دیدنی های جمهوری آذربایجان

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

جاهای دیدنی آذربایجان؛ از روستاهای کوهستانی تا پارک های ملی

با وجود اینکه بسیاری از گردشگران شاید هرگز فکر سفر به آذربایجان به سرشان نزند، این کشور برای کسانی که عاشق ماجراجویی هستند، مقصدی فوق‌العاده است. هزاران سال تاریخ این سرزمین با سنت‌های عمیق ریشه‌دار ترکیب شده است. برترین مقاصد گردشگری جمهوری آذربایجان، تنوع گسترده‌ای در چشم‌اندازها، فرهنگ، حیات وحش و تجربه‌های هیجان‌انگیز دارد.

باکو

شهری با ساختمان های خاکی رنگ و دو برج بزرگ شیشه ای

منبع عکس: سایت kayak.sg (عکاس: ناشناس)

باکو، پایتخت آذربایجان، معمولا اولین جایی است که گردشگران برای بازدید در این کشور انتخاب می‌کنند. ایچری شهر (بخش قدیمی شهر) که قدمت آن به قرون وسطی می‌رسد، با برج دختر اسرارآمیز نقطه کانونی شهر را شکل می‌دهند. بخش داخلی و مرکزی شهر که متعلق به قرن ۱۹ میلادی است، با سبک‌های معماری امپراتوری روسیه و آسمان‌خراش‌های مدرن ظاهر باکو را تشکیل داده‌اند.

از جمله مهم‌ترین جاهای دیدنی این شهر می‌توان به بلوار باکو (که در امتداد دریای خزر قرار دارد)، برج‌های شعله و خیابان نظامی (که منطقه‌ای پر از مغازه‌ها و پاساژها است) اشاره کرد. مسافران نه‌تنها می‌توانند با هر بودجه‌ای هتل مناسب در باکو پیدا کنند، بلکه به رستوران‌ها، بارها و کافه‌ها نیز به‌راحتی دسترسی خواهند داشت.

گنجه

خودروهای قدیمی در خیابانی سنگفرش در منطقه ای با ساختمان های تاریخی

منبع عکس: سایت bucketlistly.blog (عکاس: ناشناس)

دومین شهر بزرگ آذربایجان که محل تولد شاعر بزرگ قرن دوازدهمی، نظامی گنجوی است، در مقایسه با باکو گردشگران کمتری جذب می‌کند. فاصله گنجه از باکو ۳۷۰ کیلومتر است و با ماشین حدود ۴ ساعت و نیم طول می‌کشد که به این شهر برسید. گنجه شهری تاریخی است و قدمت آن به قرن ۶ میلادی می‌رسد. در این شهر مساجد باستانی، کاروان‌سراهای قدیمی، کلیساها و خانه‌های تاریخی وجود دارد که می‌تواند برایتان جذاب باشد.

قوبا

کلبه هایی با سقف شیروانی در کنار دریاچه

منبع عکس: سایت httpsazerbaijantour.com (عکاس: ناشناس)

هر کسی که به‌دنبال چشم‌اندازهای بکر، روستاهای باستانی کوهستانی و غوطه‌ور شدن در فرهنگ قفقازی باشد، حتما باید به قوبا سفر کند. قوبا در ۱۷۰ کیلومتری شمال شرق باکو قرار دارد و برخی از برترین جاذبه‌های گردشگری آذربایجان در این منطقه واقع شده است. قوبا را می‌توان مرکز فرهنگی منطقه نامید. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۶۰۰ متر است و در دامنه کوه شاه‌داغ قرار دارد.

این منطقه که از لحاظ فرهنگی بسیار غنی است، آب و هوای تر و تازه‌ای دارد. زیبایی‌های طبیعی چشم‌اندازهای کوه‌های بزرگ قفقاز، تنگه تنگی (Tenghi Canyon) و آبشارها تنها بخشی از جذابیت‌های قوبا است. 

