در نوروز ۱۴۰۰ به کدام شهرها می‌توان سفر کرد؟

پوریا محمدی پیوند
یکشنبه، ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۵
در نوروز ۱۴۰۰ به کدام شهرها می‌توان سفر کرد؟

بنا بر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی در نوروز ۱۴۰۰ ممنوع است و سفر به شهرهای آبی و زرد نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی سختگیرانه انجام می‌شود. 

آخرین به‌روزرسانی محتوای خبر: ۱۴۰۰/۰۱/۱۰

طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه روز شنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۹، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع خواهد بود. در شهرهای قرمز، سفر با قطار و هواپیما نیز باید همراه با تست منفی ویروس کرونا باشد. در ادامه به بررسی رنگ‌بندی شهرها به تفکیک وضعیت فعلی آن‌ها خواهیم پرداخت. بدیهی است که این رنگ‌بندی در جریان پاندمی ویروس کرونا پایدار نیست و به‌محض اعمال هرگونه تغییر در رنگ‌بندی شهرها، مطلب پیش رو نیز به‌روز‌رسانی خواهد شد.

رنگ بندی کرونایی شهرهای کشور برای نوروز ۱۴۰۰

شهرهای زرد و آبی

در حال حاضر تعداد مناطق با وضعیت زرد به ۲۵۲ شهر و با وضیت آبی به ۱۵۴ شهر می‌رسد. با اعلام ستاد ملی مقابله با ویروس  کرونا امکان سفر به مناطق زرد و آبی با رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی فراهم است؛ گرچه مقامات استانی برخی از مقاصد گردشگرپذیر، سفر در این استان‌ها را حتی با وجود وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا ممنوع اعلام کرده‌اند. 

در حال حاضر، شهرهای کرمان، قزوین، اراک، خرم آباد، یزد، بیرجند، بوشهر، چابهار، زاهدان، شهر کرد، ایلام، کرمانشاه، سنندج، زنجان، تبریز، اردبیل، یاسوج، بندر عباس، سمنان و... از جمله شهرهایی هستند که در وضعیت زرد یا آبی قرار دارند.

به‌روزرسانی ۱۳۹۹/۱۲/۲۷، ساعت ۰۸:۳۸

شهرهای نارنجی یا پرخطر

دیوارنویسی و گرافیتی با موضوع کرونا

شهرهای نارنجی که در کنار شهرهای قرمز، مقاصد ممنوعه را برای سفرهای نوروزی تشکیل می‌دهند، روزبه‌روز در حال افزایش‌ هستند و بی‌توجهی و عادی‌انگاری‌ها اسباب بروز فاجعه‌ای دیگر را در آغاز سال نو فراهم می‌کند. شهرهای نارنجی از نظر وضعیت شیوع ویروس کرونا عبارت‌اند از:

 • گلپایگان (استان اصفهان)
 • دهلران (استان ایلام)
 • دیلم، کنگان، گناوه (استان بوشهر)
 • سامان (استان چهارمحال و بختیاری)
 • امیدیه، اندیمشک، ایذه، باغ ملک، باوی، بهبهان، خرمشهر، دشت آزادگان، شادگان، مسجد سلیمان (استان خوزستان)
 • ارسنجان، زرین دشت (استان فارس)
 • خمین (استان مرکزی)
 • دیواندره (استان کردستان)
 • پلدختر و دورود (استان لرستان)
 • خمیر (استان هرمزگان)
 • نهاوند (استان همدان)
 • خاتم (استان یزد)

شهرهای قرمز یا خیلی پرخطر

جلوگیری از ورود به مناطق ممنوعه کرونا

این‌چنین به‌نظر می‌رسد که استان خوزستان، حاد‌ترین وضعیت را به‌لحاظ شیوع ویروس کرونا در میان سایر مناطق کشور دارد. هم‌اکنون ۸ شهر استان خوزستان در شرایط خیلی پرخطر یا وضعیت قرمز قرار دارند و تردد در این مناطق، تابع مقررات ویژه‌ای است. علاوه بر شهرهای استان خوزستان، شهر گچساران در استان کهگیوله و بویراحمد نیز در وضعیت قرمز قرار دارد. شهرهای قرمز عبارت‌اند از:

