بزرگ ترین دریاچه نمک ایران به ثبت ملی رسید

سعیده خلیلی‌صفا
شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۵
بزرگ ترین دریاچه نمک ایران به ثبت ملی رسید

طبق اعلام رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل، دریاچه طبیعی نمک مرنجاب با ده‌ها جاذبه گردشگری در فهرست آثار طبیعی ایران ثبت شد.

سید حسین چاکری، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل، از ثبت ملی دریاچه طبیعی نمک مرنجاب در حوزه میراث طبیعی خبر داد. طبق گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل، این دریاچه‌ که در منطقه کویر مرکزی ایران بین استان‌های اصفهان، سمنان و قم واقع شده است و با طول ۸۰ و پهنای ۳۰ کیلومتر، در ارتفاع حدود ۷۹۵ متر از سطح دریای آزاد بزرگترین دریاچه نمک کشور محسوب می‌شود.

دریاچه نمک آران و بیدگل در فاصله ۴۸ کیلومتری شمال‌شرقی دریاچه آران و بیدگل قرار دارد و از شرق به کوه‌های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر، از شمال و غرب به کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ جن محدود است.

چاکری در ادامه درباره اکوسیستم دریاچه چنین گفت:

زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلاب‌ها و آب‌های سطحی در طول قرن‌ها پدید آمده و عمق نمک این دریاچه بین ۵ تا ۵۴ متر متغیر است که توسط لایه‌های خاک رس از یکدیگر جدا شده‌اند. رودهای مهمی که به این دریاچه وارد می‌شوند در سمت شمال و مغرب قرار دارند و عبارت‌اند از: رود شور، رود کرج، جاجرود، حبله‌رود و قره سو.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل در ادامه افزود:

با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک‌های موجود کرت بندی‌های زیبایی به‌شکل پلی‌گن تشکیل می‌دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست.

طبق گفته این مقام مسئول سالانه بیش از ۹۰ هزار تن نمک از این دریاچه استحصال می‌شود.

مطالب مرتبط:

    منبع ایلنا
    برچسب‌ها خبر

    دیدگاه