روستاهای کوهستانی

خانه های روستایی روی دامنه کوه

منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: Gulustan)

به‌سمت رو‌به‌روی رودخانه Qudailchay  بروید و از قوبا عبور کنید و در قصبه قرمز (شهر قرمز یا Qirmizi Qesebe) بگردید. قدمت این منطقه به ۲۵۰۰ سال قبل بازمی‌گردد و گروهی از یهودیان در آن زندگی می‌کنند که گفته می‌شود بزرگترین جامعه یهودی‌نشین خارج از سرزمین‌های اشغالی است. علاوه بر زیبایی خود روستاها، شما می‌توانید از آرامش خینالوق (Khinalug)، کوسار (Qusar)، لاهیح (Lahij ) و ساریباش (Saribash) لذت ببرید. 

شکی (Sheki)

محوطه عمارتی تاریخی با چندین نیمکت چوبی

منبع عکس: سایت bucketlistly.blog (عکاس: ناشناس)

به یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های قفقاز با ۲۵۰۰ سال قدمت سفر کنید که در میان بهترین جاهای دیدنی آذربایجان قرار دارد. شکی با جمعیتی حدود ۶۰ هزار نفر در دامنه کوه‌های بزرگ قفقاز قرار دارد و گردشگران را مسحور خود می‌کند. ابریشم شکی، اینجا را از یک شهر کوچک به یکی از مهم‌ترین نقاط جاده ابریشم تبدیل کرد. تاجران از شرق و غرب به شکی می‌آمدند و در کاروان‌سراهای آن اقامت می‌کردند.

در این می‌توانید از زیبایی‌های کاخ شکی خان که متعلق به قرن ۱۸ میلادی است، رودخانه‌ها، آبشارها و دره‌های تنگی که فرصت پیاده‌روی و کوهپیمایی در کوه‌ها را به شما می‌دهد، دیدن کنید. 

شاماخانی (Shamakhi)

فضای داخلی مسجدی تاریخی با دیوارها و ستون های سنگی

منبع عکس: سایت azerbaijantour.com (عکاس: ناشناس)

یکی دیگر از جاهایی که علاقه‌مندان به تاریخ باید از آن بازدید کنند، شاماخانی است. این شهر کوچک به تاریخ ۲۵۰۰ ساله خود می‌بالد و پایتخت سابق امپراتوری شیروان بوده است. با دو ساعت رانندگی از باکو می‌توانید شاماخانی برسید. خرابه‌های باستانی قرون‌وسطایی و قلعه تخریب شده گلستان که قدمت آن تقریبا به هزار سال می‌رسد، از شاماخانی، مکانی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است. این منطقه به‌لحاظ تاریخی، کانون بافت فرش و همچنین محل تولد چند شاعر مشهور آذری بوده است. 

دریاچه گوی‌ گول

دریاچه ای در وسط منطقه ای کوهستانی

منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: Anarzey)

دریاچه گوی‌گول در نزدیکی گنجه قرار دارد و با پیمودن مسیری کوتاه از این شهر، گردشگران می‌توانند از بهترین جاذبه طبیعی آذربایجان دیدن کنند. دریاچه گوی‌گول یا «دریاچه آبی» با ۱۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا در تپه‌های دامنه کوه موروداغ (Murovdag) صحنه‌ای رویایی خلق کرده است: آب‌های عمیق آبی رنگ که توسط جنگل‌ انبوه احاطه شده است. این دریاچه پس از زلزله قرن ۱۲ شکل گرفته و معمولا یکی از پرطرفدارترین تورهای یک‌روزه‌ای است که از گنجه اجرا می‌شود.

برای رسیدن به این دریاچه باید از جاده‌ای که در میان کوه‌ها کشیده شده است، عبور کنید؛ زیبایی‌های مسیر کم از زیبایی خود دریاچه ندارد، پس با یک تیر دو نشان می‌زنید. زمانی در این منطقه گروهی از آلمانی‌ها زندگی می‌کردند که بعدها شوروی آن‌ها را تبعید کرد. شما می‌توانید میراث و تاثیر آن‌ها را بر برخی از روستاهای منطقه مشاهده کنید. 

