آشنایی با تحصیل در خارج از کشور با موسسه کوه نور

بخش تبلیغات
یکشنبه، ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۰
آشنایی با تحصیل در خارج از کشور با موسسه کوه نور

باوجود مشکلاتی همچون بسته شدن مرز بسیاری از کشورها و عدم صدور ویزا، کشورهای کانادا، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دیگر همچنان پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

با توجه به بحران کرونا در چند سال گذشته، روند پذیرش و تحصیل دانشجویان به‌خصوص در جوامع بین‌المللی از روال عادی فاصله گرفته است. دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را داشته‌اند با مشکلات جدی همچون بسته شدن مرز بسیاری از کشورها و عدم صدور ویزا مواجه شدند. اما در این بین کشورهای کانادا، آمریکا و برخی کشورهای اروپایی دیگر همچنان پذیرای دانشجویان بین‌المللی هستند و جهت صدور ویزا همانند قبل عمل می‌کنند.

تحصیل در اروپا

سالانه میلیون‌ها دانشجو از نقاط مختلف جهان، اروپا را جهت ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. مهم‌ترین دلیلی که باعث این انتخاب می‌شودپیشرفت تحصیلی و کاری در آینده است. در واقع می‌توان گفت با تحصیل در اروپا می‌توانید مسیر موفقیت شغلی خود را تعیین کنید. از طرف دیگر، بسیاری از بهترین دانشگاه‌های جهان در اروپا واقع شده‌اند. که برنامه‎‌های تحصیلی متعددی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

باید اضافه کرد هزینه تحصیل نسبت به کیفیت آموزشی در بسیاری از کشورهای اروپایی مقرون به‌صرفه بوده و علاوه برآن برخی از این کشورها بورس تحصیلی نیز ارائه می‌دهند. به‌طور مثال تحصیل در کشور آلمان رایگان است و و استرالیا نیز با ارائه بورس‌های استانی، بخشی از هزینه‌های زندگی افراد را پوشش می‌دهد.

تحصیل در آلمان

آلمان را می‌توان مقصدی ایدئال برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفت. دانشگاه‌های آلمان از نظر زیرساختی و برنامه‌های آموزشی دارای نوآوری و برنامه‌های بین‌المللی در سطح جهانی هستند. دانشجویانی که تحصیل در آلمان پس از فارغ‌التحصیلی اجازه دارند تا 18 ماه برای جستجوی کار در این کشور بمانند. پیدا کردن کار برای دانشجویان اتحادیه اروپا بسیار آسان است، زیرا هیچ محدودیتی وجود ندارد. دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا باید برای مجوز کار درخواست کنند و ساعت کار آن‌ها محدود به ۱۹۰ روز کامل در سال است.

تحصیل در ایتالیا

در رتبه‌بندی برترین مقاصد تحصیلی سال ۲۰۱۹ در خارج از کشور، ایتالیا توانست رتبه دوم را کسب کند.

ایتالیا با دارابودن محیطی چندفرهنگی، یک محل تحصیل بین المللی محبوب است، همچنین این کشور دارای چندین دانشگاه برتر دولتی و خصوصی است. دانشگاه بولونیا یک موسسه معتبر است که منشاء سیستم آموزش عالی غربی کنونی به‌عنوان قدیمی‌ترین دانشگاه در اروپا است. تحصیل در ایتالیا به زبان‌انگلیسی نیز ارائه می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از روابط بین المل؛ MBA، مهندسی برق, علوم کامپیوتر، معماری و طراحی مد در ایتالیا.

تحصیل در کانادا

استانداردهای بالای دانشگاهی کانادا و کنترل کیفیت دقیق از فاکتورهای مهمی برای تحصیل در کانادا محسوب می‌شوند. دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک گیل، دانشگاه واترلو همه در ۵۰ موسسه مهندسی و فناوری برتر جهان قرار دارند. از طرفی در صورت فارغ التحصیلی از دانشگاه کانادا، می‌توان برای اقامت دائم این کشور امتیاز کسب کرد.

رپورتاژ

تحصیل در آمریکا

ایالات متحده یکی از محبوب‌ترین مقاصد دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود که در سال ۲۰۲۰ پذیرای ۱.۱ میلیون دانشجوی بین‌المللی بوده است. این کشور توانسته ۱۴ شهر در رتبه‌بندی QS در بخش بهترین شهرهای دانشجویی جهان را نیز از آن خود کند. دانشگاه‌های آمریکایی با مشاوره به دانشجویان بین‌المللی و صحبت درباره ویزا، مشاغل پاره وقت و امور مالی به دانشجویان کمک می‌کنند. دانشگاه‌های این کشور با ارئه بورس‌های تحصیلی، وام یا کمک‌هزینه بخشی از هزینه‌های زندگی دانشجویان را فراهم می‌کنند.

تحصیل در اسپانیا

اسپانیا یکی از کم‌هزینه‌ترین کشورهای اروپایی ست که هرساله پذیرای بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی است. دانشگاه‌های اسپانیا ازنظر سطح علمی و همچنین رتبه‌بندی‌های جهانی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند. همین امر باعث می‌شود بعد از فارغ‌التحصیلی رزومه شما به‌طور قابل‌توجهی ارتقا یابد.

