جاهای دیدنی لواسان

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

جاهای دیدنی لواسان؛ طبیعتی زیبا در نزدیکی پایتخت

لواسان از شهرهای استان تهران در شهرستان شمیرانات است که به‌لطف داشتن آ‌ب‌وهوای مطبوع، مناظر سرسبز و جاهای دیدنی طبیعی، گردشگران زیادی سفر به این منطقه را در برنامه خود می‌گنجانند. لواسانات به لواسان بزرگ، لواسان کوچک و شهر لواسان تقسیم شده و روستاهای متعددی را در خود جای داده است. این منطقه در نزدیکی تهران قرار دارد و از همین رو پایتخت‌نشینان می‌توانند در مدت‌زمانی کوتاه از شلوغی شهر فاصله بگیرند و به دل طبیعت زیبا پناه ببرند. برای اطلاع از جاهای دیدنی لواسان، با این مقاله همراه شوید.

با جاهای دیدنی لواسان آشنا شوید:

جاذبه‌های طبیعی لواسان

دریاچه سد لتیان

دریاچه سد لتیان در لواسان

عکاس: Alireza MRP

سد لتیان یکی از تفرجگاه‌های سرسبز و مقاصد طبیعت‌گردی در نزدیکی شهر تهران است که اهالی پایتخت بدون صرف هزینه و زمان زیادی می‌توانند، یک آخر هفته عالی را برای خود رقم بزنند. سد لتیان در ۲۵ کیلومتری شمال شرق پایتخت و در مسیر رود جاجرود واقع شده است که آب آشامیدنی شهر را تامین می‌کند. ماهی‌گیری، طبیعت‌گردی، کوهنوردی در تپه‌های سرسبز و گشت‌وگذار در روستاهای اطراف از جمله تفریح‌های این محل هستند.

آبشار ناران

آبشار پرآب ناران در لواسان

منبع عکس: سایت IranDeserts

آبشار ناران در شمال روستای کند علیا از توابع لواسان کوچک قرار گرفته و ارتفاع آن ۱۰ تا ۱۵ متر است که حجم آب آبشار در فصل بهار افزایش می‌یابد. این آبشار دائمی در میان مراتع سرسبز، همچون نگینی می‌درخشد و جریان آب آن باعث ایجاد شیارهای زیبایی روی صخره‌های سنگی شده است. در صورتی که گذرتان به این آبشار افتاد، حوضچه کوچکی در پای آن وجود دارد که می‌توانید در آن تنی به آب بزنید. از آنجا که در تابستان آب‌وهوای معتدلی بر این منطقه حاکم است، این فصل از سال را می‌توان بهترین زمان بازدید از آبشار ناران دانست.

دشت هویج

دشت سرسبز هویج در لواسان

عکاس: محمد طاهر پیله‌ور

دشت هویج یا دشت گرچال (گودال آتش) یکی از جاذبه‌های روستای افجه محسوب می‌شود که ظاهرا در قدیم زیر کشت هویج بوده است. برای رسیدن به این دشت باید پس از پارک خودروی خود در روستا، مسیری با شیب تند و سربالایی را پیش بگیرید که در بین راه از کنار باغ‌های آلبالو و گیلاس و گردو عبور می‌کند. پس از حدود دو ساعت به این دشت بسیار زیبا می‌رسید.

آبشار کفترلو

آبشار پرآب کفترلو و حوضچه آبی در پای آن

عکاس: ناشناس

آبشار کفترلو در ۶ کیلومتری شمال روستای کند علیا در دره‌ای بسیار زیبا قرار گرفته است. برای دسترسی به این آبشار از روستا باید حدود ۱٫۵ ساعت پیاده‌روی کنید یا می‌توانید این مسیر را با خودرو بروید؛ هرچند برای استفاده از زیبایی‌های مسیر و پیچ‌وخم‌های جاده در میان باغ‌های گیلاس و آلبالو بهتر است کمی پیاده‌روی را به جان بخرید. در فصل تابستان این مسیر به‌لطف سایه خنک درختان کوچه باغ‌ها و زیبایی چشم‌نواز آن‌ها، جذابیتی دوچندان پیدا می‌کند. 

آبشار برگ جهان

آبشاری پرآب در میان صخره ها

منبع عکس: گروه طبیعت‌گردی افرا

برگ جهان (بلگی جهان)، روستایی ییلاقی در منطقه لواسانات در دامنه‌های جنوبی البرز است که از بلندی شکلی شبیه برگ چنار دارد. آبشار زیبایی تقریبا در ۲٫۵ کیلومتری روستا در یک دره رود قرار دارد که در اوایل بهار حسابی پرآب می‌شود. برای رفتن به آبشار، دو راه پیش رو دارید که یکی ماشین‌رو است و دیگری از مسیر کوچه باغی زیبا عبور می‌کند.

