بازگشایی بخش‌هایی از کلیسای نوتردام پاریس در بهار

زینب موحدی
یکشنبه، ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
بازگشایی بخش‌هایی از کلیسای نوتردام پاریس در بهار

مقام‌های پاریس بازگشایی بخش‌هایی از کلیسای ویران‌شده‌ی نوتردام را به‌خاطر پاک‌سازی سرب به تعویق انداخته‌اند و گفته می‌شود که بخش‌هایی از آن در فصل بهار باز خواهد شد.

مقامات شهری پاریس در هفته‌ی گذشته ابراز امیدواری کردند که سردابه و بخش‌هایی از میدان کلیسای جامع نوتردام در فصل بهار به‌ روی مردم گشوده شود؛ یعنی تقریبا یک سال پس از آنکه این ساختمان ۸۵۰ ساله‌ی تاریخی پاریس که از اهمیت فرهنگی فراوانی برای پاریسی‌ها برخوردار است، در اثر آتش‌سوزی مهیبی که موجب فروریختن سقف آن شد، خسارت بسیاری دید و استحکام خود را از دست داد. انتشار اخبار این حادثه، موجی از نگرانی را در فرانسه و فراتر از مرزهای آن برانگیخت. برای آنکه از آخرین اخبار کلیسای جامع تاریخی پاریس آگاه شوید، با این مقاله از کجارو همراه باشید.

در میان ترس و نگرانی‌های مربوط‌‌ به آلودگی‌های سربی قابل انتشار از سقف و برج آسیب‌دیده‌ی نوتردام، این کلیسای بسیار پرطرفدار و دوست‌داشتنی، پارکی که پشت آن قرار دارد و میدان بزرگ مجاور آن، تا به امروز بسته باقی مانده‌اند. ده‌ها کارگر مشغول بازسازی ساختمانی هستند که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در زمان آتش‌سوزی وعده‌ی بازگشایی آن را در عرض پنج سال داده بود.

کلیسای نوتردام پاریس

هفته‌ی گذشته، امانوئل گریگور (Emmanuel Gregoire)، معاون شهردار پاریس، ابراز امیدواری کرد که بخشی‌هایی از میدان مقابل کلیسا، در نیمه‌ی اول سال باز هم در دسترس عموم قرار می‌گیرد. گریگور به گروهی از قانون‌گذاران گفت که کارگران ابتدا باید آثار سربی به‌جامانده از آتش‌سوزی نوتردام را از محل بزدایند؛ چراکه سرب‌های باقی‌مانده در محل و آوار ساختمان، نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است.

کارگران تکه‌های بزرگ آوار را زیر چادرهای بزرگ جلوی ساختمان، جمع‌آوری کرده‌اند. آن‌ها شمع‌ها و سایر بخش‌های آسیب‌دیده‌ی ساختمان را تقویت کرده‌اند و خود را برای گردآوری داربست عظیمی آماده می‌کنند که پیش از آتش‌سوزی دور کلیسا نصب شده بود تا بتوانند عملیات ترمیم و بازسازی را آغاز کنند.

کارن تایب (Karen Taieb)، معاون دیگر شهردار، گفت سردابه‌ای که زیر میدان قرار دارد و به‌عنوان موزه فعالیت می‌کند، تا انتهای ماه مارس (اسفند) بازگشایی می‌شود؛ البته در صورتی که این بخش در معرض خطر آلودگی قرار نداشته باشد. تایب که مسئولیت آثار تاریخی پاریس را به عهده دارد، گفت:

بدیهی است که این موضوع به نحوه پاک‌سازی آن بستگی دارد؛ ما بررسی‌های لازم درباره‌ی بقایای آثار سرب در محل را به‌طور معمول انجام می‌دهیم.

کلیسای جامع نوتردام پاریس

امانوئل مکرون وعده داده بود کلیسای نوتردام، در عرض پنج سال بازگشایی خواهد شد

صحبت‌های فوق در جلسه‌ی چهارشنبه‌ی گذشته‌ی خانم تایب و آقای گریگور در تاریخ نوزدهم فوریه با نمایندگان پارلمان عضو کمیسیون بازسازی بیان شد.