رپورتاژ

مدت زمان پروسه اخذ ویزای تحصیلی

 • پذیرش ویزای تحصیلی: حداکثر بین دو ماه تا یک سال (بسته به مقطع تحصیلی)
 • وقت سفارت: در شرایط عادی بین یک تا سه ماه و در شرایط وقت اضطراری بین دو تا چهار هفته
 • زمان مصاحبه: حدودا ۱۵ دقیقه
 • زبان انتخابی: فارسی، انگلیسی و اسپانیایی

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

افرادی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی اسپانیا را دارند ابتدا موظف به گذراندن دوره‌های کالج هستند. مدت زمان این دوره‌ها پنج تا ۹ ماه است که پس از تمام می‌توانند در آزمون ورودی شرکت کنند. در صورت قبولی در این آزمون ورود به دانشگاه‌های اسپانیا جهت تحصیل در مقطع کارشناسی امکان‌پذیر خواهد بود. هزینه تحصیل در این مقطع سالانه از ۲۰۰۰ یورو به بالا است.

اگرچه زبان تحصیل در این دوره اسپانیایی ست اما بدون نیاز به مدرک‌زبان نیز می‌توان برای اخذ پذیرش از کالج‌های اسپانیا در شهرهای مختلف، بارسلونا، مادرید، مالاگا،… یا دیگر شهرهای اصلی اقدام کرد. طول دوره‌تحصیل در مقطع کارشناسی ۶ تا هشت ترم است.

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا نیز بدون ارائه مدرک‌زبان برای اکثر رشته‌های تحصیلی می‌توان برای اخذ پذیرش اقدام کرد. طول دوره‌تحصیل در مقطع فوق لیسانس اسپانیا دو سال و هزینه تحصیل سالانه از ۳۰۰۰ یورو تا ۵۰۰۰ یورو است. با تحصیل در مقطع ارشد اسپانیا، دانشجو امکان ادامه تحصیل به‌طور پیوسته در مقطع دکتری را خواهد داشت. این بدان معناست دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی در مقطع ارشد اسپانیا، می‌توانند بدون شرکت در آزمون وارد مقطع‌ دکتری شوند.

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری

تحصیل در اسپانیا در مقطع دکتری فرصت بسیار خوبی است چراکه هزینه‌های تحصیل در این مقطع بسیار ناچیز است. در واقع دانشجویان برای تحصیل در مقطع دکتری اسپانیا هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند و تنها هزینه ثبت‌نام و بیمه‌های دانشجویی (۴۰۰ یورو تا ۷۰۰ یورو) را می‌پردازند. طول دوره‌ تحصیل در این مقطع نیز بین سه تا پنج سال است. متقاضیان در مقطع دکتری می‌توانند از بورسیه‌های تحصیلی اسپانیا هم برخوردار شوند. بعضی از کمک هزینه‌های تحصیلی وجود دارد که ممکن است تحت واجد شرایط بودن به دانشجویان مقطع دکتری تعلق بگیرد.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا

دانشجویان می‌توانند با ارائه مدارک زیر ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت کنند.

 • مدارک‌ تحصیلی به‌همراه ریزنمرات
 • گواهی‌اشتغال به تحصیل در صورتی‌که شامل متقاضی شود
 • رزومه‌ کاری
 • کپی و اصل پاسپورت
 • مدرک زبان
 • کپی و اصل شناسنامه
 • گواهی‌سلامت
 • گواهی‌عدم سوءپیشینه
 • معرفی یک حساب‌معتبر جهت اثبات پشتوانه‌ مالی

تحصیل پزشکی  و دندانپزشکی در اسپانیا

اولین قدم برای تحصیل پزشکی در اسپانیا دانش و تسلط‌کافی به زبان‌ مردم این کشور است، زیرا زبان‌ تحصیل در این رشته زبان اسپانیایی است. این بدان معنی است که تحصیل در اسپانیا برای دانشجویانی است که به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند یا حداقل درک مشترکی از آن دارند.

قدم بعدی تصمیم‌گیری درباره انتخاب نوع دانشگاه است. دانشگاه‌های دولتی اسپانیا دارای اعتبار بالاتری نسب به دانشگاه‌های خصوصی هستند. دانشجویان موظف به گذراندن دوره‌های کالج و سپس شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های دولتی اسپانیا هستند. ورود به دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا آسان‌تر است، اما باید اضافه کرد هزینه بیشتری را نیز دریافت می‌کنند.

طول دوره‌تحصیل تحصیل پزشکی در اسپانیا ۶ سال است. تکمیل برنامه‌های پزشکی در اسپانیا با تأکید بر مطالعه پیش بالینی نیز به‌مدت دو سال به طول می‌انجامد. این برنامه‌ها اساسا درباره علوم پایه پزشکی در زیست‌شناسی، فیزیک و آناتومی پایه است.

داوطلبان جهت تحصیل دندان‌پزشکی در اسپانیا موظف هستند مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی را دریافت کرده باشند. طول دوره تحصیل پنج سال و زبان‌تحصیل در این رشته اسپانیایی و انگلیسی است.

مطالب مرتبط:

  برچسب‌ها تبلیغات

  دیدگاه