بهشتی برای مهاجران؛ ماجراجویی شهری، رمان‌های جاسوسی و شهری که فراموش شد

زینب موحدی
سه شنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
بهشتی برای مهاجران؛ ماجراجویی شهری، رمان‌های جاسوسی و شهری که فراموش شد

 هر نقطه از جهان ویژگی‌هایی دارد که آن را از دیدگاه ساکنانش برای زندگی مطلوب می‌سازد. اما برخی از شهرها ویژگی‌هایی دارند که آن‌ها را نه‌تنها از دیدگاه ساکنانش، بلکه از نظر مسافران هم شهری مناسب زندگی معرفی می‌کند. 

مهاجران بسیاری هستند که جهان را به دنبال یک زندگی امن و آرام می‌کاوند. ده‌ها شهر دلپذیر در چهار گوشه‌ی جهان وجود دارد که پیشخدمت‌های کافه‌هایش، نوشیدنی‌هایی آشنا در لیوان‌های کارگران و پیمانکارانی می‌ریزند که مشغول تماشا کردن تلویزیون ماهواره‌ای و برنامه‌ای از مسابقات محلی زادگاه اصلی خود هستند.

در ادامه چند مقصد عالی برای کسانی که دل‌شان چیزی بیشتر از یک ماجراجویی ساده می‌خواهد، معرفی می‌شود:

بهترین شهر برای نوشتن یک رمان جاسوسی

باکو

باکو، شهری بندری با دلارهای نفتی در یکی از جمهوری‌های شوروی سابق است که اکنون در دل جهان اسلام قرار گرفته است. این شهر، همان رویایی است که یک نویسنده‌ی داستان‌های عامه‌پسند در سر می‌پروراند. همان گونه که از میان هیاهوی پر سروصدای ترافیک سرسام‌آور آن می‌توان تجسم کرد، تقلای مدرنیته و سنت در پایتخت جمهوری آذربایجان می‌تواند زمینه‌ای عالی برای ده‌ها رمان جاسوسی فراهم کند. هر روز در یکی از همان چایخانه‌های باز در خیابان‌های پر پیچ‌وخم این شهر قدیمی حاضر شوید، آب جوش در استکان چای خود بریزید و منتظر بمانید تا پیرمردهای اطراف‌تان شما را با ماموران سیا اشتباه بگیرند.

شوربختانه، هوای باکو به‌شدت آلوده است. حفاری برای اکتشاف و استخراج نفت و صنایع سنگین فعال در این شهر موجب شده است که باکو به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان شناخته شود. شیوه‌های نامطلوب زیست‌محیطی صنعت نفت تاثیری به‌شدت منفی بر فرصت‌های جدید مهاجرت گذاشته است. با آگاهی یافتن از تاثیرات زیست‌محیطی این‌گونه فعالیت‌ها، شرکت‌های چند ملیتی به‌تدریج خود را متعهد ساختند از منابع خود برای پاکسازی پروژه‌ها و احیای محیط زیست استفاده کنند. افزایش بودجه برای امور مشاوره و پاکسازی زیست‌محیطی باید منجر به شکل‌گیری مشاغل جدید برای کارگرهای ماهر و باتجربه در رشته‌های مرتبط شغلی شود. پس از کار و صرف یک غذای لذیذ و معطر به رایحه‌ی زعفران با رفقای جدید آذری خود، شاید حالا دیگر زمان شروع نوشتن فرا رسیده باشد.

اگر قصد سفر به باکو را دارید، کجارو به شما در انتخاب تور باکو کمک می‌کند. ما با همکاری آژانس‌های معتبر گردشگری فهرستی از بهترین و ارزان‌ترین تورهای باکو را به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید به راحتی تور مورد نظر خود را یافته و خریداری کنید.

بهترین شهری که ارزش خوردن قرص‌های مالاریا را دارد

Kampala

کامپالا شهری زیبا و صمیمی است که شب‌ها، از امنیت کامل برخوردار است

کامپالای امروزی را اگر نتوان روایتی از یک موفقیت مطلق نامید، اما بدون حتم می‌توان آن را مقصدی میهمان‌نواز در کشوری معرفی کرد که غیر از کشمکش‌های بشردوستانه و جمعیتی از گوریل‌های در حال انقراض، در هیچ زمینه‌ی دیگری توجه زیادی به خود جلب نکرده است. پس از سال‌های تاریکی که اوگاندا تحت حاکمیت عیدی امین پشت سر گذاشت، توانست در مدت کوتاهی طی سال‌های ۱۹۹۰ و تحت رهبری یوری موسونی (Yoweri Museveni) داستانی از یک موفقیت را روایت کند. اوگاندا اولین کشور آفریقایی بود که سیاست‌های ریشه‌کن‌سازی را اتخاذ کرد و موفق شد نرخ HIV را به‌طرز چشمگیری کاهش بدهد. پس از آن، موسونی با درگیری در جنگ‌های منطقه‌ای و زیر پا گذاشتن محدودیت‌های مجاز ضمن آزار مخالفان دموکراسی، نام نیک خود را خدشه‌دار کرد.

