اکسپو ۲۰۲۰ دبی به اکتبر ۲۰۲۱ موکول شد

زینب موحدی
سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۰
اکسپو ۲۰۲۰ دبی به اکتبر ۲۰۲۱ موکول شد

در پی همه‌گیری ویروس کرونا و با تصمیم دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها، اکسپو ۲۰۲۰ دبی به سال آتی موکول شد.

دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها مسئولیت تصمیم‌گیری درباره‌ی به تعویق افتادن نمایشگاه اکسپوی ۲۰۲۰ را به عهده دارد و حداقل دو سوم از اعضای این دفتر باید با تغییرهای پیشنهادی درباره‌ی تاریخ برگزاری موافقت کنند. در پی درخواست مسئولان اماراتی مبنی بر به تعویق انداختن این رویداد بزرگ از ماه آوریل به زمانی دیگر، این نهاد بین‌المللی این مساله را به رای‌گیری گذاشت. انتظار می‌رود نتیجه‌ی رای‌گیری تا آخر ماه جاری اعلام شود. با این حال، به‌نظر می‌رسد بیشتر اعضا با چنین اقدامی موافق هستند.

آنچه در حال حاضر به نظر می‌رسد آن است که نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی از اول اکتبر ۲۰۲۱ آغاز و پس از ۶ ماه در ۳۱ مارس ۲۰۲۲ به پایان برسد. سازمان‌دهندگان اکسپو ۲۰۲۰ دبی می‌گویند تاخیر به وجود آمده در برگزاری این نمایشگاه، این امکان را به رویداد موردنظر می‌دهد تا به‌شکل‌گیری جهان پس از همه‌گیری کمک کند. به این ترتیب، تمامی شرکت‌کنندگان می‌توانند با خیال راحت تاثیر کووید ۱۹ را رصد کنند و همچنین، نهاد بین‌المللی اکسپو این امکان را خواهد یافت تا توجه خود را روی پیش‌برد میل جمعی در خصوص اندیشیدن دوباره برای یافتن راهکارهای جدید و برطرف کردن بزرگ‌ترین چالش‌های دوران کنونی معطوف کنند.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

شیخ احمد بن سعید آل مکتوم از هرگونه تصمیمی برای به تعویق انداختن اکسپو ۲۰۲۰ استقبال می‌کند

شیخ احمد بن سعید آل مکتوم، رئیس کمیته‌ی ارشد اکسپو ۲۰۲۰ دبی می‌گوید:

ما از تصمیم کشورهای عضو دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها برای موافقت با تعویق یک ساله‌ی اکسپو ۲۰۲۰ دبی استقبال می‌کنیم. ما از همه‌ی کشورهای عضو به‌خاطر تعهد پایدارشان به مشارکت در برگزاری اکسپوی جهانی در دبی قدردانی می‌کنیم. [این کار] نقشی تاثیرگذار در شکل بخشیدن به جهان پسا پاندمیک خواهد داشت؛ آن هم در زمانی که چنین مشارکتی بیشتر از هر زمان دیگری نیاز است.

طی ۵۰ سال گذشته، ما به‌دنبال ساخت پل‌های اتصالی، روابط و راه‌های همکاری در سرتاسر جهان بودیم. چراکه ما به همکاری واقعی برای محافظت از آینده‌ی همگان ایمان داریم. این رای‌گیری فوری و غافلگیرکننده بیان‌گر قدرت همکاری بین‌المللی ما و در واقع، نشان‌دهنده‌ی نقش مثبتی است که امارات متحده‌ی عربی و دبی با همکاری تمامی کشورها در سرتاسر جهان ایفا می‌کنند.