غار لوخمیره

غار لوخمیره که با اسامی دیگری همچون زندان‌خانه لار یا روخمیره نیز شناخته می‌شود، در دو کیلومتری شمال غرب روستای برگ جهان در منطقه لواسان قرار دارد. این غار که طول آن به حدود ۳۰ متر می‌رسد، ابعادی به بزرگی دو متر در دو متر دارد. چندین غار کوچک در این منطقه به چشم می‌خورد که اغلب با غار لوخمیره‌ اشتباه گرفته می‌شوند. معیار تشخیص غار اصلی را می‌توان صخره‌ برجسته‌ مقابل آن دانست که در سایر غارها دیده نمی‌شود.

منطقه حفاظت شده ورجین

گوزن های منطقه حفاظت شده ورجین

عکاس: ناشناس

منطقه حفاظت‌شده ورجین در سال ۱۳۶۱ به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده معین شد و راه ارتباطی اصلی آن از گردنه قوچک در شرق تهران (تهرانپارس) است. این منطقه از نظر تنوع زیستی اهمیت زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به حیواناتی همچون قوچ و میش البرز مرکزی، پلنگ، گرگ، خرس قهوه‌ای، کل و بز، گراز و... اشاره کرد. پوشش گیاهی منطقه ورجین نیز گیاهان دارویی متعددی نظیر بومادران، ازمک، زالزالک زرد، بارهنگ سرنیزه‌ای، ریواس، بنفشه معطر، کاکوتی کوهی و غیره را در بر می‌گیرد.

فصل بهار هنگام زایش حیواناتی مانند قوچ و میش، کل و بز است و جهت حفظ‌ آرامش حیات وحش در این فصل نباید به این منطقه سفر کنید.

روستاهای گردشگری لواسان

روستای افجه

منطقه کوهستانی و سرسبز افجه

عکاس: علی عزیزپور

روستای افجه در دل طبیعت کوهستانی قرار گرفته است و ازاین‌رو، در بیشتر روزهای سال آب‌وهوایی مطبوع و دلچسب دارد. این روستای سرسبز به‌لطف چشمه‌ها و رودخانه‌ها، باغ‌ها و کشتزارهای زیادی دارد که از آن جمله می‌توان به باغ‌های سیب، گیلاس، آلبالو، گردو، گندم و جو اشاره کرد. رودخانه بزرگی از وسط روستا می‌گذرد که باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی را سیراب می‌کند و در حاشیه آن مسیر جذابی برای پیاده‌روی وجود دارد.

آبشار پسکوهک در روستای افجه

عکاس: Mojtaba Tefagh

آبشار پسچویک یا پسکوهک با ارتفاع ۱۵ متر، از معروف‌ترین جاهای دیدنی افجه است که در شمال شرق آن قرار دارد. طراوت و سرسبزی این منطقه و همچنین وجود درختان افرا، زیبایی فوق‌العاده‌ای به این آبشار بخشیده‌اند. اگر به بالای آبشار بروید، چشم‌انداز زیبایی از دشت هویج پیش روی شما قرار می‌گیرد.

آبشار موآب با ۱۸۰ متر ارتفاع، یکی دیگر از آبشارهای تماشایی افجه است که قبل از دشت هویج خودنمایی می‌کند. گردشگران و کوهنوردانی که قصد رسیدن به دشت هویج را دارند، اغلب در کنار این آبشار استراحت می‌کنند و از آن لذت می‌برند.

روستای افجه در مسیر صعود به قله‌هایی همچون ساکا، مهرچال، آتشکده و یخچال واقع شده است و اکثر کوهنوردانی که قصد صعود به آن‌ها را داشته باشند، از این روستا عبور می‌کنند.

حمام تاریخی روستای افجه نیز در نوع خود دیدنی به نظر می‌رسد؛ به‌خصوص که به دستور شاه عباس ساخته شده و دیوارها و کف حمام بازسازی شده است. جالب اینکه مردم هنوز از این حمام استفاده می‌کنند؛ با این تفاوت که خزینه را تعطیل کرده‌اند و حمام به‌صورت نمره (اتاقک‌های تک‌نفره با دوش) درآمده است. این اثر در سال ۱۳۸۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

روستای کند علیا

منطقه روستایی کند علیا

عکاس: حدیثه صفری

روستای کند از دو بخش علیا و سفلی تشکیل شده است که روستای کند علیا با باغ‌ها و کوچه‌باغ‌های دیدنی و چندین آبشار خروشان توجه هر تماشاگری را به سوی خود جلب می‌کند و مقصد مناسبی برای تفریح یک روزه اهالی تهران محسوب می‌شود. آثار دیدنی متعددی در این منطقه وجود دارد که از آن جمله می‌توان به تپه‌های گوشواره، قلعه پیرزن، بقعه امامزاده محمد شعیب (ع) و تپه شیر تازه اشاره کرد. این روستای زیبا در فصل بهار و تابستان، آب‌وهوای مساعدی برای بازدید دارد؛ به‌خصوص که درختان گیلاس و آلبالو و باغ‌های سرسبز جذابیتی دوچندان به آن می‌بخشند.

