آبشار اسکلیم یا گالش کلا؛ عروس آبشارهای سوادکوه

آبشار اسکلیم یا گالش کلا؛ عروس آبشارهای سوادکوه

اکرم زمانی نوری
| پنجشنبه, ۴ اردیبهشت ۹۹ ساعت ۲۱:۰۰

آبشار «اسکلیم» از جاذبه‌های تماشایی خطه شمال کشور است که در قلب جنگل‌های هیرکانی در استان مازندران جای گرفته است. این آبشار آهکی و کمتر شناخته در منطقه‌ی «لفور» سوادکوه قرار دارد.

استان مازندران با طبیعت بی‌نظیر خود، از مقاصد طبیعت‌گردی ایران محسوب می‌شود که پذیرای طبیعت‌گردان زیادی است. در این استان آبشارهای متعددی چون «شاهان‌دشت» یا «وانا» در گزنک، «گزو» در سوادکوه شمالی، «هفت آبشار» تیرکن، «چلندر» نوشهر و «اوبن» دودانگه وجود دارد. آبشار «اسکلیم رود» از دیگر آبشارها و جاذبه‌های طبیعی مازندران است که در سوادکوه شمالی قرار دارد.

در این مقاله، کجارو شما را به جنگل‌نوردی در دل جنگل‌های بی‌نظیر هیرکانی و دیدن یکی از آبشارهای شگفت‌انگیز شمال ایران دعوت می‌کند. با کجارو در این آبشارگردی همراه باشید.‌

آبشار اسکلیم رود کجاست؟

آبشار اسکلیم سوادکوه

عکاس: hojjat tarahomi

شهرستان سوادکوه شمالی با مرکزیت شیرگاه، از شهرهای استان مازندران است که از بخش‌های نارنجستان و مرکزی تشکیل شده است. این شهر از سمت شمال به شهرستان قائمشهر، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت غرب به شهرستان بابل و از سمت شرق به شهرستان ساری محدود می‌شود.

دهستان لفور با جاذبه‌های طبیعی و گردشگری متعدد از مقاصد گردشگری سوادکوه شمالی به شمار می‌رود که به‌دلیل نزدیکی به تهران مکانی مناسب برای برگزاری تورهای یک روزه‌ی طبیعت‌گردی است. از جاذبه‌های این منطقه جنگل‌های لفور، دریاچه و سد البرز یا سد لفور و آبشار اسکلیم رود است. لفور به‌دلیل داشتن‌ آبشارهای متعدد به سرزمین آبشارها معروف شده است؛ چنانچه ۸۴ آبشار که از زیباترین آبشارهای مازندران و ایران محسوب می‌شوند در لفور جای دارند. در ادامه با آبشار اسکلیم آشنا می‌شوید.

اسکلیم رود، زیبایی پنهان در قلب جنگل

آبشار اسکلیم

عکاس: سارا نجیبی

در میان جنگل‌های چندین میلیون ساله‌ی لفور، زیبایی خفته و شگفت‌انگیز چشم‌انتظار شما است؛ این زیبایی، آبشار آهکی و حیرت‌انگیز اسکلیم یا گالش کلا است که در دامنه‌ی تپه‌ای جنگلی و سرسبز از کوه‌های هیرکان افسانه‌ای قرار دارد و برای رسیدن به آن باید یک کیلومتر جنگل‌پیمایی کنید. این آبشار به سبب آهکی بودن و به‌خاطر داشتن املاح آهکی، خواص درمانی فراوانی دارد. آبشار اسکلیم با توجه به محل قرارگیری و مشخصه‌های زیبایی‌شناسی، از سایر آبشارها متمایز شده و به عروس آبشارهای سوادکوه شهرت یافته است و از زیباترین آبشارهای منطقه لفور نیز به شمار می‌رود. اسکلیم تماشایی، ۳۲ متر ارتفاع دارد که به‌صورت پلکانی و طبقه‌ای است. این آبشار در مسیر یک کیلومتری خود تا رسیدن به رودخانه اصلی اسکلیم رود، آبشارها و حوضچه‌های کوچک و زیبایی را به‌وجود آورده است.

تفریح در اسکلیم

  • آب‌تنی و شنا: بدون شک اولین کار و تفریحی که با شنیدن نام آبشار به ذهنتان می‌رسد، آب‌تنی کردن و لذت بردن از شنا در حوضچه‌های پر از آب خنک، آن هم در گرمای تابستان است. پس وقتی به اسکلیم رفتید شنا را فراموش نکنید.
  • جنگل‌نوردی: پیاده‌روی و جنگل‌نوردی علاقه‌مندان خاص خود را دارد؛ به‌خصوص اینکه بدانید در جنگلی با قدمت چند میلیون ساله قدم می‌زنید. پس اگر جزو این دسته از طبیعت‌گردان هستید بعد از تماشایی آبشار، ساعتی را هم به پیاده‌روی اختصاص دهید.
  • عکاسی و تماشای مناظر دیدنی: نمی‌شود به دل طبیعت رفت و از مناظر و چشم‌انداز زیبایی آن خاطره‌ای ثبت نکرد. عکاسی و گرفتن تصاویر قشنگ و زیبا از لازمه‌ی طبیعت‌گردی به‌ویژه در کنار آبشاری رویایی در دل جنگلی قدیمی است.