شیخ احمد آل مکتوم در ادامه می‌افزاید:

این تصمیم‌گیری توسط جامعه‌ی بین‌المللی تاکید دوباره‌ی داشته‌های دبی و توانایی آن برای ارائه‌ی آن‌ها از سوی جامعه‌ی بین‌المللی، بر تعهد ما مبنی بر مترادف‌سازی به‌هنگام جاه‌طلبی با موفقیت در میزبانی رویدادی که ذهن جهان را به خود مشغول کرده است، می‌افزاید.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

با توجه به ممکن نبودن برگزاری مجمع کل دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها به‌دلیل محدودیت‌های ناشی‌از کووید ۱۹، کشورهای عضو از راه دور درباره‌ی پیشنهاد مطرح شده توسط دولت امارات متحده‌ی عربی مبنی بر موکول کردن اکسپو ۲۰۲۰ رای‌گیری را انجام دادند. مسئولان اماراتی این پیشنهاد را همان روزهای آغازین ماه آوریل مطرح کردند. با اینکه این رای‌گیری همچنان تا ۲۹ مه ادامه خواهد داشت، تاکنون و تنها در مدت یک هفته از آغاز رای‌گیری، حد نصاب دو سوم اعضا حاصل شده است. «دیمیتری کرکنتزس» (Dimitri Kerkentzes)، دبیرکل دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها، می‌گوید:

پاسخگویی سریع اعضای دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها را ارج می‌نهم.

حمایت آن‌ها از موکول شدن اکسپو ۲۰۲۰ دبی که به‌طور رسمی در ۲۹ مه اعلام خواهد شد، نشانه‌ای تازه از هم‌بستگی و اثبات‌کننده‌ی خواست مشترک ما برای همکاری در ساختن آینده است.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

دیمیتری کرکنتزس در ادامه گفته است:

کشورهای عضو دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها با موافقت با تعویق یک ساله‌ی اکسپو ۲۰۲۰ دبی، این فرصت را به جهان می‌بخشند تا در سال ۲۰۲۱ دوباره گرد هم آیند. وقتی با هم هستیم می‌توانیم چالش‌های پیش روی بشریت را برطرف کنیم و هم‌بستگی و با هم بودنی را که توانمندمان می‌سازد، پاس بداریم.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی با شعار «پیوند ذهن‌ها، خلق آینده» بستری منحصربه‌فرد برای به‌اشتراک‌گذاری درس‌ها، راه‌حل‌ها و ایده‌ها برای ساخت فردایی بهتر را در اختیار جهانیان قرار می‌دهد.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی همچنان با همین نام به کار ادامه خواهد داد و متعهد خواهد بود تا رویدایی بی‌نظیر را به پاس انعطاف‌پذیری، خلاقیت، فرهنگ و نوآوری را شامل پیشرفت‌های فنی مهم در زمینه‌های پزشکی و علوم، برگزار کند. اکسپو ۲۰۲۰ دبی که اولین اکسپوی جهانی در منطقه‌ی خاور میانه، آفریقا و جنوب آسیا و نیز، بزرگ‌ترین رویداد در جهان عرب به شمار می‌رود، میزبان ۱۹۲ کشور، شرکت‌های تجاری، سازمان‌های چندمنظوره و نهادهای آموزشی خواهد بود.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

دیمیتری کرکنتزس، دبیر کل دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها، با موکول شدن رویداد جهانی اکسپو ۲۰۲۰ به سال ۲۰۲۱ موافقت کرد

نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی ملت‌ها، شرکت‌های چند ملیتی، سازمانی‌های غیردولتی و میلیون‌ها بازدیدکننده از نقاط مختلف جهان را به یکدیگر متصل می‌کند و از این طریق، فرصتی ایدئال برای آشنایی با نوآوری‌های آینده، شگفت‌زده شدن از معماری بی‌مانند، تجربه‌ی فرهنگ‌های گوناگون، چشیدن غذاهای کشورهای مختلف و بهره بردن از نمایش‌های هنری و سرگرمی به‌صورت زنده به آن‌ها می‌بخشد. این نمایشگاه با انتخاب موضوع «پیوند ذهن‌ها، خلق آینده» و سه موضوع فرعی «فرصت، تحرک و پایداری‌پذیری» تلاش می‌کند تا فرصتی را برای آشکار شدن پتانسیل‌های هر بازدیدکننده‌ای که از ویزای دبی استفاده می‌کند، فراهم کند و در عین حال، همکاری بیشتر بین اعضا را ترویج و فرصت‌هایی برای ایفای نقشی متفاوت در پیشرفت‌های آتی بشریت و سیاره‌‌ی زمین در اختیار همگان قرار بدهد.

نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ با معرفی فرصت‌های نوین متعدد برای سفر مانند رویداد اکسپو لایو (Expo Live)، برنامه‌ی مدرسه‌ی اکسپو (Expo School Programme)، مجموعه‌ی مجلس‌های جهانی (World Majlis) و برنامه‌های تجاری مختلف تاکنون تاثیرهای شگرفی روی دبی گذاشته است. این رویداد، بستری برای پرورش خلاقیت، نوآوری و همکاری در سطح جهانی فراهم می‌کند و بر اساس این باور شکل گرفته است که به اشتراک گذاری ایده‌های نوآورانه و مشارکت در نهایت به انتخاب شیوه‌ای مناسب برای خلق بهترین آینده‌ی ممکن خواهد انجامید.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

اکسپو ۲۰۲۰ دبی تلاش می‌کند تا فرصت‌های جدیدی برای افراد و جوامع ایجاد کند تا بتوانند نیازهای خود را برآورده سازند و همگام با چشم‌اندازهای جهانی و اهداف رشد پایدار سازمان ملل متحد، در مسیر رسیدن به آرزوهای خود گام بردارند.

رویداد آتی دبی با محوریت فراهم آوردن راه‌های آسان دسترسی به دانش، بازار‌ها و نوآوری با تکیه بر راه‌حل‌ها و فن‌آوری‌هایی برگزار خواهد شد که حرکت مردم، کالاها و ایده‌ها را تسهیل می‌بخشد. محل برگزاری نمایشگاه زمینی به مساحت ۴۳۸ هکتار را در جنوب دبی، در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی آل‌مکتوم به خود اختصاص داده است. سازمان‌دهی فضایی این محل با الهام از موضوع نمایشگاه و با ایده گرفتن از طراحی شهری محلی، معماری و محیط طبیعی دبی انجام شده است. محیط نمایشگاه به‌گونه‌ای طراحی شده است که سه گلبرگ متصل به میدان الوصل را یادآوری می‌کند. میدان الوصل (Al Wasl Plaza) مرکز محوطه خواهد بود و با توجه به نام تاریخی دبی در گذشته «الوصل» بود، به این نام نامیده شده است.

از دیگر ویژگی‌های میدان فوق که ۱۵۰ متر قطر دارد، آن است که دارای گنبدهای عظیمی خواهد بود که به‌عنوان یک پروژکتور ۳۶۰ درجه‌ای عمل خواهند کرد. این سطح عظیم در مسیر متروی دبی ۲۰۲۰ و پاویلیون امارات متحده‌ی عربی که با الهام از پرنده‌ی شکارچی شاهین طراحی و ساخته می‌شود، قرار خواهد داشت. هرکدام از گلبرگ‌های میدان، نمادی از سه منطقه‌ی نمادین نمایشگاه با عناوین فرصت، تحرک و پایداری‌پذیری خواهند بود.

اکسپو ۲۰۲۰ دبی

محوطه با تکیه بر مفهوم پایداری‌پذیری و کاربرد آن طی برگزاری نمایشگاه و نیز پس از پایان یافتن آن ساخته می‌شود. علاوه بر استراتژی‌های موجود برای بهینه‌سازی پایداری ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها، نمایشگاه ۲۰۲۰ دبی تلاش می‌کند تا نیمی از انرژی موردنیاز سایت را در مدت ۶ ماه برگزاری آن، از منابع تجدیدپذیر تامین و نیمی دیگر آن را در خود سایت تولید کند. تمامی آب مورداستفاده برای آبیاری و سرمایش محیط بازیافت خواهد شد و ۹۰ درصد از مواد ساخت‌وساز را پس از نمایشگاه با تغییر کاربری مورد استفاده مجدد قرار خواهند داد.

در خاتمه، کرکنتزس با اشاره به اینکه از زمان شکل‌گیری نهاد، هم‌بستگی و وحدت، دو عامل تعیین‌کننده در امور دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها بوده است، افزود:

اکسپوها، نمودی از توافق جمعی مبنی بر گرد هم آوردن بشریت زیر سایه‌ی صلح و همکاری است.

دیدگاه