کوه‌ های قفقاز

گله گوسفند در حال چرا در کوهستان

منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: Adam Jones)

مناطق اطراف کوه‌های قفقاز یکی از متنوع‌ترین مناطق روی زمین از لحاظ فرهنگی و زبان‌شناسی هستند

دو رشته کوه از دریای خزر تا دریای سیاه کشیده شده‌اند و آذربایجان و ارمنستان را از هم جدا کرده‌اند و در نهایت قفقاز بزرگ و قفقاز کوچک را شکل داده‌اند. به گفته متخصصان، مناطق اطراف کوه‌های قفقاز یکی از متنوع‌ترین مناطق روی زمین از لحاظ فرهنگی و زبان‌شناسی است. گروه‌های مختلف قومی و زبان‌های گوناگون مثل آذری در این جوامع دیده می‌شود  و این تنوع را شکل داده‌اند. در صحراهای ناشناخته قدم بزنید و مسیرهای مالروی قفقاز جنوبی را دنبال کنید. قطعا از دیدن صحنه‌هایی شگفت‌انگیز از طبیعت، انگشت به دهان خواهید شد. 

لانکاران

عمارتی مجلل و چند طبقه با نورپردازی زردرنگ

منبع عکس: سایت agoda.com (عکاس: ناشناس)

به‌سمت جنوب باکو حرکت کنید و در امتداد دریای خزر به‌سمت مرزهای ایران بروید؛ در این منطقه لانکاران، شهری ویلایی قرار گرفته که گردشگران را به‌سمت خود می‌خواند. قدمت این منطقه به نوسنگی (عصر حجر جدید) می‌رسد و در کنار دریا قرار دارد. لانکاران یکی از جاهای دیدنی پرطرفدار بین مردم محلی آذربایجان است. در شهر قدم بزنید و از فانوس دریایی، جنگل لانکاران، پارک یادبود حیدرعلی اف و زندان قدیمی دیدن کنید.

عاشقان دریا و ساحل باید چند کیلومتر به جنوب بروند تا به کانارمشا (Kanarmesha) برسند؛ کسانی که طرفدار تفریحاتی هستند که در فضای آزاد می‌توان انجام داد، باید در تورهای یک‌روزه منطقه حفاظت شده قیزیل آغاج شرکت کنند. اینجا خانه بیش از ۲۰۰ گونه پرنده، گرگ و گراز وحشی است.

نفتالان

وان حمام نفت

منبع عکس: سایت amusingplanet.com (عکاس: ناشناس)

معمولا نفتالان در وب‌سایت‌ها و کتاب‌های راهنمای سفر به آذربایجان جای ندارد، اما بازدید از این شهر واقعا ارزشش را دارد. شهر کوچک نفتالان که در نزدیکی گنجه قرار دارد، اسپاها (چشمه‌های آب گرم) عجیبی دارد. گفته می‌شود قدمت این منطقه به بیش از هزار سال می‌رسد و شوروی‌ها اینجا را به محبوبیت رساندند.

امروزه آذربایجانی‌ها برای حمام در نفت خام به نفتالان می‌روند. برخی معتقد هستند که حمام کردن در این درجه خاص نفت، فواید زیادی برای سلامتی دارد که از آن جمله می‌توان به درمان اختلالات و بیماری‌های پوستی و مشلات عصبی اشاره کرد. گردشگران ماجراجو می‌توانند برای تجربه حمام نفت، باید به نفتالان بروند. 

پارک ملی آبشرون

تک درختی در کوهستانی سرسبز

منبع عکس: سایت heroesofadventure.com (عکاس: ناشناس)

پارک ملی آبشرون در ۶۰ کیلومتری شرق باکو قرار دارد. این پارک ملی پر از جاذبه‌های دیدنی طبیعی است. بیش از ۵۰ گونه از حیوانات بومی در این پارک ملی زندگی می‌کنند. اگر از علاقه‌مندان به طبیعت و حیات وحش هستید، از گشت‌وگذار در این پارک لذت می‌برید.

