راهکارهایی برای کنار هم نشستن اعضای خانواده‌ در سفر هوایی

راهکارهایی برای کنار هم نشستن اعضای خانواده‌ در سفر هوایی

زینب موحدی
| جمعه, ۲۵ بهمن ۹۸ ساعت ۱۸:۰۰

سفر هوایی با کودکان، برای والدین چالش‌برانگیز است؛ اما وقتی مشکل بیشتر می‌شود که آن‌ها متوجه می‌شوند، قرار نیست کنار هم بنشینند.

سفرهای هوایی، یک چالش بزرگ برای والدینی هستند که با کودکان خود سفر می‌کنند؛ اما وقتی اوضاع وخیم‌تر می‌شود که صندلی آن‌ها در هواپیما کنار هم نباشد. در ادامه‌ی این مقاله از کجارو به راهکارهایی اشاره خواهیم کرد که با رعایت آن‌ها، همه‌ی اعضای خانواده‌ می‌توانند در هواپیما کنار هم بنشینند.

یه یاد داشته باشید برای مقایسه قیمت تمامی بلیط‌های هواپیما از آژانس‌های هوایی معتبر و جستجوی بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود، می‌توانید از بزرگ‌ترین موتور جستجوی پرواز در کجارو استفاده کرده و با اطمینان کامل از فروشنده‌های معتبر خرید کنید.

ایمنی کودکان در پرواز

لیزا داوتن (Lisa Doughten) هیچ‌وقت سفر خانوادگی خود به جزایر تورکس و کایکوس را در فوریه‌ی ۲۰۱۹ فراموش نمی‌کند؛ اما نه به‌خاطر ساحل‌های سفید و آسمان آبی آن جزایر؛ بلکه برای استرس‌های فراوانی که در طول پرواز تحمل کرد.

با اینکه او به‌عنوان مسافری باتجربه، بلیط هواپیما خود را از مدت‌ها پیش‌ از سفر خریداری می‌کند؛ اما زمان چک‌این و دریافت کارت پرواز متوجه شد که هرکدام از اعضای خانواده‌اش باید در نقاط مختلف هواپیما بنشینند. این مادر نیویورکی که دو کودک چهارساله‌ی دوقلو دارد، از شنیدن این خبر به‌شدت شوکه شد.

لیزا و همسرش در گیت پرواز، کسی را پیدا کردند که صندلی خود را با آن‌ها جابه‌جا کند؛ اما صحبت مهمانداران با برخی‌ از مسافران نتیجه داد و لیزا توانست کنار فرزندان خود بنشیند. همسرش هم در صندلی پشت سر آن‌ها نشست. او می‌گوید:

شروع سفر با این وضعیت، بسیار استرس‌آور است.

سفر هوایی

لیزا برای نشستن کنار فرزندانش، مجبور به درخواست از دیگر مسافران و تحمل نگرانی و استرس شد. او دراین‌باره می‌گوید:

خیلی ظالمانه است که شرکت‌های هواپیمایی، چنین انتظاری از خانواده‌ها دارند.

چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟

تلاش‌هایی در سطح بین‌المللی و در کشورهای مختلف در دست انجام است تا سناریوی فوق دیگر تکرار نشود. به‌عنوان مثال، کنگره‌ی ایالات متحده‌ آمریکا در ژوئیه‌ی ۲۰۱۶، قانونی به نام «پرواز اعضای خانواده با یکدیگر» (Families Flying Together Act) را به تصویب رساند که شرکت‌های هواپیمایی را ملزم به رعایت حال خانواده‌ها در حین پرواز و نشاندن کودکان زیر ۱۳ سال در کنار والدین یا یکی دیگر از اعضای خانواده می‌کند، بدون اینکه نیازی به پرداخت هزینه‌ی بیشتر باشد.

با این حال، بیشتر شرکت‌های هواپیمایی در سراسر دنیا ترجیح می‌دهند به‌جای اتخاذ یک پروتکل رسمی برای حمایت از خانواده‌ها که هزینه‌هایی را برایشان به‌همراه دارد، خانواده‌ها را برای خرید بلیط آنلاین راهنمایی کنند و به والدین اطمینان دهند که آن‌ها همه‌ی تلاش خود را برای نشستن والدین و فرزندان در کنار هم انجام می‌دهند. با این همه، بیشتر شرکت‌های هواپیمایی برای رزرو پیشاپیش صندلی، از مسافران هزینه دریافت می‌کنند و چند ردیف از صندلی‌های جلو را برای مسافران ویژه‌ و شرکت‌ها کنار می‌گذارند، به این ترتیب، معمولا خانواده‌ها از قلم می‌افتند و مشکلات زیادی برایشان به وجود می‌آید.