روستای سینک

روستای سرسبز سینک در لواسان

عکاس: ناشناس

روستای ییلاقی و سرسبز سینک با بهار و تابستان‌ بسیار خنک و باغ‌های فراوان سیب، گیلاس، آلبالو و گردو، از مناطق ییلاقی معروف حومه تهران است که انتخاب خوبی برای گشت‌وگذار و پیاده‌روی به حساب می‌آید. مناظر بی‌بدیل روستا به‌خصوص در بهار و پاییز و وجود خانه‌هایی با بافت قدیمی، عکاسان و دوستداران طبیعت را شیفته خود می‌کنند. این روستا در حاشیه رودخانه‌ای بزرگ و در دامنه شیب‌دار کوه قرار دارد و حفاری‌های این منطقه نشان می‌دهد که قدمت سینک به دوران قبل از اسلام و دوره زرتشت برمی‌گردد.

جاذبه‌های مذهبی لواسان

امامزاده اسماعیل (ع)

ساختمان امامزاده اسماعیل لواسان با گنبد و گلدسته

عکاس: ناشناس

امامزاده اسماعیل (ع) یکی از ۳۴ امامزاده موجود در لواسان است که در روستای برگ جهان قرار دارد. بنای کنونی بقعه دارای پلان مربعی‌شكل و گنبدی مخروطی است كه حدود ۵۰ متر مربع مساحت دارد و در سال‌های اخير بازسازی شده است. این بنا در فصل بهار و تابستان میزبان زائران بسياری است که برای گردش به این منطقه می‌روند.

تکیه سرده روستای برگ جهان

تکیه سرده برگ جهان، یکی دیگر از جاهای دیدنی لواسانات است که مردم محله‌های مختلف روستا هنگام عزاداری در این تکیه گرد هم می‌آیند. زمین تکیه حدودا ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال قبل وقف شده است و در ابتدا با دیوارهای گلی و سقف طاق‌نما محصور بود. ضمن اینکه سکوی بزرگ مربع‌شکلی در وسط حیاط قرار داشت که برای تعزیه‌خوانی به کار می‌رفت.

امامزاده عبدالله جائیج

ساختمان سنگی امامزاده با گنبد قهوه ای رنگ

منبع عکس: سایت امامزاده emamzadegan

آستان امامزاده عبدالله (ع) در محله جائیج در مرکز شهر لواسان قرار دارد. این بقعه با پلان ۶ ضلعی و گنبد مخروطی و بدون گلدسته، به قرن هفتم يا هشتم هجری قمری مربوط می‌شود. ضريح فلزی آن مزین به میناکاری با خطوط قرآنی و اشعار فارسی است که به وسيله استاد روزگاريان ساخته و نصب شده است. قسمتی از صحن خارجی امامزاده به مزار سه شهید و گورستان جائیچ اختصاص دارد.

مسجد جامع امام حسن عسگری (ع)

مسجد جامع امام حسن عسگری (ع) که قدمت آن به سده پنج و ۶ هجری قمری برمی‌گردد، جزو آثار ملی ایران به حساب می‌آید. اهالی لواسان معتقدند که امام حسن عسگری (ع) پس از چند روز اقامت در لواسان، شخصا دستور ساخت این مسجد را داده است.

امامزاده فضلعلی (ع)

ساختمان امامزاده فضلعلی لواسان

عکاس: ناشناس

امامزاده فضلعلی (ع) واقع در روستای ناران بخش لواسانات، برادر امام رضا (ع) و از فرزندان امام موسی كاظم (ع) است. در حال حاضر ساختمان امامزاده دو ایوان دارد که یک ایوان در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی خودنمایی می‌کنند. اتاق مقبره پلان چهارضلعی دارد و مزین به آینه‌کاری است که به هشت ضلعی و بعد به دایره تبدیل شده و به گنبد منتهی می‌شود. سقف امامزاده به‌دلیل بارش‌های شدید نیمه دوم سال، شیروانی دارد. این اثر تاریخی در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

جاذبه‌های تاریخی لواسان

قلعه دختر

قلعه دختر یا قلعه بند از آثار ملی ثبت شده است که در شمال روستای برگ جهان قرار دارد. متاسفانه اين قلعه در طول چند دهه‌ گذشته از بین رفته و مصالح آن برای بنا‌های روستا به کار رفته است.