چه زمانی به اسکلیم رود برویم؟

آبشار اسکلیم

عکاس: کاترین کمالی

آمدن فصل بهار، آغاز سفر به دل طبیعت و تماشایی زیبایی‌ها آن است. گرمای فصل تابستان نیز آدمی را به سفر و رفتن به جاهای خوش آب‌وهوا وسوسه می‌کند؛ پس چه جایی بهتر از جنگل انبوه لفور و سپری کردن لحظاتی خنک در جوار آبشاری رویایی و شنیدن صدای دلکش آب و صخره است. کجارو پیشنهاد می‌دهد این فصل‌ها را برای دیدن منطقه‌ی بی‌نظیر لفور و آبشار شگفت‌انگیز اسکلیم  انتخاب کنید.

بعد از دیدن آبشار اسکلیم پیشنهاد می‌دهیم از دیگر جاهای دیدنی سوادکوه مانند جنگل لفور و سد لفور نیز دیدن کنید.

ناحیه جنگلی لفور

جنگل لفور از جنگل‌های سرسبز هیرکانی شمال کشور است که می‌گویند قدمت آن به دوران ژوراسیک می‌رسد و ۴۰ میلیون سال از سن آن می‌گذرد. وجود آبشارها، انبوه درختان سر به فلک کشیده، چشمه‌سارها، رودها و مناظر چشم‌نواز، طبیعت‌گردان و گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. وسعت این جنگل به ۲۰۰ هزار متر مربع می‌رسد و با داشتن بیش از ۸۰ نوع گیاه یکی از مناطق غنی ایران در گونه‌های گیاهی محسوب می‌شود. راش، ممرز، لیلکی، انجیلی، ازگیل از جمله درختان این ناحیه است.

سد لفور یا البرز

سد خاکی لفور که ابتدا سد پاشاکلا نام داشت، به نام‌های سد البرز و صالحی مازندرانی نیز شناخته می‌شود. ارتفاع این سد ۷۲ متر است که در محل تلاقی سه رودخانه‌ی کارسنگ رود، آذررود و اسکلیم رود احداث شده است. این سد از نوع سنگ‌ریزه‌ای با هسته‌ی رسی است و مخزنی به حجم ۱۵۰ میلیون متر مکعب دارد و آب زمین‌های کشاورزی شهرستان‌های بابل، بابلسر، قائم‌شهر و جویبار را تأمین می‌کند. دریاچه سد لفور که از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری این منطقه به شمار می‌رود، به‌دلیل قرار گرفتن در نزدیکی جنگل لفور و داشتن چشم‌انداز بی‌نظیر به‌همراه آب وهوای مناسب مسافران و گردشگران زیادی را پذیرا می‌شود.

در سفر به اسکلیم شب را کجا بمانیم؟

آبشار اسکلیم رود

عکاس: کامبیز خطیر

این منطقه پر از خانه های بوم‌گردی و کلبه های چوبی و کاه گلی در دل جنگل است که می‌توانید یک شب را در روستا سپری و زندگی روستایی را تجربه کنید. چادر زدن در جنگل یا در حاشیه‌ی سد لفور با رعایت نکات ایمنی نیز می‌تواند تجربه هیجان انگیزی برایتان رقم بزند.

چگونه به آبشار اسکلیم رود برویم؟

ابشار گالش کلا یا اسکلیم

عکاس: کامبیز خطیر

برای رسیدن به اسکلیم رود، جاده‌ی تهران- فیروزکوه را به‌سمت منطقه سوادکوه و شیرگاه پیش بگیرید. در مسیر حرکت خود به‌سمت سوادکوه، شما از شهر دماوند، فیروزکوه، ورسک، پل سفید، زیرآب و شیرگاه عبور خواهید کرد. حدود سه ساعت طول می‌کشد تا به این منطقه برسید.

سپس برای رسیدن به پای آبشار باید مسیر یک کیلومتری در داخل جنگل طی کنید و خود را به رودخانه‌ی اصلی اسکلیم برسانید. در این مسیر قبل از رسیدن به آبشار اصلی، چندین آبشار و حدود ۲۰۰ حوضچه‌ی آهکی زیبا را خواهید دید که محو تماشای آن‌ها می‌شوید.

فاصله‌ی آبشار اسکلیم رود تا تهران: ۲۵۰ کیلومتر

متن مورد نظر: محمد محرابی، محمد رضایی، امیر تاج‌فر، کاترین کمالی، نوید زین‌العابدین‌زاده، اینستاگرام ([email protected]

عکس کاور: اینستاگرام ([email protected])

برچسب‌ها آبشار لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات