پارک ریلا؛ بزرگ‌ترین پارک ملی بلغارستان

نگین توکلی
یکشنبه، ۳ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۰
پارک ریلا؛ بزرگ‌ترین پارک ملی بلغارستان

پارک ملی ریلا در جنوب غربی بلغارستان با مناطق محافظت‌شده طبیعی، دریاچه‌های یخچالی و حتی یک کلیسای ارتدکس، یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های این کشور است.

همین اواخر بلغارستان در حاشیه جنوب شرقی قاره اروپا با پتانسیل زیاد گردشگری، به‌عنوان یک مقصد مطرح در سراسر جهان، شهرت پیدا کرده است؛ اما با وجود بازدید میلیون‌ها گردشگر از سواحل دریای سیاه، اقامتگاه‌های اسکی منحصر‌به‌فرد و شهر تاریخی پلوودیف، این کشور کماکان دارای گنج‌های متعددی است که در انتظار کشف‌شدن هستند.

ریلا، یکی از همین جاذبه‌های گردشگری تماشایی و بی‌نظیر است که بزرگ‌ترین پارک ملی بلغارستان به حساب می‌آید. ریلا یعنی کوه‌های دارای آب و دلیل این نام‌گذاری به‌خاطر وجود دریاچه‌ها و جریان‌های شکل‌گرفته از یخچال‌های قطبی است. کوه‌های ریلا دارای طول ۷۰ کیلومتری و عرض ۵۰ کیلومتری هستند.

با رانندگی از صوفیه (پایتخت بلغارستان) به‌سمت جنوب و طی ۵۰ کیلومتر، به ریلا می‌رسید. این پارک، خانه دنیایی از شگفتی‌ها است؛از یک کلیسای ارتدکس طلاکاری‌شده که رقیب کلیساهای جامع ایتالیا به شمار می‌آید تا صخره‌های شیب‌دار سرسبز که بیننده را به یاد اروپای شمالی می‌اندازد. با کجارو همراه باشید تا بهترین جاذبه‌های گردشگری این پارک ملی را به شما معرفی کنیم تا در طول بازدیدتان، راهنمای مسیر شما باشد.

پارک ملی ریلا در رشته کوه ریلا در ۲۴ فوریه ۱۹۹۲ (پنج اسفند ۱۳۷۰) برای حفاظت از چندین اکوسیستم مهم ملی، تاسیس شد. ارتفاع این پارک ملی از ۸۰۰ متر در نزدیکی شهر بلاگووگراد تا ۲,۹۲۵ متر در قله موسالا متغیر است. ۱۲۰ دریاچه یخچالی، از جمله هفت دریاچه مشهور ریلا، در بزرگ‌ترین پارک ملی بغارستان وجود دارند. بسیاری از رودخانه‌ها نظیر رودخانه ماریتسا، بلندترین رود حوزه بالکان و ایسکار و بلندترین رودخانه بلغارستان از این پارک سرچشمه می‌گیرند.

پارک ملی ریلا، چهار استان از ۲۸ استان بلغارستان را فرامی‌گیرد: صوفیه، بلاگووگراد، کیوستندیل و پازارجیک. این منطقه شامل چهار منطقه محافظت‌شده طبیعی با ۱۴۰۰ گونه از گیاهان آوندداران ، ۲۸۲ گونه خزه، ۱۳۰ نوع جلبک، ۴۸ گونه پستاندار، ۹۹ گونه پرنده، ۲۰ گونه خزنده و پنج گونه ماهی و همچنین ۲,۹۳۴ گونه از بی‌مهره‌ها می‌شود که ۲۸۲ نوع آن‌ها کاملا بومی هستند.

پارک ملی ریلا جزو یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین مناطق محافظت‌شده کل اروپا به شمار می‌آید. پوشش جنگلی متراکم این منطقه با درخت‌های صنوبر و کاج حدود ۶۶ درصد از کل پارک را در بر می‌گیرد.

جاذبه‌های دیدنی پارک ملی ریلا

اول از همه به‌سراغ صومعه ریلا بروید

معرفی پارک ریلا؛ بزرگ ترین پارک ملی بلغارستان

صومعه ریلا، یک سایت میراث جهانی یونسکو و قلب تپنده بلغارستان است؛ عکس از مارکوس هیلگرت (Markus Hilgert)

زمان زیادی نمی‌برد تا گردشگران صوفیه مطلع شوند که می‌توانند در سفرهای یک‌روزه به پارک طبیعی صومعه ریلا واقع در پارک ملی ریلا بروند. شهروندان بلغارستان به این محوطه میراث جهانی یونسکو افتخار می‌کنند که با نقاشی‌های دیواری پیچیده، ستون‌های راه‌راه با طرح آب‌نباتی (راه‌راه سفید و معمولا صورتی) و یک کلیسای ارتودوکس طلایی درخشان آراسته شده است.

مسیحیت ارتدکس شرقی، دین غالب در بلغارستان است و این صومعه ۱۰۰۰ ساله را می‌توان به‌عنوان قلب تپنده روح بلغارستان در نظر گرفت. اگرچه آتش‌سوزی حدود ۲۰۰ سال قبل، آسیب‌های زیادی به این سازه قرون‌وسطایی وارد کرد؛ اما صومعه بازسازی‌شده، انعکاس‌دهنده شکوه تاریخی‌اش است.

معرفی پارک ریلا؛ بزرگ ترین پارک ملی بلغارستان

کلیسای ارتدکس شرقی مزین به نقاشی‌های دیواری پیچیده و یک تاریخ غنی است؛ عکس از لیاندرا بیبوت (Leandra Beabout)

حتما برای قدم‌گذاشتن در کلیسای طلاکاری‌شده زمان بگذارید که شبیه به جعبه جواهری می‌ماند که غرق در گرمای صدها شمع لرزان ساخته‌شده از موم زنبور عسل است. رفتن به این کلیسا از آن دسته تجربه‌هایی است که هرگز عطر آن را فراموش نخواهید کرد. به خاطر داشته باشید که عکاسی در اینجا مجاز نیست.

  • توصیه: اکثر بازدیدکننده‌ها قبل از رفتن به‌سمت کوه‌ها، در صفی جلوی یک نانوایی سنگی کوچک در بیرون صومعه منتظر می‌مانند تا طعم مکیتسا (mekitsa)، یک شیرینی سرخ‌شده ساده را بچشند. روی میزهای پیک‌نیک، چندین ظرف پر از پودر قند وجود دارد تا با اضافه‌کردن به شیرینی‌های تازه، آن‌ها را لذیذتر و شیرین‌تر کند. کمی ماست چکیده مشهور بلغاری را به مکیتسای خود اضافه کنید تا طعمی از بهشت زیر زبانتان بیاید. ماستی که از «لاکتوباسیلوس بولگاریکوس» (Lactobacillus bulgaricus)، یک گنجینه ملی تهیه می‌شود.
  • ساعت بازدید: ۲۴ ساعته
  • مساحت: ۸٫۷ هکتار
  • آدرس: 2643, Bulgaria

اسب‌های وحشی

چه برای هایکینگ (پیاده‌روی در طبیعت) به هفت دریاچه ریلا بروید و چه به اعماق کوه‌های پارک قدم بگذارید، بی‌شک چشمتان به حیات‌وحش پارک ملی ریلا خواهد افتاد. از آنجا که این پارک، مملو از پوشش جنگلی است و شامل قله‌های سنگی در ارتفاعات کم با خط جنگلی تا فلات‌های آلپی و قله‌ها در بالای آن‌ها می‌شود، ممکن است با گوزن‌ها، عقاب‌ها، گرازهای وحشی و حتی خرس‌ها روبه‌رو شوید.

مسحورکننده‌ترین موجودات پارک ملی ریلا، اسب‌های وحشی هستند

شاید مسحورکننده‌ترین موجودات پارک ملی ریلا، اسب‌های وحشی باشند که می‌توانید در بالای مسیرهای هایکینگ، آن‌ها را روی صخره‌های سنگی تماشا کنید. بسته به روز و جمعیت حاضر، گله اسب‌ها گاهی وقت‌ها به مسیرها نزدیک‌تر می‌شوند یا در دیدرس کوهنوردهای ماجراجو قرار می‌گیرند.

برای محافظت از خودتان و حیات‌وحش حتما توصیه‌ها و اقدام‌های احتیاطی را جدی بگیرید. به خاطر داشته باشید که همیشه فاصله خود را از حیوان‌ها، به‌خصوص خرس‌های قهوه‌ای، حفظ کنید. هیچ‌وقت غذایتان را به حیوان دیگری ندهید و همیشه زباله یا باقی‌مانده غذاها را از پارک بیرون ببرید.