تپه حصارک

تپه سرسبز و تاریخی حصارک در لواسان

عکاس: حسین فتاحی

محوطه باستانی حصارک یا تپه جاج در جنوب محله گلندوک شهر لواسان واقع شده و یکی از آثار ملی ایران است که در سال ۱۳۶۵ به ثبت رسیده است.

قلعه باستانی باغ دره

قلعه باستانی باغ دره یکی دیگر آثار ملی لواسان محسوب می‌شود که در سال ۱۳۸۲ در میان آثار ثبتی قرار گرفت. این قلعه در شمال محله ناران واقع شده است و قدمتش به دوران هخامنشی و ساسانی می‌رسد.

حمام راحت ‌آباد

سازه قدیمی حمام راحت آباد در منطقه ای روستایی

عکاس: ناشناس

حمام راحت آباد در روستای راحت آباد واقع شده و اثری متعلق به دوران صفوی و قاجار است که در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. بنای حمام در جهت شمالی-جنوبی ساخته شده و بخش‌هایی از آن تخریب شده است. رختکن، گرم‌خانه و خزینه، بخش‌های مختلف این حمام را تشکیل می‌دهند. مصالح حمام راحت ‌آباد از سنگ لاشه و ملات گچ است؛ هرچند در بدنه داخلی آن از ملات گل آهک استفاده شده است.

خانه نظام‌السلطان و درخت چنارک

خانه نظام السلطان و درخت چنارک، در محله گلندوک شهر لواسان قرار دارد. این سازه که از آثار دوره قاجار است، در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی قرار گرفت.

سایر جاذبه‌های لواسانات

از جاهای دیدنی لواسانات که جزو آثار ملی ایران هستند، می‌توان به محوطه باستانی سر قبر تاج الدین، تپه باستانی ناظم آباد، تپه و عمارت باستانی تنگل خانه، تپه باستانی جوهک، تپه باستانی سر قلعه، تپه باستانی سوزگران، تپه باستانی شیرتازه و تپه باستانی قلیان (فرنگیس) اشاره کرد. تپه‌های دیگری نظیر محوطه باستانی استپه سومه‌وار، تپه‌های باستانی گوشواره، تپه باستانی کلابد و تپه باستانی مرغی نیز در منطقه لواسانات قرار دارند که همگی در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.

گورستان گبری خرسنگ یا پرسنگ و همین طور کاروانسرای چشمه دو برار نیز در میان جاذبه‌های این منطقه هستند که ارزش دیدن دارند.

غار موزه وزیری

آثار هنری باغ موزه وزیری

عکاس: مجید صالح‌یار

غار موزه وزیری، اولین غار موزه خصوصی ایران محسوب می‌شود که در دل کوه‌های لواسان قرار دارد و آثار آن با مواد بازیافتی ساخته شده‌اند. این موزه‌ به همت و با هزینه شخصی مرحوم ناصر هوشمند وزیری، از مجسمه‌سازان طراز اول کشور، در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد. آثار موزه شامل طیف وسیعی از هنرهای تجسمی نظیر مجسمه‌های عجیب و غریب با جنس‌های متفاوت، سردیس‌ مشاهیر، انواع و اقسام شطرنج‌های دوران مختلف و... می‌شود. فضای داخلی غار موزه وزیری از بخش‌های مختلفی همچون کارگاه مجسمه‌سازی، کارگاه صنایع‌دستی، گالری هنرهای تجسمی و غیره تشکیل شده است.

پرسش‌های متداول

لواسان دارای چند بخش است؟

لواسانات به لواسان بزرگ، لواسان کوچک و شهر لواسان تقسیم شده و روستاهای متعددی را در خود جای داده است.

تفریحات دریاچه لتیان کدامند؟

ماهی‌گیری، طبیعت‌گردی، کوهنوردی در تپه‌های سرسبز و گشت‌وگذار در روستاهای اطراف از جمله تفریح‌های این محل هستند.

چرا دشت هویج به این نام خوانده می‌شود؟

دشت هویج یا دشت گرچال (گودال آتش) یکی از جاذبه‌های روستای افجه محسوب می‌شود که ظاهرا در قدیم زیر کشت هویج بوده است.

کدام غار موزه در لواسان قرار دارد؟

غار موزه وزیری، اولین غار موزه خصوصی ایران محسوب می‌شود که در دل کوه‌های لواسان قرار دارد و آثار آن با مواد بازیافتی ساخته شده‌اند.

نویسنده: صدیقه شجاعی