 • اندیمشک
 • شوشتر
 • اهواز
 • ماهشهر
 • آبادان
 • رامهرمز
 • دزفول
 • شوش
 • گچساران

محدودیت‌ها و مصوبات ستاد ملی کرونا

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۱۰، ساعت ۱۶:۳۶

اعمال جریمه برای ورود به شهرهای پرخطر

پلیس راهور از اعمال جریمه برای ورود خودروهای غیربومی به‌ شهرهایی که در آستانه وضعیت قرنز و نارنجی هستند خبر داد.

بر این اساس اعلام شده است که شهرهای جلفا، سقز، تاکستان، کهگیوله، نهاوند، الیگودرز و خرم‌آباد در آستانه قرار گرفتن در وضعیت قرمز هستند.

همچنین شهرهای هشت‌رود، خوی، شاهین‌شهر، فلاورجان، ایلام، دره‌شهر، پاکدشت، رباط‌کریم، پردیس، ورامین، بیرجند، نیشابور، کازرون، شیراز، سرپل‌ذهاب، قائم‌شهر و لنگرود در آستانه وضعیت نارنجی قرار دارند.

میزان جریمه برای ورود به‌ شهرهایی که در آستانه وضعیت قرمز قرار دارند یک میلیون تومان و برای ورود به‌ شهرهایی که در آستانه وضعیت نارنجی قرار دارند پانصد هزار تومان اعلام شده است.

ممنوعیت تردد در شهرها خوزستان در ۱۲ و ۱۳ فروردین

رئیس پلیس راه خوزستان در آستانه تعطیلاتروزهای ۱۲ و ۱۳ فروردین و روز طبیعت، از منع تردد در خروجی و ورودی شهرهای قرمز و نارنجی به‌طور کامل خبر داد. وی تصریح کرد که هیچ مجوزی برای عبور مرور در این شهرها قابل‌قبول نیست.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۱۰، ساعت ۱۳:۰۶

آخرین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور اعلام شد

بنا بر آخرین رنگ‌بندی اعلام‌شده شهرهای کشور توسط اپلیکیشن «ماسک» وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرهای آبدانان در استان ایلام و ازنا در استان لرستان، در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

همچنین شهرستان‌های شبستر، میانه، نجف آبا، ساوجبلاغ، فردیس، نظرآباد، دشتستان، شهریار، بروجن، کرمانشاه، دلفان، سلسله، ساوه و اراک در وضعیت نارنجی قرار گرفتند.

بنا بر هشدار ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، روند ابتلا در بسیاری نقاط کشور از جمله بندرعباس، نیشابور، اصفهان، شیراز، جهرم، زنجان و رفسنجان صعودی است و احتمال نارنجی شدن آن‌ها طی روزهای آتی وجود دارد.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۹، ساعت ۱۴:۱۰

تداوم فعالیت موزه‌های تهران با وجود وضعیت نارنجی

بنا بر اعلام مدیرکل موزه‌های کشور، فعالیت موزه‌های پایتخت حتی با وجود وضعیت نارنجی تا این لحظه ادامه دارد. وی در این رابطه اذعان داشت:

پاسخ استعلام ستاد ملی مقابله با کرونا درباره تعیین وضعیت موزه‌های شهر تهران هنوز نیامده است؛ بنابراین موزه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند و تعطیل نمی‌شوند.

موج چهارم پاندمی در شرف وقوع

ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا درباره وقوع قطعی موج چهارم پاندمی در شهرهای متعدد نوار غربی و مرکزی کشور هشدار داد.

در این اطلاعیه آمده است که شهرستان‌های شبستر، میانه، نجف آباد، ساوجبلاغ، فردیس، نظرآباد، دشتستان، شهریار، بروجن، کرمانشاه، دلفان، سلسله، ساوه و اراک به‌زودی در وضعیت نارنجی قرار خواهند گرفت.

