استان را به خود اختصاص داده است. زیبایی مثال‌زدنی و حس طراوت وصف‌نشدنی این شهر از جمله مواردی است که گردشگران را به خود جذب می‌کند. همچنین شهر کاشان به‌دلیل قدمت زیادی که دارد، بناهای تاریخی و فرهنگی زیادی در آن یافت می‌شود.

از دیگر ویژگی‌های برجسته این شهر، این است که مشاهیر بزرگی در این شهر چشم به جهان گشوده‌اند و از این حیث کاشان در کشور سرآمد است. در این مقاله کجارو شما را با کاشان، شهر گلاب آشنا می‌کنیم.

هرآنچه درباره کاشان باید بدانید:

معرفی شهر کاشان

آب و هوای کاشان

جاهای دیدنی کاشان

سوغات کاشان

غذاهای محلی کاشان

اقامت در کاشان

رستوران‌ های کاشان

آداب و رسوم و فرهنگ مردم کاشان

حمل و نقل عمومی در کاشان

راهنمای سفر کاشان

معرفی شهر کاشان

بازار تاریخی کاشان

منبع عکس: surfiran 

شهر کاشان بیش از هفت هزار سال قدمت دارد و محل تولد یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری به نام سیلک بوده است. مردمان این تمدن اولین کسانی بودند که یکجانشین شدند. سپس آریایی‌ها به مردم تمدن سیلک حمله می‌کنند و در منطقه سیلک که در جنوب غربی کاشان قرار دارد ساکن می‌شوند. کاشان تا پیش از ورود اسلام به ایران یکی از مراکز مهم کشور محسوب می‌شده است. در ابتدای ورود اسلام به ایران شهر کاشان دچار زوال می‌شود و اهمیت گذشته خود را از دست می‌دهد.

پس از آنکه شهرهای ایران توسعه پیدا کردند، کاشان نیز به‌دلیل اینکه در مرکز کشور قرار دارد، به‌عنوان شهری ارتباطی و تجاری معرفی شد. در همه ادوار تاریخ، شهر کاشان پستی و بلندی‌های زیادی را دیده است؛ اما نقطه عطف برای این شهر را می‌توان دوره‌ صفویه نامید. در این دوره این شهر مرکز اقامت پادشاهان بوده است. در دوره‌ زندیه زلزله‌ای عظیم در این شهر رخ داد؛ اما همچنان شهر به قوت خود باقی ماند. البته در دوره‌ قاجار آشوب‌های متعددی در شهر کشان رخ داد و همین امر سبب شد که از شکوه و جلال این شهر کاسته شود.

معنی نام شهر کاشان

در مورد معنی نام شهر کاشان اختلاف نظرهای زیادی میانی اهالی ادب وجود دارد. بسیاری از افراد کاشان را تلفیقی از دو کلمه کی و آشیان می‌دانند که به معنی جایگاه حاکمان است. برخی دیگر عنوان ‌می‌کنند که به‌دلیل اینکه در این شهر کاشی‌های بسیار مرغوبی تولید می‌شده است، به مردم این شهر کاشی می‌گفتند و شهر نیز به کاشان شهرت پیدا کرده است؛ اما اگر به ریشه‌ی کلمه دقت کنیم در فرهنگ فارسی کاشان به‌معنای خانه‌های تابستانی است که در شهر کاشان نیز به‌وفور یافت می‌شوند.

موقعیت جغرافیایی

کاشان در منطقه شمال استان اصفهان و در میان کوه‌های کرکس در نطنز اصفهان و کویر مرکزی ایران واقع شده است. کاشان از طرف شمال به استان قم، از طرف شرق به آران و بیدگل، از طرف غرب به دلیجان و از طرف جنوب به شهرستان نطنز منتهی می‌شود.

کد کاشان: ۰۳۱

آب و هوای کاشان

نمای آسمان شهر کاشان

منبع عکس: suitcase magazine 

کاشان به‌دلیل اینکه در نزدیکی کویر مرکزی ایران واقع شده است، در میان شهرهایی با آب و هوای گرم و بیابانی تقسیم‌بندی می‌شود. البته به‌دلیل قرار گرفتن در کنار رشته‌کوه‌های کرکس در مناطق مرتفع آب و هوا کمی معتدل‌تر است. پوشش گیاهی این منطقه نیز به‌حاطر دمای بالای هوا بسیار فقیر است. همچنین آب این منطقه به‌دلیل نزدیک بودن به کویر، میزان نمکی بالایی دارد.

