استرداد مجموعه‌ آجرهای لعابدار باستانی از سوئیس به کشور

پوریا  محمدی پیوند
یکشنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۸
استرداد مجموعه‌ آجرهای لعابدار باستانی از سوئیس به کشور

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از استرداد مجموعه‌ای از آجرهای لعاب‌دار باستانی از کشور سوئیس به ایران خبر داد.

اداره‌کل روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نقل از دکتر علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از بازگردانی مجموعه‌ای از آجرهای لعاب‌دار باستانی از کشور سوئیس به ایران خبر داد. این مجموعه شامل ۴۹ قطعه از آجرهای لعاب‌دار منسوب به قلایچی بوکان است که در اوایل انقلاب به‌شکل غیرمجاز از کشور خارج شده بود. مونسان در این رابطه اظهار داشت:

پس از پیگیری‌های چندساله معاونت میراث‌فرهنگی، اداره کل حقوقی و امور بین‌الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و دستگاه دیپلماسی کشور، این مجموعه از اروپا به ایران بازگردانده شد. 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان این‌که در سال ۱۳۹۱ پس از رسیدنِ خبری مبنی بر در اختیار داشتن تعداد ۴۹ قطعه آجر لعاب‌دار متعلق به تپه قلایچی بوکان توسط خانواده‌ای ایرانی ساکن سوئیس و تمایل آن‌ها برای فروش، تشریح کرد:

معاونت میراث‌فرهنگی، اداره‌کل موزه‌ها و اداره‌کل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به تشکیل پرونده استرداد آجرهای لعاب‌دار قلایچی به کشور با ادله کارشناسی و طرح دعوی در مراجع ذیصلاح بین‌المللی اقدام کرد و سرانجام با همکاری دیپلماسی کشور در اروپا این مجموعه پس از سال‌ها پیگیری به کشور برگشت داده شد.

علی‌اصغر مونسان انجام این تفاهم را مرهون همکاری‌های دادستانی کل کشور سوئیس، دفتر فدرال فرهنگ سوئیس، سفارت ایران در سوئیس، سفارت سوئیس در تهران، معاونت حقوقی وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، معاونت میراث فرهنگی و بخش حقوقی و بین‌الملل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و موزه ملی ایران دانست و افزود:

بی‌شک در شرایطی مناسب، نمایشگاهی از این آثار در موزه ملی ایران برگزار خواهد شد.

منبع ایسنا

دیدگاه