اندر فواید کوهنوردی برای سلامت جسم و زندگی اجتماعی

بخش تبلیغات
پنجشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۰
اندر فواید کوهنوردی برای سلامت جسم و زندگی اجتماعی

کوهنوردی و طبیعت‌گردی نه فقط برای جسم، بلکه برای روح ما نیز مفید است. در این مقاله ۵ تا از مهمترین فواید جسمانی و روانی ورزش کوهنوردی را بخوانید.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

تابش نور گرم خورشید روی پوست، صدای وزش باد بین بوته‌ها و مشاهده درختان در دامنه کوهستان و لمس مسیر بکر و خاکی زیر کفش‌های کوهنوردی همه از تجربه‌های خاطره‌انگیز و مشترک کوهنوردان است. تجربه طبیعت گردی و کوهپیمایی نه فقط خاطره‌ای دلچسب در یاد ما است، بلکه دارای فواید بسیاری برای روح و جسم ما خواهد بود.

مدت‌ها است که فواید کوهنوردی و طبیعت گردی از منظر علمی مورد بحث و تایید پزشکان، روان‌شناسان و فعالان حوزه سلامت انسان قرار گرفته است. این فواید از تاثیرات مطلوب روحی تا تاثیر بر سلامت جسمی و قوای فیزیکی را شامل می‌شود.

۵ فایده کوهنوردی

تجربه طبیعت‌گردی و کوهنوردی خاص و منحصربه‌فرد است. اگر نگاه شما به کوهنوردی یک ورزش صرف است، باید بگوییم که در اشتباه هستید، متخصصان حوزه سلامت فواید کوهنوردی را بیش از آنچه هر ورزش جسمانی دیگری بر بدن انسان تاثیر دارد قلمداد می‌کنند. کوهنوردی نه فقط خون تازه را در قلب و رگ‌های شما به جریان می‌آورد، بلکه به شما کمک می‌کند تا ذهنی فعال و بازتری داشته باشید.

خوشبختانه در سراسر سرزمین چهار فصل ما، ایران، مکان‌های مناسبی برای طبیعت گردی، کوهنوردی و حتی کمپینگ وجود دارد تا از محاسن این ورزش بهره‌مند شویم. بنابراین بعد از مطالعه این هفت فایده طبیعت گردی و کوهنوردی بهانه‌ای برای دوری از طبیعت برای شما باقی نخواهد ماند!

فواید کوهنوردی

۱. کوهنوردی یک ورزش تمام عیار فیزیکی است

یکی از بهترین ورزش‌های هوازی و توصیه شده برای تقویت قوای جسمانی، ایجاد سوخت و ساز و افزایش ظرفیت فیزیکی بدن، کوهنوردی است. هیچ تفاوتی نمی‌کند که شما قصد صعود بلند داشته باشید، یا یک طبیعت گردی و پیاده روی ساده ولی طولانی، در هر صورت کوهپیمایی و طبیعت گردی یک ورزش برای تمام عضلات بدن شما خواهد بود.

در فعالیت کوهپیمایی از گردن تا انگشتان پا درگیر ورزش خواهند بود. مداومت و طول این ورزش یکی از دلایلی است که آن را از سایر ورزش‌ها، خصوصا ورزش‌های باشگاهی متمایز می‌کند.

بنابراین اگر قصد شروع یک ورزش برای افزایش قوای جسمانی، تقویت بدن و همچنین افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی را دارید، کوهنوردی می‌تواند بهترین ورزش برای بدن شما باشد.

فواید کوهنوردی به‌عنوان یک ورزش تمام عیار:

  • تقویت استخوان بندی و عضلات بدن
  • هماهنگی جسمانی و عصبی، کنترل بهتر عضلات بدن و افزایش بالانس فیزیکی
  • کمک به تقویت و سلامت قلب
  • کاهش خطرات سلامتی مرتبط با ریه و دستگاه تنفسی

حتما در نظر داشته باشید که کوهنوردی همانند هر ورزش دیگری نیاز به یادگیری اصولی و استفاده از تجهیزات مناسب دارد. بنابر این حتما قبل از شروع کوهنوردی از مشاوره و راهنمایی یک متخصص بهره ببرید. همچنین برای خرید لوازم و تجهیزات مرد نیاز خود می‌توانید از راهنمایی کارشناسان فروشگاه کوهنوردی اردو 360 استفاده کنید.

۲. کوهنوردی: حلال مشکلات! تقویت تمرکز و افزایش بازدهی ذهنی

شاید عنوان دومین فایده کوهنوردی برایتان عجیب باشد. ولی حقیقتا بیشتر افرادی که به فعالیت کوهپیمایی و طبیعت گردی می‌پردازند، دانسته یا نادانسته نه فقط برای بعد جسمانی، بلکه برای افزایش تمرکز و بازدهی ذهنی به این فعالیت می‌پردازند.

کوهنوردی بیشتر از هر ورزش دیگری به شما کمک می‌کند تا تمرکز بهتری بر زندگی و درون خود داشته باشید. این مساله با کاهش حواس‌پرتی‌ها و افزایش راندمان ذهنی، موجب فایق آمدن بر مشکلات و سختی‌های روزمره زندگی شهری می‌شود.