همچنین شهرهای آبدانان در استان ایلام و ازنا در لرستان نیز به‌زودی در وضعیت قرمز قرار می‌گیرند.

روند بستری در اصفهان، شیراز، زنجان و رفسنجان نیز به‌شدت صعودی ارزیابی شره است و احتمال نارنجی شدن آن‌ها طی روزهای آتی وجود دارد.

ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا با تاکید بر خودداری مردم از انجام سفرهای غیرضروری و بازگشت هرچه سریع‌تر مسافران به شهرهای خود، تصریح کرد که تعداد بیماران سرپایی در بسیاری از نقاط روند افزایشی دارد. مراقبت جدی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضروری است.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۹، ساعت ۱۰:۱۷

ممنوعیت تردد خودروهای تهران و کرج به اصفهان

سخنگوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا در استان اصفهان از ممنوعیت تردد مسافران مناطق تهران و کرج در اصفهان خبر داد. بر اساس این مصوبه، مسافران این دو شهر موظفند تا ظرف ۲۴ ساعت آینده این استان را ترک کنند.

اتخاذ این تصمیم با توجه به قرار گرفتن تهران و کرج در وضعیت نارنجی کرونا صورت پذیرفته است. گفتنی است که محدودیت تردد از سمت شاهین‌شهر و کاشان اعمال خواهد شد و پس از ضرب‌العجل معین، خودروهای پلاک تهران و کرج در استان اصفهان ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند و در مرحله دوم در صورت رعایت نکردن این دستورالعمل ستاد کرونا خودروی آن‌ها تا پایان تعطیلات نوروزی توقیف خواهد شد.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۸، ساعت ۱۶:۱۷

تازه‌ترین محدودیت‌های پایتخت

دکتر ایرج حریرچی، معاون‌کل وزارت بهداشت در روز یک‌شنبه هشتم فروردین‌ ماه با اشاره به وضعیت نارنجی تهران از اعمال محدودیت‌های ویژه در پایتخت خبر داد.

طبق این محدودیت‌ها، فعالیت مشاغل گروه سوم و چهارم به‌مدت دو هفته تعطیل خواهد شد. ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی به شهرهای نارنجی ممنوع و از سوی دیگر خروج خودروها از شهرهای نارنجی نیز ممنوع است. دستگاه‌هایی که در تهران خدمات ضروری ارائه می‌دهند، موظفند با کاهش یک‌سوم از کارکنان خود به قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا کمک کنند. سایر دستگاه‌ها نیز باید از نصف ظرفیت کارکنان خود استفاده کنند.

دکتر حریرچی با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا ۵۴ درصد، از تعطیلی تمام فعالیت‌های آموزشی تا پایان وضعیت نارنجی در پایتخت خبر داد و تصریح کرد:

مسافرانی که در تهران هستند و پلاک غیربومی دارند، ۷۲ ساعت فرصت دارند که این شهر را ترک کنند.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۷، ساعت ۱۴:۳۳

افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی

 آخرین رنگ‌بندی اعلام شده در «اپلیکیشن ماسک» وزارت بهداشت، از افزایش تعداد شهرهای قرمز و نارنجی در کشور خبر می‌دهد. بر این اساس، تعداد شهرستان‌های قرمز از ۹ به ۲۳ افزایش یافته و تعداد شهرستان‌های نارنجی از ۳۱ به ۴۴ تغییر کرده است. ۲۸۷ شهرستان زرد و ۹۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند. ارومیه، دهلران، امیدیه، اندیمشک، خرمشهر، مسجد سلیمان، ارسنجان و داراب، اسلام آباد غرب و بروجرد از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. 

