تور مجازی سالار دییونی ؛ بزرگترین کویر نمک و آینه‌ی طبیعی جهان

تور مجازی سالار دییونی ؛ بزرگترین کویر نمک و آینه‌ی طبیعی جهان

احمدرضا فرهبد
| یکشنبه, ۱۸ خرداد ۹۹ ساعت ۱۲:۰۰

سالار دییونی بزرگ‌ترین زمین نمک جهان و همچنین بزرگ‌ترین آینه‌ی طبیعی جهان در بولیوی با جاذبه‌های متنوع است.

«سالار دییونی» (Salar de Uyuni) بزرگ‌ترین زمین نمکی مسطح جهان در بولیوی است و در ارتفاع ۳,۶۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است و بخشی از فلاتی بیابانی به نام «آلتیپلانو» (Altiplano) محسوب می‌شود که فلات آند یا فلات بولیوی نام دارد. در این مقاله از کجارو قصد داریم شما را با تور مجازی به این منطقه‌ی شگفت‌انگیز و بی‌همتا در دنیا ببریم تا بتوانید جاذبه‌های مختلف این منطقه را ببینید و آن را از زوایای مختلف مشاهده کنید.

در واقع این منطقه در حدود ۴۰ هزار سال قبل حوضه‌ی آبریز دریاچه‌ای متعلق به دوران ماقبل تاریخ یعنی «دریاچه‌ی مینچین» (Lake Minchin) بوده است. آب‌وهوای گرم و خشک منطقه باعث شد به‌تدریج آب این دریاچه تبخیر شود و میزان غلظت نمک در بستر آن افزایش یابد. زمانی که آب این دریاچه‌ی عظیم کاملاً خشک شد، فضایی به وسعت تقریبی ۱۰ هزار کیلومتر مربع، با لایه‌ای ضخیم از نمک به ضخامت ۲ تا ۸ متر پوشانده شد!

سالار دو ییونی

 هنوز هم در ماه‌های پر بارش، آب در این کویر نمک جمع می‌شود و سالار دییونی به بزرگ‌ترین آینه‌ی طبیعی جهان تبدیل می‌شود؛ البته سالار دییونی در تمام ایام سال جذابیت خود را دارد؛ از زمین‌های نمکی بی‌انتهای پوشیده‌شده با کاکتوس گرفته تا آتش‌فشان‌هایی که در اطراف منطقه دیده می‌شوند و آبفشان‌هایی که مانند پدیده‌های فرازمینی به نظر می‌رسند.

سالار دو ییونی

طوفان‌های بزرگ و کوچک و بادهای سهمگین، نمک و گردوخاک‌ را در آسمان به پرواز درمی‌آورند و باعث حرکت ترکیب رنگارنگی از مواد معدنی در سراسر فضا می‌شوند که فضایی رعب‌آور و نفس‌گیر را ایجاد می‌کند. در ادامه شما را به تماشای تصاویر جذاب از بزرگ‌ترین منطقه‌ی نمکی جهان دعوت می‌کنیم.

منبع airpano

دیدگاه  

    تبلیغات