گریگور مشخص نکرد که کدام قسمت‌های کلیسا و چه زمانی بازگشایی خواهند شد. به‌خاطر اینکه روش‌های حذف سرب‌های به‌جامانده، به شرایط جوی وابسته بوده است، مقام‌های مسئول تاکنون چندین بار بازگشایی کلیسا را به زمان دیگری موکول کرده‌اند. تابستان گذشته، مسئولان فرانسه به‌خاطر پاکسازی نکردن سرب‌های موجود در مدارس، مراکز بهداشتی و پارک‌های منطقه که به غبار سمی آلوده شده بودند، به‌شدت مورد سرزنش و نکوهش قرار گرفتند و این سوال مطرح شد که شاید مسئولان، بازسازی کلیسا را به مسائل ایمنی اولویت داده‌اند.

در میدان روبه‌روی کلیسا که به‌ روی کارگران و کارکنان امنیتی باز است و شمار زیادی از آن‌ها در هفته‌های اول پس از آتش‌سوزی، بدون هیچ‌گونه امکانات حفاظتی در محل آتش‌سوزی مشغول کار بودند، میزان سرب موجود تقریبا ۱۳۰۰ برابر دستورالعمل‌های ایمنی در فرانسه است. این اندازه‌گیری به‌صورت محرمانه و توسط دولت انجام شد و اطلاعات آن در ماه اوت توسط نیویورک تایمز منتشر شد. در پیاده‌روهای مجاور کلیسا و در اطراف محوطه در حال بازسازی، سطح سرب موجود، ۹۵۵ برابر بیشتر از حد آستانه است.

طبق برنامه‌ریزی‌ها، جمع‌آوری داربست‌های آسیب‌دیده، از ماه آینده شروع خواهد شد که گامی ضروری در راستای بازسازی کلیسا به حساب می‌آید. این عملیات که انجام آن ماه‌ها به طول خواهد انجامید، تاکنون به‌خاطر وضعیت آب‌وهوایی نامساعد به تعویق افتاده است.

کلیسای نوتردام

سطح سرب موجود در اماکن مجاور کلیسای در حال بازسازی، ۹۵۵ برابر استانداردها است

به گفته‌ی گریگور، ترس از آلودگی سربی بر کسب‌وکارهای مجاور کلیسا تاثیر گذاشته است. مقامات وعده داده‌اند که در مجموع ۱۰ هزار یورو به‌عنوان غرامت برای کسب‌وکارهای آسیب‌دیده در نظر می‌گیرند. بیشتر مذاکره‌های مربوط‌ به ترمیم کلیسا حول محور این موضوع بوده است که آیا بخش‌های آسیب‌دیده‌ی کلیسا که عمدتا سقف و برج قرن نوزدهمی آن را شامل می‌شود، باید به سبک اصلی آن بازسازی شوند یا خیر.

آن ایدالگو (Anne Hidalgo)، شهردار پاریس، خواهان آن شده است که ساختمان کلیسای نوتردام دقیقا به همان شکل پیشین خود بازسازی شود. در چند روز گذشته، رئیس گروهی از کسب‌وکارهایی که روی مسائل مربوط‌ به آثار تاریخی، کار و سرمایه‌گذاری می‌کنند، به نمایندگان پارلمان گفتند که هیچ دلیلی برای نوسازی نوتردام به شکلی متفاوت وجود ندارد. فردریک لتوفه (Frederic Letoffe) در همین ارتباط گفت:

چارچوبی از جنس چوب وجود داشت. ما همه‌ی اطلاعات را داریم و می‌توانیم آن را با همان مواد، چوب، سنگ و سرب، دقیقا به همان شکل گذشته بسازیم.

لتوفه در پاسخ به سوالی درباره‌ی بازه‌ی زمانی پنج‌ساله‌ی مکرون گفت که به‌احتمال زیاد، کلیسای نوتردام تا آن زمان باز خواهد شد؛ اما او این نکته را هم اضافه کرد که به‌سختی می‌توان گفت تا آن زمان کل عملیات نوسازی به اتمام خواهد رسید.

اگر قصد سفر به پاریس و بازدید از کلیسای نوتردام را دارید، تور پاریس را با پایین‌ترین قیمت در سایت کجارو پیدا کنید. در کجارو، مجموعه‌ای از بهترین تورها از معتبرترین آژانس‌های گردشگری گرد هم آمده‌اند تا به‌راحتی بتوانید با توجه به شرایط خود، مناسب‌ترین تور را خریداری کنید.

منبع nytimes

دیدگاه