راهنمای سفر به فیروزآباد

فیروزآباد واقع در استان فارس یکی از شهرهای باستانی و بسیار کهن ایران است.

  فیروزآباد با نام‌های شهر گور یا اردشیرخوره به معنای «فر اردشیر» یکی از شهرهای معروف ایران در دوره ساسانی است. این شهر که سازنده آن اردشیر، موسس سلسله ساسانی بوده است در زمان وی به عنوان پایتخت حکومت وقت و از مراکز شهری معروف عصر ساسانی بوده است.

فیروزآباد با داشتن مساحتی در حدود ۱۴۶۹ هکتار، در ۹۶ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد. این شهر در سه کیلومتری محوطه باستانی گور قرار گرفته است. سابقه این شهر به دوره هخامنشیان می‌رسد اما اوج شهرت و آثار بازمانده آن مربوط به زمان ساسانیان بوده است. شهر فیروزآباد در تاریخ باستانی ایران با نامهای گور، جور و اردشیرخوره آمده است. این شهر دارای جمعیتی در حدود ۶۵۰۰۰ نفر است.

بانی شهر فیروزآباد اردشیر بابکان بوده است. وی در زمان حاکمیت اردوان پنجم اشکانی بر وی شورید و با قرار دادن فیروزآباد به عنوان پایتخت خود، بر اردوان پیروز شد. فیروزآباد در تمام دوره حاکمیت ساسانیان یکی از پنج ایالت فارس بود. این شهر در دوره اسلامی هم توانست شهرت و اهمیت خود را حفظ کند. معماری فیروزآباد به صورت کاملا دایره‌ای شکل، در نظر گرفته شده بود. شاید بتوان گفت فیروزآباد تنها شهر گرد با معماری دایره‌ای شکل در تمامی جهان است.

بعد از ورود اسلام به ایران شاید اولین دوره اوج‌گیری فیروزآباد را بتوان در دوره حاکمیت آل‌بویه دانست.در همین دوره بود که فیروزآباد دارای مسجد جامع، بیمارستان، کتابخانه و... شد. در قرن هفتم هجری، فیروزآباد کهن متروک شد. در دوره‌های بعد روستایی در بیرون شهر شکل گرفت که نام کوشک داشت و شهر امروزی فیروزآباد را تشکیل و گسترش داد. در این مکان عمارت حاج عمادالملک، قلعه‌ای کوچک و بازار آن، مهمترین بخش‌های این روستا تا دوره قاجار بود. فیروزآباد به دلیل قرار گرفتن در مسیر خلیج‌فارس و بنادر جنوب ایران، دارای رونق اقتصادی و پروژه‌های تفریحی و تجاری بسیار در حال ساخت است. فیروزآباد دارای جاده مستقیم به بندر سیراف و بندر عسلویه و بندر بوشهر است.تصویر زیر مسجد جامع شهر است.

زبان بیشتر مردم این شهر زبان فارسی است و گویش آنها به گویش تاجیکی شبیه است. چندین طایفه در شهر فیروزآباد هستند که دارای گویش لری هستند گروه دیگر ساکنان فیروزآباد ترک قشقایی هستند. شغل اکثر مردم این شهر کشاورزی است

 غذاهای محلی و معروف فیروزآباد می‌توان به دمپخت، آش دوغ(ماسافا) و بریشلیگ اشاره کرد.

صنایع دستی مردم شهر قالی، قالیچه،گلیم، گبه و جاجیم است. این صنایع دستی به عنوان سوغات فیروزآباد ارایه می‌شوند که علاوه بر آنها می‌توان به گلاب و عرقیات گیاهی نیز اشاره کرد.

آثار باستانی  شهر فیروزآبادکاخ اردشیر بابکان  یا آتشکده فیروزآباد یکی از جاذبه‌های فیروزآباد است. منارمیلو یکی از سازه‌های مرتفع دوره ساسانی است.نقش‌برجسته پیروزی اردشیر در ۲ کیلومتری نقش برجسته تنگاب قرار دارد.

چهارطاقی کنار سیاه ساسانی از آثار به جای مانده دوره ساسانی در فیروزآباد قلعه دختر فیروزآباد است از جاذبه‌های طبیعی فیروزآباد می‌توان به دریاچه و سد تنگاب در فاصله ۱۲کیلومتری فیروزآباد وروستای گردشگری رودبال  و تنگ هایقر در ۳۵ کیلومتری جنوب غرب فیروزآباد، مهمترین و زیباترین جاذبه طبیعی شهراست

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map