بلندترین کوه حوزه بالکان

معرفی پارک ریلا؛ بزرگ ترین پارک ملی بلغارستان

مسافرهای ماجراجو می‌توانند به بالای قله موسالا در ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متری بروند؛ عکس از تئودور کودوچیو (Teodor Kuduschiev)

قله موسالا (Musala) در بالای کوه‌های ریلا در ارتفاع ۲,۹۲۵ متری از سطح دریا قرار دارد. اگر به کوهنوردی و صعود به قله علاقه دارید، می‌توانید ماجراجویی خود را از نقاط مختلف آغاز کنید.

اگر قصد دارید در یک روز به بلندترین نقطه شبه‌جزیره بالکان برسید و به قله «یاستربتس» (Yastrebets) در ارتفاع ۲,۳۶۹ متری بروید، با تله‌کابین راهی بلندترین ارتفاع ممکن شوید. در طول مسیر، کوهنوردها می‌توانند کمی استراحت کنند و از سه کلبه کوچک کوهستانی، تنقلاتی را که می‌خواهند، بخرند. یادتان باشد که هر چقدر که بالاتر بروید، امکانات و گزینه‌های غذایی کمتر خواهند شد. کرم ضدآفتاب، لباس گرم و مقدار زیادی آب برای سفر جذاب و ماجراجویانه خود به‌ همراه داشته باشید.

افرادی که به‌اندازه کافی مشتاق هستند تا به بالای قله برسند، با تماشای چشم‌اندازهایی از قله‌های تیز پوشیده‌شده در مه سرد، خزه و زنبق‌های زرد نامتراکم، پاداشی به‌یاد‌ماندنی به دست خواهند آورد.

کارهایی که باید در پارک ملی ریلا انجام دهید

در هفت دریاچه یخچالی ریلا کوهنوردی کنید

پس از گردش در صومعه ریلا، زیبایی مخفی بیشتری را در جنگل‌های مه‌آلود اطراف پیدا خواهید کرد. ما توصیه می‌کنیم که برای هایکینگ در این منطقه، یک یا دو روز کامل زمان بگذارید.

معرفی پارک ریلا؛ بزرگ ترین پارک ملی بلغارستان

هایکینگ در دریاچه‌های ریلا با مناظر پانورامایی از جنگل‌های مه‌آلود و دریاچه‌های نیلگون همراه است؛ عکس از الکساندرا ای (Aleksandra A)

هایکینگ در هفت دریاچه ریلا شامل یک مسیر ۱۰ کیلومتری می‌شود. برای رسیدن به نقطه شروع مسیر (trailhead) در «کمپ پیونرسکا» (Pionerska Hut) پارک کنید؛ سپس در بالای خط جنگلی به‌سمت «کمپ دریاچه ریلا» (Rilska Ezera Hut) سوار تله‌کابین شوید. اگر با سادگی مشکلی ندارید، اقامتگاه‌های خوابگاهی در کمپ بالایی برای اقامت شبانه باز هستند.

بیشتر بازدیدکنندگان می‌توانند در هفت دریاچه ریلا حدود سه تا چهار ساعت کوهنوردی کنند، البته در نظر داشته باشید که آب‌و‌هوا در اینجا به سرعت تغییر می‌کند و اینکه حضور کوهنوردان در آخر هفته‌ها ممکن است سرعت شما را کم کند.

معرفی پارک ریلا؛ بزرگ ترین پارک ملی بلغارستان

یک مسیر گرد ۱۰ کیلومتری دارای صخره‌های سنگی شیب‌دار با مناظر جادویی به تلاش ماجراجویان پاداش می‌دهد؛ عکس از جورج ایوانف (George Ivanov)

اگر قصد دارید که این مسیر گرد را در خلاف عقربه‌های ساعت طی کنید، باید از یک صخره سنگی شیب‌دار پوشیده از دشت‌های بی‌درخت آلپی بالا بروید. در بالای مسیر، خود را برای تماشای مناظر نفس‌گیر سه دریاچه نیلگون اول آماده کنید.

نقطه میانی مسیر هایکینگ در بالاترین ارتفاع قرار دارد. افرادی که خیلی با زحمت‌کشیدن رابطه خوبی ندارند، می‌توانند از رفتن به قله نوک تیز صرف‌نظر کنند؛ اما اگر حس می‌کنید که به‌اندازه کافی جسور هستید، مطمئن باشید که چشم‌اندازهای پانورامایی سبزرنگ ارزش کوهنوردی را دارند.

در چشمه‌های آب‌گرم غوطه‌ور شوید

با اینکه امکان خوابیدن در یکی از کلبه‌های کوهستانی پارک ملی ریلا وجود دارد؛ اما اگر دوست دارید که در هتل یا آپارتمان اجاره‌ای اقامت کنید، بهتر است که به‌سمت «ساپاروا بانیا» (Sapareva Banya) بروید که شهر کوچکی در حاشیه پارک است. البته اقامتگاه‌ها تنها دلیل توصیه ما برای رفتن به این شهر نیستند.

گرم‌ترین چشمه آب معدنی اروپا در شهر کوچکی در حاشیه پارک ملی ریلا قرار دارد

طبق اطلاعات پورتال رسمی گردشگری بلغارستان، ساپاروا بانیا محل گرم‌ترین چشمه آب معدنی اروپا است. دمای آب در عمق زمین، قبل از فوران از چشمه‌ای در مرکز شهر به ۱۰۳ درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. آب غنی از مواد معدنی چشمه‌های آبگرم دهکده با دمای ۴۰ درجه سانتی‌گراد، برای تسکین دردهای پس از اسکی یا عضله‌های گرفته پس از هایکینگ بسیار مناسب هستند.

«کوت واتا آکوآ کلاب» (Kotvata Aqua Club)، اولین اسپا و چشمه آبگرم شهر است که در نزدیکی مرکز شهر قرار دارد و با اینکه به‌اندازه «بلو لاگون» (Blue Lagoon) مشهور ایسلند، اینستاگرامی نیست؛ اما آب‌های گوگردی اینجا از دوران باستانی تراکیان، خستگی و فشار را از تن مسافران می‌زدوده‌اند. این چشمه‌ها، مکانی بی‌نظیر و خارق‌العاده برای بازدید هستند.

  • ساعت بازدید: هر روزه: ۹ صبح تا هفت عصر
  • آدرس: Germaneya St 38, Sapareva Banya 2650 Bulgaria

از پایتخت بلغارستان و پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ دیدن کنید

از آنجا که دو انتهای این پارک پهناور از شهر صوفیه (پایتخت بلغارستان) یا پلوودیف (دومین شهر بزرگ بلغارستان)، حدود یک رانندگی ۹۰ دقیقه‌ای فاصله دارند، بازدید از پارک ملی ریلا حداقل باید شامل یکی از این دو شهر نیز بشود.

معرفی پارک ریلا؛ بزرگ ترین پارک ملی بلغارستان

بازدید از ریلا باید شامل سفر به صوفیه، خانه ۱۰۰۰ سال تاریخ غنی نیز بشود؛ عکس از ناتالیا لتونووا (Natalya Letunova)

زمانی که پلوودیف، همراه با ماترا در ایتالیا به‌عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال ۲۰۱۹ معرفی شد، جهانیان آن را به‌عنوان یک مقصد گردشگری نوظهور شناختند. این شهر هنری جذاب، طیف جالبی از تاثیرهای فرهنگی را به نمایش می‌گذارد؛ از ویرانه‌های رومی گرفته تا هزارتوهای عمدتا سنگ‌فرش‌شده از فروشگاه‌ها و رستوران‌ها در منطقه کاپانا که به‌معنای «تله» است.

اگر مشتاق گردش در پایتخت بلغارستان هستید، حتما به یکی از تورهای رایگان پیاده‌روی صوفیه بپیوندید. راهنماهای این تور ها از تاریخ ۱۰۰۰ ساله صوفیه برای شما خواهند گفت؛ از ویرانه‌های رومی در مجاورت جدیدترین ایستگاه مترو گرفته تا «میدان مقاومت» (Square of Tolerance)، جایی که یک مسجد، صومعه، کلیسای کاتولیک و کلیسای مسیحیت شرقی در یک هارمونی دیدنی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

در مرکز شلوغ شهر هم می‌توانید به‌سراغ غذاهای خیابانی‌ای چون «بانیتسا» (banitsa) بروید که یک شیرینی دستی خوشمزه است و در عین حال از گشت‌و‌گذار در یک تمدن بانفوذ جهانی لذت ببرید.

منبع edition.cnn
برچسب‌ها پارک ملی

دیدگاه