آستارا

منطقه کوهستانی سرسبز

منبع عکس: سایت mycaucasus.com (عکاس: ناشناس)

به گفته اهالی آذربایجان، آستارا جزو بهترین مقصدهای گردشگری در آذربایجان است. این شهر با کوهستان احاطه شده است و در مرز ایران قرار دارد. جنگل‌های سرسبز و پوشش گیاهی و جانوری متنوعی دارد.

دریای کاسپین

منطقه شهری در کنار دریا

منبع عکس: سایت emerging-europe.com (عکاس: ناشناس)

دریای کاسپین، بزرگ‌ترین دریاچه دنیا است و یکی از بهترین جاهایی که در آذربایجان می‌توانید برای دیدن آن برنامه‌ریزی کنید. خط ساحلی خزر حدودا ۵۰۰ کیلومتر در آذربایجان ادامه دارد. متاسفانه بیشتر سواحل باکو و نزدیکی آن، آلوده هستند ولی در منطقه Sumgait می‌توانید از ریزورت‌های ساحلی تمیز لذت ببرید.

پارک ملی شیروان

دو آهو در حال خوردن آب

منبع عکس: سایت azertag.az (عکاس: ناشناس)

پارک ملی نیمه بیابانی شیروان، در صد کیلومتری از جنوب غربی باکو واقع شده است. اگر می‌خواهید خط ساحلی، شن و حیات وحش را هم‌زمان با هم ببینید، حتما به این پارک سر بزنید. تنوع پوشش گیاهی و جانوری در این پارک ملی، توجه دوستداران طبیعت را جلب می‌کند.

بیش از ۲۰۰ گونه پرنده در پارک ملی شیروان زندگی می‌کنند. کلبه‌های جنگلی و کمپ‌هایی برای اقامت شبانه در پارک وجود دارد.

پارک ملی آق گل

یک فلامینگو در حال پرواز

منبع عکس: سایت heroesofadventure.com (عکاس: ناشناس)

دریاچه آق‌گل دومین دریاچه بزرگ آذربایجان است. این دریاچه در این پارک ملی قرار دارد. این پارک یکی از مکان‌هایی است که معمولا هر ساله میزبان پرندگان مهاجر است. خود دریاچه نیز پر از ماهی است. چشم‌اندازهای این پارک بسیار زیبا و دیدنی است. دریاچه‌ای به رنگ سبز و آبی را تصور کنید که با درختان سرسبز و کوستان احاطه شده است.

کوه گویازان

کوهی مرتفع در آذربایجان

منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: OrkhaNasiB)

این کوه فاصله کمی تا منطقه Qazakh در شمال آذربایجان دارد. این کوه ۸۵۷ متر ارتفاع دارد و در پس‌زمینه‌ای مسطح قرار گرفته است. چشم‌انداز زیبای این کوه، سوژه جهانگردان علاقه‌مند به عکاسی است. زیبایی بی‌نظیر کوه باعث شده که نام آن در فهرست زیباترین دیدنی های آذربایجان قرار بگیرد.

شهرستان قبله

منطقه ای کوهستانی و سرسبز با دریاچه ای پرآب

منبع عکس: سایت ftnnews.com (عکاس: ناشناس)

این منطقه، ترکیبی جذاب و دیدنی از آثار تاریخی و زیبایی‌های طبیعی است. قدمت مناطق باستانی اطراف آن به ۲۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد. دره‌ها، آبشارها و حتی پیست اسکی آن باعث شده که این منطقه جزو مناطق درطرفدار توریستی در آذربایجان باشد.

پرسش‌های متداول

جاذبه های طبیعی کشور آذربایجان کدامند؟

دریاچه گوی‌ گول، پارک ملی آبشرون، دریای کاسپین، پارک ملی شیروان، پارک ملی آق‌گل، کوه گویازان

شهرهای گردشگری کشور آذربایجان چه نام دارند؟

شهر شکی، شاماخانی، گنجه، باکو

نویسندگان: حمیده کریمی و مینا رهبری