همچنین در فهرست مناطق نارنجی شیوع ویروس کرونا در کشور نیز از امروز نام شهرهای اشنویه، تیران و کرون، کرج، چرداول، تهران، ری، شمیرانات، رامهرمز، کارون، ممسنی، تاکستان، قزوین، گیلان‌غرب، رودسر، ازنا، الیگودرز و خرم‌آباد و خاتم به چشم می‌خورد.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۷، ساعت ۱۱:۴۴

تمامی‌ شهرهای گیلان در وضعیت زرد

مدیر گروه بیماری‌های مرکز بهداشت گیلان از تغییر وضعیت شیوع کرونا شهرهای املش و ماسال از رنگ آبی به زرد خبر داد‌. وی با درخواست از مسافران مبنی بر ترک استان گیلان و عدم سفر به این استان، تصریح کرد که هم‌اکنون تمامی شهرهای گیلان در وضعیت زرد قرار دارند.

ارومیه در وضعیت قرمز قرار گرفت

تازه‌ترین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور حاکی از این موضوع است که شهر ارومیه در وضعیت قرمز قرار گرفته است. سفرهای نوروزی، عادی‌انگاری‌ها و صف‌‌های طویل برای خرید کالاهای اساسی، علت این موضوع قلمداد شده است.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۴، ساعت ۱۶:۲۳

آخرین رنگ‌بندی شهرها

بر اساس اطلاعیه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا شهرهای جلفا، بوکان، سردشت، مبارکه، آبدانان، قروه، اسلام‌آباد غرب، بویراحمد به‌تازگی از زرد به نارنجی تغییر رنگ داده‌اند. همچنین شهرهای سراب، خوانسار، دماوند، ایذه و بهبهان در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. بدین‌ترتیب آخرین رنگ‌بندی شهرهای کشور در نوروز ۱۴۰۰ به شرح زیر است.

رنگ‌بندی شهرهای کشور در نوروز ۱۴۰۰

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۴، ساعت ۰۰:۳۷

دکتر علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، در روز سوم فروردین ماه از تغییر رنگ‌بندی شهرها به‌واسطه افزایش تعداد مبتلایان خبر داد. وی اذعان داشت که تاکنون ۱۱ شهر در وضعیت قرمز و ۳۶ شهر در وضعیت نارنجی شیوع ویروس کرونا قرار گرفته‌اند. در این میان نیز ۲۹۴ شهر و شهرستان در وضعیت زرد و ۱۰۵ شهر دیگر در وضعیت آبی قرار دارند.

علیرضا رئیسی با تاکید بر خودداری مردم از انجام سفرهای غیرضروری، از مسافرانی که هم‌اکنون در شهرهای دیگر به‌سر می‌برند تقاضا کرد تا سفر خود را کوتاه کنند و بازگردند. وی با اشاره به افزایش روند ابتلا در شهرهای استان آذربایجان غربی و احتمال قرمز شدن آن‌ها، تصریح کرد:

آبدانان، ایوان، چرداول، دهلران در استان ایلام صعودی و احتمال قرمز شدن دهلران وجود دارد و شهرهای بوشهر، دیلم، کنگان و گناوه در استان بوشهر وضعیت خوبی ندارند و به‌سمت نارنجی و قرمز در حرکت هستند.

وی همچنین با اشاره به روند رو به رشد آمار مبتلایان در شهرهای کاشان و خوانسار، در خصوص وضعیت استان تهران نیز اظهار داشت:

استان تهران هم شرایط برخی شهرستان‌ها خوب نیست و احتمال قرمز شدن آن‌ها وجود دارد. در تهران هم شاهد افزایش بستری ها هستیم و در فیروزکوه و دماوند روند بستری صعودی شده است و شهر پیشوا هم شرایط خوبی ندارد.

بنا بر گفته دکتر علیرضا رئیسی، آمار ابتلا در شهرستان‌های ایذه و بهبهان در خوزستان صعودی است و شهرستان های سقز، بانه و بیجار در استان کردستان نیز از وضعیت خوبی برخوردار نیستند و احتمال تغییر رنگ وجود دارد.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۱، ساعت ۰۰:۳۷

تغییر رنگ شهرهای دماوند و فیروزکوه از زرد به نارنجی

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در پایتخت از تغییر وضعیت دماوند و فیروزکوه از رنگ زرد به نارنجی خبر داد. وی علت این امر را افزایش تردد در سطح استان تهران دانست.

