راهنمای سفر به استان مرکزی

 استان مرکزی از لحاظ تاریخی، طبیعی، گردشگری، صنایع دستی و سوغات از ظرفیت‌های خوبی در زمینه‌ی گردشگری و جذب مسافر برخوردار است. این استان به عنوان پایتخت صنعتی ایران در مرکز ایران واقع شده است همانطور که از نامش مشخص است و بیش از دو هزار جاذبه‌ی تاریخی و گردشگری دارد که ۸۵۰ مورد از آن‌ها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند. این استان با مساحتی معادل ۲۹,۵۳۰ کیلومتر مربع حدود ۱/۸۲ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده‌ است و دارای جمعیتی معادل ۱/۵ میلیون نفر است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان مرکزی دارای ۱۲ شهرستان، ۲۳ بخش، ۳۲ شهر، ۶۶ دهستان، ۱,۳۹۴ آبادی دارای سکنه و ۴۶ آبادی خالی از سکنه‌ است. از شهرهای این استان می‌توان به اراک، ساوه، خمین، دلیجان، تفرش و کمیجان اشاره کرد. این استان از شمال به استان‌های تهران و البرز، از غرب به استان همدان، از شرق به قم و اصفهان و از جنوب به لرستان محدود است و مرکز آن اراک است.

آب و هوای استان به علت وجود کوه‌های مرتفع، مجاورت با حاشیه مرکزی ایران، همجواری با بخشی از منطقه حوض سلطان، کویر میقان و حوزه‌ی آبریز دریاچه‌ی نمک و همچنین قرار گرفتن در محل تلاقی دو رشته کوه البرز و زاگرس، دارای آب و هوایی متنوع است. به علت مرکزی بودن این استان شهرهای آن دارای آب و هوای بسیار متفاوت هستند؛ به طوری که اراک در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها معتدل است، ساوه آب و هوای نیمه بیابانی دارد و تفرش دارای آب و هوای سرد کوهستانی در زمستان و تابستانی خنک است. در اکثر شهرستان‌های استان مرکزی صنایع دستی مختلفی وجود دارند که بیشتر آنها خاص عشایر منطقه هستند. 

از میان مهم‌ترین صنایع دستی استان مرکزی می‌توان به این موارد اشاره کرد: فرش ساروق اراک و محلات، قالیچه‌ی ساوه، گلیم و جاجیم تفرش، گیوه‌ی سنجان و محصولات مسی که در شهرهای استان تولید می‌شود. این استان دارای دشت‌های حاصلخیزی مانند دشت فراهان، دشت شازند و دشت ساوه است و کم ارتفاع‌ترین نقطه این استان، دشت مسیله با ارتفاعی در حدود ۱ کیلومتر از سطح دریا است.

از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی این استان می توان به تالاب میقان، باغ وحش و پارک جنگلی شهید باهنر، روستای هزاوه، بازار تاریخی اراک، حمام تاریخی چهار فصل، سنگ نگاره‌های تیمره و مقبره‌ی پروفسور حسابی اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به مرکزی

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map