جشن سده در فهرست میراث فرهنگی ناملموس قرار گرفت

جشن سده در فهرست میراث فرهنگی ناملموس قرار گرفت

پوریا  محمدی پیوند
| شنبه, ۳ خرداد ۹۹ ساعت ۱۸:۰۰

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، طی ابلاغی در خصوص ثبت جشن سده در فهرست میراث فرهنگی ناملموس، استانداران کشور را به حفظ و احیای این جشن فراخواند.

دکتر علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی نامه‌ای به ۳۱ استاندار کشور اظهار داشت:

در اجرای ماده یک از قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث‌فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد دو و سه آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیئت‌وزیران و با رعایت مقررات آیین‌نامه اجرایی مذکور، میراث‌فرهنگی ناملموس با عنوان «جشن سده» به شماره ۲۰۶۷ در ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ در فهرست ملی میراث‌فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده است. هرگونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تأکید است.

جشن سده، یکی از سه جشن‌های باستانی ایران است که در شامگاه روز دهم بهمن که به روز مهر نیز شهرت دارد، برگزار می‌شود. مردم در دهمین روز یا آبان روز از بهمن ماه، با افروختن هیزمی که از سحرگاه بر بام خانه خود یا بر بلندی کوهستان گرد آورده‌اند، این جشن را آغاز می‌کنند.

 امروزه این جشن بین بسیاری از زرتشتیان ایران و خارج از ایران رواج گسترده‌ای دارد. زرتشتیان تهران، کرج، استان یزد و روستاهای اطراف میبد و اردکان، کرمان و روستاهای آن، اهواز، شیراز، اصفهان، اروپا (سوئد)، آمریکا (کالیفرنیا) و استرالیا با گردآمدن در نقطه‌ای از شهر یا روستا، در کنار هم آتشی بسیار بزرگ روشن می‌کنند و به نیایش‌خوانی، سرودخوانی و پایکوبی می‌پردازند.

برچسب‌ها میراث فرهنگی خبر

دیدگاه  

    تبلیغات