رفع محدودیت صدور ویزای ایران برای بازدیدکنندگان اکسپو دبی

سعیده خلیلی‌صفا
یکشنبه، ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
رفع محدودیت صدور ویزای ایران برای بازدیدکنندگان اکسپو دبی

طبق اعلام معاونت گردشگری، ویزای توریستی ایران به‌صورت محدود برای سفر بازدیدکنندگان اکسپو دبی به ایران صادر می‌شود.

با وجود اعلام قبلی مبنی بر موافقت اولیه ستاد ملی کرونا جهت صدور ویزای توریستی ایران از تیرماه سال جاری، با بحران موج پنجم کرونا در کشور اجرای این تصمیم به حالت تعلیق درآمد. در این راستا، ولی تیموری در وبیناری که با حضور مدیران گردشگری استان هرمزگان و مناطق آزاد کیش و قشم و به‌منظور هماهنگی و برنامه‌ریزی نهایی به‌منظور بهره‌مندی ایران از رویداد بزرگ و جهانی اکسپو دبی برگزار شد، از موافقت با صدور «محدود» ویزای توریستی ایران جهت تسهیل سفر بازدیدکنندگان اکسپو دبی به ایران خبر داد.

گفتنی است این تصمیم با هدف بهره‌مندی بیشتر از فرصت ۶ ماهه برگزاری اکسپو ۲۰۲۱ دبی و در راستای حمایت از فعالان صنعت گردشگری کشور اخذ شده است. اکسپو دبی قرار است از تاریخ ۹ مهرماه ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ برگزار شود.

معاون گردشگری اظهار کرد:

رویداد بین‌المللی اکسپو با حضور بیش از ۱۹۸ کشور و پیش‌بینی ۲۵ میلیون نفر بازدیدکننده، فرصتی ویژه برای معرفی ظرفیت‌های متعدد کشور در زمینه‌های مختلف و همچنین بستری مهم در راستای جذب گردشگران به‌دلیل حضور جمع کثیری از غرفه‌داران و بازدیدکنندگان در ایام برگزاری اکسپو به شمار می‌آید.

تیموری گفت:

با توجه به این ظرفیت‌ و مسدود بودن مرزها (به روی گردشگران خارجی)، موضوع صدور روادید تسهیل‌شده از سوی وزارت گردشگری به ستاد ملی اکسپو و وزارت امور خارجه پیشنهاد شد تا بر مبنای این توافق، با توجه به فاصله زمانی اندک محل نمایشگاه با ایران و در راستای حمایت و انتفاع بخش خصوصی و فعالان گردشگری، گردشگران خارجی بتوانند در بازه زمانی ۶ ماهه برگزاری این رویداد، امکان سفر و ورود به مناطق آزاد کشور را داشته باشند.

او افزود:

پس از تایید این پیشنهاد، موضوع تهیه دستورالعمل اجرایی صدور روادید تسهیل شده برای ورود گردشگران خارجی به‌صورت محدود و تحت ضوابط در دستور کار مشترک وزارت گردشگری، امور خارجه و دستگاه‌های نظارتی و اجرایی قرار گرفت تا پس از گذر این مرحله و تدوین دستورالعمل مربوطه این مهم مهیا شود.

تیموری اظهار کرد:

هر یک از مناطق آزاد می‌توانند با اتخاذ تدابیر و برنامه‌ریزی‌های مربوطه منطبق با شرایط حاکم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی امکان برگزاری تورهای گردشگری و فرصت بازدید از جاذبه‌های گردشگری منطقه مورد نظر و سایر استان‌ها را فراهم آورند.

در این نشست مقرر شد، به موازات فعالیت کمیته گردشگری ستاد ملی اکسپو دبی در وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، دبیرخانه مشترکی در جزایر کیش و قشم برای تسهیل فعالیت‌های گردشگری و کمک به استقرار فعالان گردشگری در غرفه جمهوری اسلامی ایران ایجاد شود تا ضمن برپایی نمایشگاهی از جاذبه‌های گردشگری مشابه غرفه ایران در اکسپو، به‌صورت پایلوت نیز زیرساخت‌های میزبانی از بازدیدکنندگان و گردشگران این رویداد مهم را فراهم آورده و هماهنگی لازم برای جذب گام به گام بازدیدکنندگان و هیئت‌های شرکت‌کننده در اکسپو برای بازدید از مناطق آزاد و از آنجا به سایر مناطق کشور محقق شود.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا
    برچسب‌ها نمایشگاه

    دیدگاه