از آنجایی که شهر کاشان در فصول گرم سال آب و هوایی به‌شدت گرم و خشک را تجربه می‌کند، بهترین زمان سفر به کاشان اواخر پاییز تا اواسط زمستان و به‌خصوص ماه بهمن است.

جاهای دیدنی کاشان

طبیعتا وقتی صحبت از کاشان به میان ‌می‌آید، بناهای تاریخی و فرهنگی زیاد به ‌ذهن خطور می‌کند. البته جاهای دیدنی کاشان نیز از نظر طبیعی نیز بسیار متنوع است.

جاذبه های تاریخی و فرهنگی کاشان

شاید نام‌آشناترین بنای این شهر باغ فین است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. باغ فین در سال ۱۳۱۴ به فهرست آثار ملی ایران در میراث فرهنگی اضافه شد. همچنین در سال ۱۳۸۹ نیز در فهرست آثار بین‌المللی سازمان یونسکو جای گرفت. تپه‌های سیلک از دیگر جذابیت‌های تاریخی کاشان است که در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران به ثبت رسید.

خانه‌ طباطبایی‌ها، خانه‌ بروجردی‌ها، خانه عباسیان، خانه‌ منوچهری‌ها، خانه تاریخی احسان، خانه آل یاسین و خانه‌ تاریخی بهی از جمله خانه‌های قدیمی و دوست‌داشتنی کاشان هستند که بازدید از آن حداقل یکی دو مورد از آن‌ها را باید در برنامه خود بگنجانید. همچنین مسجد و مدرسه‌ آقا بزرگ، حمام سلطان امیراحمد،‌ بقعه‌ خواجه تاج‌الدین و مسجد جامع کاشان را فراموش نکنید.

خانه بروجردی های در کاشان

موزه‌ ملی کاشان و بازار تاریخی کاشان نیز نزدیک یک‌دیگر هستند و هر دو بسیار دیدنی. آرامگاه سهراب سپهری با اینکه کمی از شهر دور است، دوستداران فرهنگ و ادبیات را به سوی خود می‌کشاند.

جاذبه های طبیعی کاشان

چشمه سلیمانیه کاشان از زیباترین جاذبه‌های طبیعی شهر کاشان است که در بخش جنوب شرقی باغ فین قرار گرفته است. از دیگر مقاصد طبیعی در کاشان و اطراف آن می‌توان به آبشار نیاسر در شهر تاریخی نیاسر، روستای دره و بام شهر کاشان اشاره کرد.

مراکز خرید کاشان

کاشان مانند بیشتر شهرهای ایران، بازار سنتی دارد که از قدیم محل دادوستد بوده است. در بازار قدیمی و تاریخی کاشان می‌توانید عرقیات و فرش را در مغازه‌های قدیمی آن پیدا کنید و بخرید. در گوشه و کنار بازار دارهای قالی را خواهید دید. این راسته‌ها معماری دیدنی و جذابی دارند. بازار صفویه، مجتمع تجاری سبز، مرکز خرید شفق و مرکز خرید سپید،‌ از جدیدترین مراکز خرید کاشان هستند.

سوغات کاشان

گل و گلاب کاشان

شهر کاشان از دیرباز به تولید عرقیجات گیاهی درجه یک شهرت داشته است. یکی از محبوب‌ترین این عرق‌ها گلاب است که کاشان برای آن شهرت جهانی دارد و هر ساله در کاشان مراسم گلاب‌گیری به باشکوه‌ترین شکل ممکن برگزار می‌شود و گردشگران زیادی را از سراسر ایران و حتی جهان به‌سمت خود می‌کشاند.

از دیگر سوغات کاشان می‌توان به شیرینی‌های مختلفی نظیر کلوچه کاشانی با پشمک و باقلوای کاشانی اشاره کرد.

