تلاش برای احیای سفرهای زمینی خارجی با پروتکل‌ های جدید

پوریا  محمدی پیوند
دوشنبه، ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
تلاش برای احیای سفرهای زمینی خارجی با پروتکل‌ های جدید

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی از تدوین پروتکل‌های جدیدی توسط ستاد ملی مقابله با کرونا برای احیای سفرهای مرزی و گردشگری از طریق مرزهای زمینی خبر داد.

جواد هدایتی، مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، با اشاره به تسریع واکسیناسیون در کشور، از تلاش ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا برای تدوین پروتکل‌های جدید به‌منظور احیای سفرهای مرزی و گردشگری از طریق مرزهای زمینی خبر داد. وی در این رابطه اذعان داشت:

درمورد ورود گردشگر و مسافر از مرزهای زمینی اخیرا ستاد ملی مقابله با کرونا مصوباتی داشته و قرار شده پروتکل‌هایی با محوریت پیشنهاد فنی و کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین و تصویب و به وزارت امور خارجه ابلاغ شود تا با توجه به واکسیناسیون صورت گرفته در ایران و سایر کشورهای دنیا، ترددها و سفرهای زمینی با تسهیلاتی رو‌به‌رو شده و برای افراد واکسینه‌شده به حالت عادی برگردد.

هدایتی با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت‌های گردشگری ایران، ترددهای مرزی در دوران شیوع کرونا را محدود به دیپلمات‌ها و برخی گروه‌های خاص دانست. وی با بیان اینکه بسیاری از هتل‌ها، موزه‌ها و اماکن گردشگری و زیارتی کشور در دوران شیوع ویروس کرونا بود، بر ضرورت تصمیم‌گیری‌های جدید به‌منظور احیای تدریجی صنعت گردشگری تاکید کرد و گفت:

با این پروتکل‌های جدید مسافران می‌توانند با پروتکل‌های مشخصی و با داشتن کارت واکسن بیایند و ‌می‌توانیم تردد از مرزهای زمینی را نیز مانند مرزهای هوایی فعال کنیم؛ چراکه در این زمینه تناقض‌هایی وجود داشت و مسافران با تست PCR می‌توانستند از مرزهای هوایی وارد کشور شده یا از ایران خارج شوند؛ اما این امکان برای مرزهای زمینی فراهم نبود و مثال آن زائران اربعین امسال است که برای رفتن به عراق تنها از مرزهای هوایی می‌توانستند، استفاده کنند.

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ابراز امیدواری کرد که این مشکلات به‌زودی حل و فصل شود و بر اساس پیشنهاد وزارت بهداشت، افراد واکسینه شد بتوانند با تست منفی PCR وارد کشور شوند. وی همچنین اظهار کرد:

برای خروج زمینی مسافران ایرانی هم با کشورهای همسایه و بر اساس نحوه پذیرش کشور مقابل مرزها بازگشایی خواهد شد و امکان عبور و تردد زمینی را فراهم خواهیم کرد.

منبع ایسنا
برچسب‌ها سفر خارجی جاده

دیدگاه