آشنایی با بهترین کتاب‌های ایرانی که حداقل یکبار باید خواند

بخش تبلیغات
دوشنبه، ۱۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۰
آشنایی با بهترین کتاب‌های ایرانی که حداقل یکبار باید خواند

در این مقاله منحصرا می‌خواهیم در مورد کتاب‌های ایرانی که نیاز است حداقل یک بار آن‌ها را بخوانید، صحبت کنیم.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

جهان امروز و مردمان کمتر از هر زمان دیگری به‌دنبال خواندن کتاب و شناخت جهان نشان هستند. در واقع با داشتن تلفن همراه و ایجاد ارتباط از راه دور با انسان‌های مختلف فضای مجازی، باعث شده است اکثریت آدم‌ها به‌جای آنکه با خواندن کتاب‌های مختلف خود را بیشتر بشناسند، به‌دنبال شناخته غیر باشند. برای مثال در اینستاگرام افراد بیشتر در حال دنبال کردن زندگی شخصی انسان‌های معروف و کسانی هستند به‌دنبال درست کردن حاشیه‌اند و در واقع آن‌قدر هر روز توسط اطلاعات جدید زندگی افراد مختلف و موارد سرگرم‌کننده بمباران می‌شوند که دیگر جای برای خواندن کتاب و شناخت جهان برایشان باقی نمی‌ماند؛ اما اگر شما از معدود انسان‌هایی هستید که به خواندن کتاب شناخت خود و شناخت جهان علاقه دارید، بهتر است از نویسندگان داخلی و نویسندگان بزرگ ایرانی در سده‌های پیشین کمک بگیرید و با خواندن کتاب‌های آن‌ها کمی بیشتر احساس زنده بودن کنید. در این مقاله منحصرا می‌خواهیم در مورد کتاب‌های ایرانی که نیاز است حداقل یک بار آن‌ها را بخوانید، صحبت کنیم. گوشه‌ای از این کتابها را در ادامه معرفی خواهیم کرد. هرچند با تنها چند صفحه نمی‌شود بزرگی و عظمت نویسندگان و ادیبان ایرانی را به‌خوبی نمایش داد، سعی می‌کنیم در حد توان به ادبیات غنی ایران ادای دینی کرده باشیم.

کدام سبک کتاب‌ها را بیشتر دوست دارید

برای آنکه بدانید چه کتاب‌هایی را باید بخوانید، ابتدا باید خود را بیشتر بشناسید و بتوانید بگویید که کدام سبک از کتاب‌ها بیشتر به شخصیت شما نزدیک است. برخی افراد روحیه‌ای لطیف دارند و با شعر بیشتر ارتباط برقرار می‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند نثرهای راحت و به دور از پیچیده‌گویی را بخوانند. برخی دیگر هم ترجیح می‌دهند تنها داستان‌های آموزنده را بخوانند. ابتدا باید مشخص کنید کدام‌یک از این موارد شما را بیشتر تغییر به خواندن می­‌کند. بنابراین بهتر است از طریق این مطلب با سبک‌های مختلف کتاب‌ها آشنا شوید.

گنجینه‌های شعر پارسی

همان طور که می‌دانید ایران یکی از غنی‌ترین گنجینه‌های شعر را در سراسر جهان داشته است. گوته در مورد شعر و ادبیات فارسی می­‌گوید که ایران یکی از چهار رکن ادبیات بشر است. شعر پارسی با داشتن کسانی چون سعدی، فردوسی، حافظ، مولانا، نظامی و بسیاری از شاعر این عصر حاضر که به شاعران معاصر معروف هستند، مانند استاد سهراب سپهری گنجینه‌ای غنی برای علاقه‌مندان به شعر در خود دارد.

شاهنامه

رپورتاژ

شاهنامه از جذاب‌ترین آثار فردوسی تقریبا تمام ما داستان‌هایی از شاهنامه را در کتاب‌های ادبیات خوانده‌ایم؛ به‌عنوان مثال، یک نمونه از آن داستان رستم و سهراب است. اما شاهنامه در این داستان خلاصه نمی‌شود و داستان‌های بی‌بدیل شاهنامه آن‌چنان جذاب سراییده شده‌اند که این کتاب را به یکی از برترین‌های کتاب جهان تبدیل می‌کنند.