صنایع دستی کاشان

کاشان شهری است که به‌دلیل هنر مردمش و صنایع دستی که آن‌ها تولید می‌کنند، شهرت دارد. یکی از معروف‌ترین صنایع دستی کاشان،‌ فرش کاشان است که کیفیت آن زبانزد همگان است. از دیگر صنایع دستی این شهر می‌توان به شعربافی اشاره کرد که همان پارچه بافی تلقی می‌شود. همچنین سفال کاشان نیز از چیزهایی است که کاشان به‌خاطر آن شهرت دارد. اما شاید معروف‌ترین محصول کاشان کاشی آن است که در گذشته توسط اهالی این شهر به‌صورت دستی تولید می‌شد؛ اما امروزه توسط کارخانه‌های عظیم این شهر تولید می‌شوند و همچنان از کیفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

غذاهای محلی کاشان ‌

آبگوشت با لوبیا سفید در کاشان

یکی از معروف‌ترین غذاهای کاشان، گوشت لوبیا است که مردم کاشان برای این غذا احترام خاصی قائل هستند و در مراسم‌‌های مهم و بسیار بزرگ خود این غذا را طبخ می‌کنند. از دیگر غذاهای محلی کاشان می‌توان به کوفته آب سماق، شفته بادمجان و گوشت و عدس و بادمجان اشاره کرد. 

اقامت در کاشان

کاشان به‌دلیل اینکه یکی از شهرهای توریستی ایران است، انواعی از هتل‌ها و اقامتگاه‌ها در آن قرار دارد. هتل امیرکبیر کاشان یکی از قدیمی‌ترین هتل های شهر کاشان و بزرگترین اقامتگاه این شهر است. همچنین در نزدیکی باغ فین که منطقه پررفت و آمد شهر به شمار می‌آید، هتل‌های بسیاری یافت می‌شوند که با توجه به بودجه‌ خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، از جمله هتل نگارستان، هتل وندا و هتل آپارتمان شیرین. 

با وجود خانه‌های قدیمی و تاریخی، شهر کاشان اقامتگاه‌های بوم‌گردی متعدد و مختلفی دارد. گردشگران بسته به سلیقه‌ خود می‌توانند از میان انواعی از این اقامتگاه‌ها انتخاب کنند. حسن این مکان‌ها این است که شما هرچه بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم یک شهر آشنا می‌کنند. برخی از اقامتگاه‌های کاشان شامل اقامتگاه سنتی سرای عامری‌ها، اقامتگاه سنتی مهینستان راهب کاشان، اقامتگاه سنتی بابا افضل کاشان و اقامتگاه سنتی کاشانه روشن می‌شود.

رستوران‌ های کاشان

رستوران های شهر کاشان

منبع عکس: علیرضا کیخواه 

شهر کاشان از جمله شهرهایی است که رستوران‌های مدرن و فرنگی در آن بسیار کم دیده می‌شود اما رستوران‌های سنتی آن به‌قدری با کیفیت هستند که رفتن به رستوران‌های فرنگی به ذهنتان هم خطور نمی‌کند. رستوران باغ بهشت و رستوران ملل کاشان از معروف‌ترین رستوران های کاشان هستند که با داشتن فضایی دنج و دل‌باز می‌توانند انتخاب خوبی برای بازدیدکنندگان باشند.

آداب و رسوم و فرهنگ مردم کاشان

بانوی کاشانی در کوچه های کاشان

مردم کاشان مردمی بسیار خون‌گرم هستند و بازید از این شهر و برخورد گردشگران با مردم این شهر می‌تواند تجربه‌ای بسیار لذت‌بخش باشد. بیشتر مردم این شهر مسلمان هستند و انواع مراسم‌های مذهبی در این شهر بسیار باشکوه در شهر کاشان برگزار می‌شوند. مردم کاشان به زبان فارسی و لهجه کاشانی صحبت می‌کنند.