تا زمانی که همه‌ی شرکت‌های هواپیمایی، اهمیتی بیشتری برای خانواده‌ها قائل شوند، بهتر است برای سفر راحت و بدون‌ استرس با کودکان، به توصیه‌های کارشناسان سفر توجه کنید. 

سفر هوایی با خانواده

بلیط خود را زود رزرو کنید

معمولا مسافران ترجیح می‌دهند آن‌قدر صبر کنند تا بلیط لحظه آخری هواپیما نصیبشان شود؛ اما، هرچه بیشتر صبر کنید، حق انتخاب کمتری خواهید داشت. بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما چه زمانی است؟ برت سیندر (Brett Snyder)، بنیان‌گذار و نویسنده‌ی وبلاگ crankyflier که در حوزه صنعت حمل‌ونقل هوایی فعالیت دارد، می‌گوید:

به‌طور کلی سه ماه پیش از پرواز موردنظر، مسافران همچنان این شانس را دارند که گزینه‌های خوبی در بخش انتخاب صندلی‌ها پیدا کنند.

از خرید بلیط‌های بیسیک اکونومی بپرهیزید

به‌تازگی، قیمت بلیط‌های بیسیک اکونومی (Basic Economy) در بیشتر شرکت‌های هواپیمایی مهم ارزان‌تر شده؛ اما این ارزانی در قیمت بلیط‌ها، هزینه‌ی دیگری روی دست مسافران گذاشته، به‌طوری که حق انتخاب صندلی در زمان رزرو حذف شده است. راینر جنز (Rainer Jenss)، مدیر انجمن مسافرت خانوادگی است؛ گروهی آمریکایی که فعالیت‌های خود را روی سفرهای آسان خانوادگی معطوف کرده‌اند. او دراین‌باره می‌گوید:

آسان‌ترین راه برای حل مسئله، خرید بلیط پریمیوم است. اگر توان مالی پرداخت کمی هزینه‌ی بیشتر را داشته باشید، شانس‌ شما برای داشتن صندلی‌های کنار هم افزایش می‌یابد.

سفر با کودکان

در روزهای خلوت سال به سفر بروید

از آنجا که پروازها در روزهای تعطیلات سراسری و به‌ویژه، تعطیلات مدرسه‌ها، گران‌تر و شلوغ‌تر هستند، در صورت امکان، تاریخ سفرتان را تغییر دهید تا علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، حق انتخاب بیشتری در اختیار داشته باشید. ماریان جونز تامپسون (Maryann Jones Thompson)، بنیان‌گذار و ویراستار ارشد وبلاگ Roam می‌گوید:

بی‌شک پرواز در زمان‌های خلوت سال، هر دو مزیت را به‌ همراه خواهد داشت.

به عبارت دیگر، به روزهای تعطیل مدارس توجه کنید. اگر از این لحاظ دستتان باز نیست، به سفر در زمان تعطیلات رسمی یا چند روز بعد از آن فکر کنید. البته می‌توانید پروازهای اول وقت و آخر وقت را نیز که طرفداران کمتری دارند، امتحان کنید.

به سیاست‌های شرکت هواپیمایی دقت کنید

برای انتخاب یک پرواز، نباید تنها برنامه‌ی پرواز و قیمت بلیط‌ها را مدنظر قرار داد؛ بلکه باید سیاست‌های هر شرکت در قبال خانواده‌ها و کودکان را هم در نظر گرفت و شرکت‌هایی را انتخاب کرد که بین مقصد و نیاز مسافران، بیشترین توازن را برقرار کرده‌اند. به‌عنوان مثال، طبق سیاست رسمی شرکت هواپیمایی ساوت‌وست، مسافرانی که با کودکان کمتر از ۶ سال سفر می‌کنند، باید زودتر از سایر مسافران سوار هواپیما شوند. خط مشی رسمی ایر کانادا نیز تصریح می‌کند که خانواده‌ها باید کنار هم بنشینند. برخی شرکت‌های دیگر مانند آلاسکا و هاوایی نیز تعداد مشخصی از صندلی‌ها را برای خانواده‌ها کنار گذاشته‌اند.