بنابراین یکی از مهمترین فواید کوهنوردی که باید به آن اشاره کرد، تقویت پویایی ذهن و افزایش تمرکز است!

۳. کاهش استرس و تقویت سلامت روان

از دیگر فواید کوهنوردی باید به خاصیت کاهش استرس و آرامش بخشی این فعالیت اشاره کرد. گذران وقت در طبیعت علاوه بر ایجاد یک تحول عظیم در بعد جسمانی، موجب یک تحول عظیم در بعد روانی و روحی نیز می‌شود.

دوری از تشعشعات رادیویی، آلودگی‌های محیط شهری و ارتباط با انواع وسایل ماشینی و غیر زنده موجب آرامش جسم و کاهش استرس وارد بر بدن می‌شود. علاوه بر آن ارتباط با طبیعت، جانوران، حیات وحش و همچنین آرامش جسمانی که موجب آزاد شدن ذهن و کاهش فشار بر آن می‌گردد، شما را به‌سمت و سوی وصف ناشدنی آرامش مطلق خواهد برد.

از دلایلی که افراد به طبیعت گردی و کمپینگ در طبیعت گرایش پیدا می‌کنند، می‌توان به احساس بازگشت به درون و آرامشی که در این برنامه‌ها تجربه اشاره کرد.

کمپینگ نیز مانند کوهنوردی می‌تواند یک فعالیت بسیار مفید باشد، خصوصا در رابطه با پیمایش‌های چندروزه و سفرهای طبیعت گردی در دل طبیعت، این موضوع علاوه بر ابعاد روانی، فایده جسمانی بسیاری برای بدن از جمله دیتاکس و سم‌زدایی جسمی خواهد داشت.

همچنین تجربه خواب در طبیعت، درون کیسه خواب کوهنوردی و در میان جنگل، علاوه بر ایجاد آرامش روحی و جسمی برای شما، موجب تنظیم ساعت بدن شما خواهد شد. و این موضوع بر عملکرد تمام بدن کوهنورد و طبیعت گرد تاثیر مثبت بسزایی خواهد داشت.

شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با وسایل کمپینگ، اصول کمپ در طبیعت و خرید لوازم کمپینگ از سایت اردو 360 مجله و فروشگاه اینترنتی کوهنوردی، کمپینگ و طبیعت گردی استفاده کنید.

۴. تقویت روابط دوستانه و اجتماعی

عمق زیاد روابط و صمیمیت میان دوستان، آشنایان و اعضای در برنامه کوهپیمایی و طبیعت گردی یکی از ویژگی‌های برتر این گروه فعالیت‌ها است. کوهنوردی به شما کمک می‌کند تا ارتباط بهتری با دوست و اعضای خانواده خود داشته باشید، طبیعت خود خاصیت دوستی را افزایش می‌دهد.

همچنین خاطره خوبی که از برنامه‌های طبیعت گردی میان گروه شرکت کننده شکل می‌گیرد، با توجه به تعامل زیاد این نوع از برنامه‌های دوستانه، یک پیوند نا گسستنی میان شما و عزیزانتان خواهد بود.

شاید بتوان گفت کوهنوردی تنها ورزشی است که و همه گروه‌های سنی از کودکان تا افراد مسن و سال‌خورده را در بر می‌گیرد و می‌تواند موجب ارتباط بین این افراد باشد. بنابراین یکی از برجسته‌ترین فواید کوهنوردی ارتباط قوی شکل گرفته میان افراد خواهد بود.

۵. افزایش اعتماد به نفس، استقلال و تقویت مهارت‌های زندگی

یکی دیگر از فواید برنامه‌های طبیعت گردی و کمپینگ، تقویت مهارت‌های زندگی است. این مهارت‌ها می‌تواند شامل پخت و پز، تهیه غذا و آذوقه، روشن کردن آتش، هنر رهبری و بسیاری حرفه‌ها و مهارت‌های دیگر باشد که شما در طبیعت و برنامه کوهنوردی با آن‌ها روبه‌رو می‌شوید.

یادگیری این مهارت‌ها و تجربه شرایط جدیدی که در آن قرار می‌گیرید، همگی بر روحیه و اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی دارند. از معروف ترین فواید کوهنوردی که همه به آن اشاره می‌کنند، افزایش اعتماد به نفس و توانایی دستیابی به اهداف است. اما عکس باور عموم بر لزوم صعود و به قله رسیدن، این فرایند میانی و پروسه شکل گرفته در جریان صعود است که موجب تقویت و رشد فرد می‌شود و حتی رسیدن یا نرسیدن به قله نیز در آن دخیل نیست.

رپورتاژ

برای اطلاعات بیشتر از مزایای کوهنوردی و طبیعت گردی از مجله و فروشگاه اینترنتی اردو 360 بازدید کنید.

این وب‌سایت علاوه بر ارائه اطلاعات در حوزه طبیعت گردی، کلیه محصولات مرتبط با کمپینگ و کوهنوردی را به‌همراه نقد و بررسی دقیق و خرید لوازم کوهنوردی برای فعالان و علاقه‌مندان طبیعت گردی عرضه می‌کند.

 

 

 

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها تبلیغات

    دیدگاه