محمود دولت آبادی و کتاب کلیدر

 کلیدر از دیگر رمان‌های ارزنده ایرانی از مجموعه آثار و رمان های محمود دولت آبادی است که ارزش خواندن دارد و این کتاب شما را با چم و خم دنیای مالداران در مقایسه با دنیای افراد فقیر روبه‌رو می‌کند. در این کتاب گل محمد نماد مقابله با مالداران سنگدل است که بازمانده‌ای از جهان برده‌داری را هنوز در ایران حفظ کردند. این داستان واقعی و آمیخته با کس اغراق‌آمیز نویسنده عطر و بوی کوه‌های کلیدر و استقامت مردمانش را به‌همراه دارد.

هشت کتاب سهراب

اگر علاقه‌مند به خواندن اشعار روشنفکران هستید، شما را دعوت می‌کنم به مجموعه بی‌نظیر سهراب به نام هشت کتاب سری بزنید و جهان درون ذهن سهراب را چند روزی زندگی کنید. روند پیشرونده زندگی سهراب در این هشت دفتر به‌خوبی نمایان شده. دفتر اول با نام مرگ رنگ، دفتری است که با سیاهی قیر غم شروع می‌شود و با سبز شدن این غم به اتمام می‌رسد. دفتر دوم به خواب‌های سهراب مربوط می‌شود دفتر سوم آواز آفتاب نام دارد به شرق اندوه می‌رسیم در این دفتر اندوه دو جهت دارد در واقع می‌شود اندوه را از دو جهت بررسی کرد؛ یکی شرق و یکی غرب. با شروع چهار دفتر دیگر شروع هیچ ملایم به چشم می‌خورد. در واقع سهراب در تمام طول عمری که این هشت کتاب نهاده است، رد پای سیاه مرگ را در کنار خود حس می‌کند و به پوچی جهان می‌اندیشد و این پوچی زمانی برایش ملایم می‌شود که می ایستد و تنها نگاه می‌کند. سهراب دریافت که با مفهوم پوچ جهان کاری به‌جز نگاه نمی‌شود کرد. هشت کتاب یکی از ارزشمندترین گنجینه‌هایی است که شعر فارسی آن را به‌همراه دارد.

رمان بوف کور صادق هدایت

رپورتاژ

صادق هدایت بهترین داستان‌نویس ایرانی معاصر و با داشتن کتاب‌هایی بدون سانسور جایگاه ویژه‌ای در ادبیات فارسی ایران دارد. هدایت در تهران و هشت سالگی تصمیم به ترک جهان گرفت و خود از این جهان جدا کرد‌؛ اما ارزشمند بودن بوف کور مشخصات به این دلیل نبوده و این اثر جاودانه‌ترین و زنده‌ترین اثر صادق هدایت بوده که تا امروز خوانندگان آن از قلم بی‌نظیر و اسرار آمیز صادق هدایت به وجد می‌آیند. بوف کور یکی از کتاب‌هایی است که اگر علاقه به خواندن رمان اسرار آمیز داشته باشید، می‌تواند شما را متحیر کند. برای دانلود کتابهای صادق هدایت کلیک کنید.

قهوه سرد آقای نویسنده اثر روزبه معین

این کتاب یکی از جدیدترین کتاب‌هایی است که به سرعت سیر صعودی خود را طی کرد و به چاپ شصتم رسید. کتاب قهوه سرد آقای نویسنده داستان یک نویسنده به نام آرمان که عاشق یک دختر روزنامه‌نگار شده است. این کتاب با داشتن نکاتی برای آموزش نویسندگی و رمان نویسی جدا از داستانی و هیجانی بودند، می‌تواند نکاتی را به شما آموزش دهد. شاید درخشان ترین جمله این کتاب این باشد:

خطرناک‌تر از کسانی که هیچ کتابی نخوانده‌اند، کسانی هستند که فقط چند کتاب خوانده‌اند.

اینجا فقط گوشه‌ای از کتاب‌هایی که ارزش خواندن دارند، برایتان به نمایش گذاشته شده. افراد مختلف سلیقه‌های مختلفی هم دارند. پس بهتر است است به انتخاب خودتان و با خواندن خلاصه هر داستان، کتاب موردعلاقه خود را انتخاب کنید.

 

برچسب‌ها تبلیغات

دیدگاه