سفر خانوادگی

صندلی‌های راهرو و کنار پنجره را انتخاب کنید

بازی فکری مونوپلی را در نظر بگیرید. در این بازی، هرکدام از بازیکنان، زمین‌ها و خانه‌های موردنظر خود را به‌سرعت می‌قاپند تا بعدها از آن‌ها برای چانه‌زدن در معامله استفاده کنند. اگر امکان خرید چند صندلی در کنار هم مهیا نیست، تا جایی که می‌توانید صندلی‌های کنار راهرو و پنجره‌ را رزرو کنید تا سایر مسافران، تمایل به جابه‌جا کردن صندلی‌ها داشته باشند. این پیشنهاد را کریستین مکسول (Kristin Maxwell)، نویسنده‌ی وبلاگ Kids Are a Trip بیان می‌کند و در ادامه می‌گوید:

داشتن یک صندلی مناسب، مبادله را آسان‌تر می‌کند. حتی دلسوزترین مسافران هم دلشان نمی‌خواهد به‌خاطر صندلی وسط، جای خود را از دست بدهند. 

از هشدارها غافل نشوید

تامپسون می‌گوید به هر پیغامی که از طرف شرکت هواپیمایی برای شما ارسال می‌شود، توجه کنید:

موضوع‌های ساده‌ای مانند زمان پرواز یا تغییر هواپیما، از آن جهت اهمیت دارند که می‌توانند صندلی شما را تحت تاثیر قرار دهند. بنابراین، اطمینان حاصل کنید که در شرایط جدید نیز همچنان کنار هم می‌نشینید.

کنار هم نشستن خانواده ها در هواپیما

اما حتی اگر هیچ خبری درباره‌ی تغییر جدید یا تاخیر در هواپیما به گوشتان نرسید، باز هم چند روز پیش از پرواز به انتخاب صندلی‌های خود نگاه کنید. سپس، ۲۴ ساعت پیش‌ از پرواز، مراحل چک‌این را به‌صورت آنلاین انجام دهید تا چیدمان صندلی‌ها را تایید کنید یا اگر احیانا تغییری در آن ایجاد شده است، فرصت کافی برای اعتراض داشته باشید.

در اولین فرصت به گیت بروید

با وجود محوطه شلوغ سوار شدن به هواپیما و مسافران زیادی که خواستار حل مشکلات خود هستند، نمی‌توان از کارکنان گیت انتظاری داشت. بهتر است یک ساعت زودتر به گیت مراجعه کنید تا جزو  اولین کسانی باشید که برای تغییر صندلی درخواست می‌دهید.

مشکلات را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید

در شبکه‌ای مانند توئیتر، هیچ موضوعی به‌اندازه‌ی دردودلهای والدین، توجه مردم را به خود جلب نمی‌کند. بنابراین، اگر هنوز زمان کافی دارید، داستان خود را در رسانه‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید؛ به‌خصوص که این‌گونه مسائل تنها در عرض یک دقیقه در سطحی وسیع منتشر می‌شود. شرکت‌های هواپیمایی هم مانند بیشتر صنایع، تمایلی به تحمل فشارهای منفی ندارند.

مکسول می‌گوید:

آن‌ها اصلا نمی‌خواهند هیچ موضوع منفی‌ای در توئیتر یا فیس‌بوک درباره آن‌ها منتشر شود.

سفر خانوادگی

از هم‌‌سفران خود درخواست کنید

حتی زمانی که وارد هواپیما شده‌اید هم امکان تعویض صندلی وجود دارد. این در صورتی است که شما به‌طور مستقیم از مهمانداران و مسافران درخواست کمک کنید. مکسول می‌گوید:

اگر برای آن‌ها توضیح دهید که کودک شما در حین پرواز بی‌قراری می‌کند یا دچار اضطراب می‌شود، شاید بخواهند که به شما کمک کنند.

اگر این کار موثر نبود، برای ترغیب‌ آن‌ها می‌توانید پیشنهاد خرید نوشیدنی، غذا، اینترنت یا هر چیز دیگری را به‌عنوان هدیه دهید. در صورتی که همه‌ی توصیه‌های فوق را انجام دادید و به هیچ نتیجه‌ای نرسیدید، از کنار این مسئله به‌راحتی نگذرید. شکایت خود را به شرکت‌های هواپیمایی اعلام کنید. به‌گفته‌ی جنز:

تنها راه تغییر رویه‌ی ایرلاین‌ها این است که مسافران روی آن‌ها فشار بیاورند و خواستار اتخاذ اقدام مناسب باشند. این مسئله، موضوعی حقوقی و البته اخلاقی است.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما از ایرلاین‌های داخلی یا خارجی را دارید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید. استفاده از کجارو باعث می‌شود تا نیازی نباشد برای پیدا کردن بهترین قیمت پروازهای داخلی یا خارجی، چندین سایت را بررسی کنید و آخرین قیمت‌ها از آژانس‌های سرشناس را یک‌جا مشاهده کنید.

منبع afar

دیدگاه  

    تبلیغات