به‌روزرسانی ۱۴۰۰/۰۱/۰۱، ساعت ۰۰:۳۷

اعلام شهرهای جدید قرمز و نارنجی توسط ستاد ملی مقابله با کرونا

ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا فهرست تازه‌ای از شهرهای قرمز و نارنجی منتشر کرد. این ستاد علت تغییر رنگ شهرهای کشور را افزایش تردد‌های غیرضروری و سفرهای نوروزی اعلام کرده است.

بر این اساس، شهر‌های جدید قرمز مشتمل بر گلپایگان در استان اصفهان، زرین دشت در استان فارس و خاتم در استان یزد است.

شهر‌های جدید نارنجی نیز شامل خوانسار و لنجان در استان اصفهان، بوشهر در استان بوشهر، دماوند و فیروزکوه در استان تهران، داراب و مرودشت در استان فارس، بانه و سقز در استان کردستان، بروجرد در استان لرستان، دلیجان در استان مرکزی است.

بنا بر اعلام ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا کلیه­‌ی مسافران محترمی که از قبل به شهر‌های قرمز و نارنجی جدید سفر کرده‌اند، ظرف مدت ۷۲ ساعت فرصت خواهند داشت تا به مبدا خود برگردند؛ در غیر این صورت، مشمول جریمه خواهند شد.

به‌روزرسانی ۱۳۹۹/۱۲/۲۶، ساعت ۱۵:۴۷

امکان سفر بدون محدودیت به جزیره قشم

فرماندار قشم با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا و وضعیت زرد این جزیره به‌لحاظ شیوع ویروس کرونا، از امکان تردد بدون ممنوعیت در  جزیره فشم خبر داد.

به‌روزرسانی ۱۳۹۹/۱۲/۲۶، ساعت ۱۳:۴۷

منع ورود خودروهای غیربومی به مشهد

سرهنگ حسین میش‌مست، رییس پلیس راه خراسان رضوی در روز سه‌شنبه ۲۶ اسفند ماه تاکید کرد که ورود خودروهای غیربومی به شهر مشهد اکیدا ممنوع است. این تصمیم به‌رغم قرارگیری مشهد در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا، به‌دلیل گردشگرپذیری این شهر اتخاذ شده است.

سرهنگ میش‌مست با اشاره به افزایش ۱۵ درصدی سفرها به مشهد از روز گذشته، تصریح کرد:

در حال حاضر تابع دستورات ستاد کرونا و پلیس‌راه کشور هستیم و ممنوعیت و محدودیت ورود خودروهای غیربومی به مشهد همچون گذشته تا زمانی که تصمیم جدی برای مشهد اتخاذ شود پابرجا خواهد بود.

به‌روزرسانی ۱۳۹۹/۱۲/۲۶، ساعت ۱۴:۴۷

جانشین پلیس راهور در روز پنجشنبه ۲۸ اسفندماه ۹۹ از عدم ممنوعیت سفر به استان‌های شمالی و شهرهای گردشگرپذیر مثل مشهد و شیراز خبر داد

ممنوعیت سفر از مبدا رودبار و  رودسر و بالعکس

در همین راستا، معاون دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز ار ممنوعیت سفر به شهرهای رودبار و رودسر خبر داد. وی در این رابطه اذعان داشت:

دو شهر رودبار و رودسر همچنان در وضعیت نارنجی قرار دارند. بر اساس اعلام ستاد کرونا مسافرت از رودبار و رودسر به سایر شهرستان‌ها و از سایر شهرستان‌ها به این دو شهرستان ممنوع است. تالش، ماسال، سیاهکل و املش در وضعیت آبی و سایر شهرستان‌ها نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

به‌روزرسانی ۱۳۹۹/۱۲/۲۶، ساعت ۱۱:۰۷

ایرج حریرچی، معاون‌کل وزارت بهداشت، در روز سه‌شنبه ۲۸ اسفندماه با اشاره به محدودیت‌های کرونایی و رنگ‌بندی شهرها، از ممنوعیت سفر به ۴۰ شهر قرمز و نارنجی خبر داد. این ممنوعیت در بازه زمانی ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ در ۹ شهر قرمز و ۳۱ شهر نارنجی کشور اعمال خواهد شد.