مردم این شهر رسم و رسوم ویژه‌ای برای نوروز و چهارشنبه سوری دارند. در شب آخرین چهارشنبه‌ سال بانوی هر خانه‌ای بوته‌ای را آتش می‌زند و به درون کوچه می‌اندازد. همچنین در این شب مردم برای هم فال کوزه می‌گیرند که باعث می‌شود اوقات شادی را در کنار هم داشته باشند. ‌

مردم این شهر و اطراف آن در روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ دی ماه بوته‌‌های زیادی را جمع‌ می‌کنند و توسط خردسالان این مناطق روی تپه‌‌های بلند شهر قرار می‌گیرند و آن‌ها را آتش می‌زنند. آن‌ها معتقدند که اگر نور این آتش به درخت‌ها برسد آن سال بسیار سال پرثمر خوبی برایشان خواهد بود.

همچنین مردم کاشان برای مراسم عروسی و خواستگاری نیز برنامه‌ ویژه‌ای دارند. در شب خواستگاری داماد خوانچه به خانه‌ عروس می‌فرستد که این خوانچه شامل شیرینی‌جات، ‌یک جلد قرآن و آینه و... می‌شود.

حمل و نقل عمومی در کاشان

اگر بدون ماشین شخصی به کاشان سفر کنید، بهتر است درباره حمل و نقل عمومی در کاشان بدانید. برای رفتن به جاذبه‌های گردشگری شهر می‌توانید اتوبوس واحد سوار شوید که به بیشتر محله‌ها سرویس می‌دهد. همچنین مانند همه‌ شهرها تاکسی گردشی و تاکسی دربست شما را به مقصد مورد نظر می‌رسانند. از  سرویس تاکسی آنلاین اسنپ نیز می‌توانید بهره ببرید.

راهنمای سفر کاشان

نقشه گوگل کاشان

از آنجایی که کاشان در منطقه مرکزی ایران قرار دارد، دسترسی به آن بسیار آسان است و تقریبا از تمامی شهر‌های بزرگ ایران وسایل نقلیه‌ مختلف برای شهر کاشان وجود دارد. 

اگر شما از مسافرت‌های هوایی لذت می‌برید، می‌توانید با هواپیما به فرودگاه کاشان بروید. فرودگاه کاشان یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های کشور است. البته پروازهایی که به فرودگاه کاشان صورت می‌گیرند بسیار محدود هستند و امکان سفر هوایی به کاشان از همه‌جای ایران وجود ندارد.

یکی دیگر از راه‌های پرطرفدار برای سفر به کاشان استفاده از قطار است. ایستگاه راه‌آهن کاشان در بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد و آن را به ناوگان ریلی کشور متصل می‌کند. سفر با قطار به کاشان از تهران در حدود دو ساعت و نیم طول می‌کشد و می‌تواند انتخاب خیلی خوبی باشد.

از دیگر راه‌های سفر به کاشان می‌توان به مسافرت با اتوبوس اشاره کرد. به‌دلیل مرکزیت کاشان در کشور تقریبا از همه‌جای کشور برای کاشان اتوبوس وجود ندارد. همچنین اگر از جایی به‌صورت مستقیم اتوبوس برای کاشان وجود نداشته باشد، گردشگران می‌توانند ابتدا به اصفهان سفر کنند و از آنجا با اتوبوس‌هایی که در اصفهان تمستقر هستند، به کاشان سفر کنند.

اگر از علاقه‌مندان سفر با خودروی شخصی هستید، دسترسی به کاشان بسیار ساده است چراکه این شهر در مسیر اصلی اصفهان- تهران قرار دارد. اگر از ساکنان شهر تهران هستید و قصد سفر به این شهر را دارید در نظر داشته باشید که فاصله‌ تهران تا کاشان در حدود ۲۴۴ کیلومتر است که پیمودن آن تقریبا دو ساعت‌ونیم زمان می‌برد. ساکن هرکجای ایران که هستید کافی است شاه‌راه‌های اصلی به‌سمت مرکز ایران و کلان‌شهر اصفهان را پیش بگیرید، تا به آسانی به کاشان برسید. فاصله کاشان تا اصفهان ۲۱۵ کیلومتر است و با کمی بیش از ۲ ساعت رانندگی، به این شهر زیبا خواهید رسید.

نویسنده: علیرضا احمدی

عکس‌های گالری از ویکی‌مدیا؛ عکاسان: Diego Delso، مهدی امیریان، حسن جعفری

از کجا شروع کنیم

کاشان از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map