گذشته از سیاست، کامپالا شهری زیبا با مردمانی صمیمی است. با توجه به تراکم جمعیت در پایتخت اوگاندا، هفت تپه‌ی کامپالا به طور امکان‌ناپذیری سبز به نظر می‌رسند. این شهر که در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد، از شدت هوای گرمسیری در امان مانده است. به‌محض رسیدن به شهر و حتی پیش از دیدن بیلبوردهایی که در فاصله‌ای کم با فرودگاه شما را به «لذت بردن از صمیمانه‌ترین کشور آفریقا» دعوت می‌کند، لبخندهای بشاش مردم است که به شما خوشامد می‌گوید. برخلاف بسیاری از شهرهای بزرگ آفریقا، خیابان‌های کامپالا در هنگام شب از امنیت کامل برخوردار هستند. تراکم سازمان‌های مردم‌نهاد در شهر، فرصت‌های شغلی خوبی برای شهروندان کشورهای دیگر فراهم کرده است. آن دسته از افرادی هم که بر این باور هستند که کمک‌های خارجی مانع توسعه است، می‌توانند در امور مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های خرد فعالیت کنند.

بهترین مکان برای انتظار کشیدن برای غروب

San Cristobal

چرا نباید برای اقامت در جنوب مکزیک اقدام کرد؟

مسافرانی که خواهان کاستن از سرعت در زندگی روزمره‌ی مدرن هستند حتما از سرعت‌کاه‌های نصب‌شده در بزرگراه پان آمریکن به سمت سان کریستوبال دی لاس کازاس استقبال خواهند کرد. با هر گامی که در شریان اصلی حمل و نقلی آمریکای مرکزی برداشته می‌شوند، از سرعت زمان کاسته می‌شود. در این منطقه، صداهای ناقوس کلیساهای به یادگار مانده از دوران استعماری و چشم‌اندازهای بازارهای رنگارنگ صنایع دستی در خیابان‌هایی که به‌دقت سنگفرش شده‌اند، در هم آمیخته‌اند.

اگر به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنید، محلی‌های خوش‌برخوردی که در ایوان خانه‌ها و نیمکت‌های پارک‌ها نشسته‌اند به‌راحتی به شما نزدیک می‌شوند و احساسی به شما می‌بخشند که دل‌تان می‌خواهد زمانی طولانی‌تر در آنجا بمانید. خوب، چرا نباید برای اقامت در جنوب مکزیک اقدامی کرد؟ سان کریستوبال با برخورداری از اجاره‌های ارزان و مردمانی که از مهاجران حمایت می‌کنند، محلی ایده‌آل برای شروع یک پروژه‌ی هنری وسیع یا برنامه‌های دیگر DIY است.

با این که سان کریستوبال در عرض جغرافیایی گرمسیری قرار دارد، اما این شهر در یک فلات کوهستانی و در ارتفاعی ۲۰۰۰ متری از سطح دریا بنا شده است. این مکان در طی سال آب و هوای معتدلی دارد و پوشیدن لباس گرم در عصرها الزامی است. با یکی از بومیان خوش‌برخورد شهر دوست شوید و همچنان که نزدیک شومینه نشسته‌اید، به داستان‌هایی که پایان روز برای شما به ارمغان می‌آورد، گوش بدهید.

بهترین ماجراجویی شهری

خیابان آربات مسکو

گروهی از کوله‌گردها، توجه تاجری با چشمان پف‌کرده در فرودگاه هیترو را به خود جلب کردند و او، آن‌ها را این‌گونه نصیحت کرد:

پسرها، اگر دنبال ماجراجویی هستید، به مسکو بروید.

خیابان‌ها، به‌تنهایی، مقدمات کامل یک ماجراجویی عالی را در مسکو فراهم می‌کنند. پلیس‌ها بیشتر از آنکه به انسان‌ها کمک کنند، برای آن‌ها خطر ایجاد می‌کنند. اگر به هر دلیلی شما را متوقف کردند، حتی اگر همه‌ی مدارک‌تان آماده بود، باز هم این انتظار را داشته باشید که به اتهام کامل نبودن اسناد شما را تفتیش بدنی کنند. صبح‌ها که به یک گوشه‌ فروشگاه می‌دوید تا پس از یک شب اقامت در محیط بیرون، کمی آب بخرید و سر حال بیایید، نگاه‌های خیره‌ و از سر نارضایتی مردم اطراف را به جان بخرید و تحمل کنید.

متاسفانه، رونق صنعت نفت و گاز باعی افزایش تورم قیمت‌ها شده و همین موضوع، مسکو را تبدیل به گران‌ترین شهر جهان کرده است. شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای اخذ ویزا اعمال می‌شود. این شهر که هیچ فرصت شغلی خاص بین‌المللی ندارد، از دسترس همه به‌جز عده‌ی قلیلی دور مانده است.

منبع matadornetwork

دیدگاه