افتتاح ۵۲۶ طرح‌ میراث‌ فرهنگی و گردشگری با حضور رئیس‌جمهوری

پوریا  محمدی پیوند
شنبه، ۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
افتتاح ۵۲۶ طرح‌ میراث‌ فرهنگی و گردشگری با حضور رئیس‌جمهوری

مراسم افتتاح ۵۲۶ طرح میراث فرهنگی و گردشگری در کشور با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد. برای افتتاح این طرح‌ها سرمایه‌ای برابر با ۲۵۳۷ میلیارد تومان هزینه شده است.

شصت‌ونهمین مراسم افتتاحیه و بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع‌دستی با افتتاح ۵۲۶ طرح در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، تهران، چهار محال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، یزد، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گیلان، لرستان، هرمزگان و همدان برگزار شد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی نیز به‌صورت ویدئو کنفرانس در این افتتاحیه این طرح‌ها حاضر شد. وی پیش از صدور فرمان افتتاح طرح‌های گردشگری با اشاره به‌عملکرد مناسب دولت یازدهم و دوازدهم در حوزه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اذعان داشت:

وقتی تعداد تخت‌های هتلی و اقامتگاهی ما در سراسر کشور از ۲۱۹ هزار به ۴۶۵ هزار افزایش پیدا می‌کند، معنایش این است که ما رونق را در گردشگری داخلی و خارجی مشاهده می‌کنیم.

روحانی با ابراز امیدواری درخصوص رونق دوباره صنعت گردشگری با انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌‌ها، استان سرسبز گیلان را یکی از مهم‌ترین مناطق گردشگری توصیف کرد و گفت:

نقطه اتصال استان‌های اردبیل و گیلان، یکی از زیباترین مناطق کشور و یکی از جاذبه‌های کم نظیر گردشگری است و طرح احداث دریاچه‌های مصنوعی در ارتفاعات اردبیل که در نهایت به آذربایجان شرقی و دریاچه ارومیه متصل و آب را از دریای خزر استفاده خواهد کرد، از جمله طرح‌های مد نظر برای این منطقه است که در صورت اجرا می‌تواند یک تحول بسیار مهم گردشگری را در این منطقه به وجود آورد.

وی همچنین با اشاره به خراسان جنوبی و لرستان، جاذبه‌ها و آقار تاریخی این استان‌ها را برشمرد و تاکید کرد:

آثار و ساختمان‌های تاریخی نشان می‌دهد که تمدن ما در گذشته چگونه بوده است و هنرمندان، معمار‌ها و طراحان ساختمان‌ها در گذشته چقدر خوب فعالیت می‌کردند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در خصوص جبران خسارت‌های صنعت گردشگری به‌واسطه شیوع ویروس کرونا نیز ابرازامیدواری کرد:

امیدواریم با گسترش واکسیناسیون و اجرای برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال ۱۴۰۰ بر این مشکل فائق شویم و ان‌شاء‌الله در نوروز سال ۱۴۰۱ و البته با رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی لازم، خسارت‌های وارده به صنعت گردشگری تا حدودی برطرف شود و رونق به این عرصه بازگردد.

حسن روحانی ضمن اشاره به افتتاح پروژه‌های مختلف در سراسر کشور در هفته‌ها و ماه‌های آتی، صنعت گردشگری را یک اقتصاد پررونق و منبع درآمدی تجدیدپذیر برای کشور توصیف کرد. وی با ابراز خرسندی از اقدام‌ها و توسعه در حوزه صنعت گردشگری، از بازگشت ۲۷۲۳ اثر تاریخی ایران که سال‌ها در کشورهای دیگر بود، با تلاش‌های حقوقی دولت خبر داد‌.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز که روز جمعه برای بازدید از بندر چمخاله به این شهر سفر کرده بود، در خصوص بازگشت اشیای تاریخی به کشور اذعان داشت:
در دولت تدبیر و امید بالاترین رکورد برگشت اشیای تاریخی را به کشور داشتیم و توانستیم ۲۷۰۰ قلم شی تاریخی را از خارج بازگرداندیم، این در شرایط سخت تحریم‌ها بودیم که فقط در یک مرحله ۱۷۰۰ شیء تاریخی را از آمریکا در زمان ترامپ بازگرداندیم. این اشیا بیش از ۸۴ سال بود که از کشور خارج شده بودند.

شایان‌ذکر است که برای افتتاح طرح‌های میراث فرهنگی و گردشگری، هزینه‌ای معادل ۲۵۳۷ میلیاردتومان سرمایه‌گذاری شده است و در پی آن، برای ۲۶۹۷ نفر اشتغال ایجاد خواهد شد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایسنا

    دیدگاه