ایرج حریرچی با تاکید بر استمرار منع تردد شبانه، پذیرش ۶۰ درصد ظرفیت مسافر در هواپیما و ۵۰ درصد ظرفیت در قطار و اتوبوس را الزامی دانست. وی همچنین با اشاره به فعالیت ۵۰ درصد از اماکن اقامتی و هتل‌‌های کشور در نوروز ۱۴۰۰، تصریح کرد:

سفر با خودرو شخصی ممنوع است؛ اما سفرهای ضروری با خودروها و وسایل نقلیه عمومی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

به‌روزرسانی ۱۳۹۹/۱۲/۲۵، ساعت ۱۴:۳۷

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز دوشنبه ۲۵ اسفندماه ۹۹ آخرین وضعیت رنگ‌بندی کرونایی شهرها را اعلام کرد. بنا بر گفته قبلی، رنگ‌بندی اعلام‌شده به‌عنوان رنگ‌بندی قابل اتکا برای سفرهای نوروزی تلقی می‌شود.

دکتر رئیسی با اشاره به چرخش ویروس کرونای جهش‌یافته در ۲۹ کشور، از مردم درخواست کرد که از سفرهای غیرضروری پیش‌گیری کنند. وی در رابطه با رنگ‌بندی شهرهای کشور اذعان داشت:

۹ شهر در خوزستان و گچساران در کهگیلویه و بویراحمد، قرمز هستند. ۳۱ شهر هم در وضع نارنجی قرار دارند. به‌جز ارومیه که نارنجی و اهواز که قرمز است، بقیه مراکز استان‌ها در وضع زرد قرار دارند.

به‌روزرسانی ۱۳۹۹/۱۲/۲۳، ساعت ۱۱:۴۹

ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا سرانجام در روز ۱۶ اسفند ماه تصمیم نهایی خود را در خصوص سفرهای نوروزی اعلام کرد و بر این اساس، سفرهای نوروزی به مناطق قرمز و نارنجی ممنوع است؛ گرچه این موضوع تنها در خصوص سفرهای شخصی جاده‌ای صدق می‌کند و سفر هوایی، ریلی و با سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی با ارائه پاسخ منفی تست کرونا امکان‌پذیر است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، روز شنبه ۱۶ اسفندماه ضمن تشریح جزئیات مصوبه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا، از اعلام رنگ‌بندی نهایی شهرها برای تعطیلات نوروزی در ۲۵ اسفندماه برای استناد مسافران خبر داد. وی با بیان اینکه رنگ‌بندی شهرها هر هفته به‌روز‌رسانی خواهد شد، از مردم درخواست کرد تا حتی‌المقدور از انجام سفرهای غیرضروری اجتناب کنند. همچنین، طبق اعلام انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران، به‌دلیل افزایش تعداد بیماران بستری، رنگ‌بندی استان‌ها در حال تغییر است؛ لذا تصمیم‌گیری درباره سفر به خارج از استان تهران به هفته بعد موکول می‌شود.

نکته قابل‌توجه اینکه رنگ‌بندی وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهرها و استان‌های مختلف، بر اساس شاخص تعداد بیماران بستری‌شده صورت می‌پذیرد؛ به این ترتیب که بستری‌های چهار نفر در صدهزار نفر زرد یا خطر متوسط، ۶ نفر در صدهزار نفر نارنجی یا پرخطر و ۱۰ نفر در صدهزار نفر، شهرهای قرمز یا خیلی پرخطر را تعیین می‌کند.

به‌روزرسانی ۱۳۹۹/۱۲/۲۳، ساعت ۱۱:۴۹

طبق آخرین مصوبه ستاد ملی کرونا در جلسه روز شنبه ۲۳ اسفند ماه ۱۳۹۹، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است، در شهرهای قرمز سفر قطار و هواپیما هم باید همراه تست منفی باشد.

منبع ماسک
برچسب‌ها سفر نوروزی

دیدگاه