تنها هتلی که زاها حدید در دبی طراحی کرده، به‌زودی افتتاح می‌شود

مینا رهبری
چهار شنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰
تنها هتلی که زاها حدید در دبی طراحی کرده، به‌زودی افتتاح می‌شود

حدود سه سال پس از مرگ زاها حدید، معمار مشهور بریتانیایی - عراقی، قرار است به‌زودی اولین و تنها هتلی که وی در دبی طراحی کرده است، افتتاح شود.

هتل های دبی از لوکس‌ترین و گران‌ترین هتل‌های جهان هستند؛ اما یکی از آن‌ها ویژگی‌هایی دارد که سبب تمایزش با سایر هتل‌های امارات متحده عربی شده است.

هتل ME by Melia به‌زودی افتتاح خواهد شد و اولین و تنها هتلی است که توسط معمار فقید مشهور، زاها حدید طراحی شده است. 

۳ سال بعد از درگذشت این معمار، قرار است تاثیر خود را با بوتیک هتلی داخل ساختمان The Opus بر دبی بگذارد. اکنون این هتل در حال آماده‌سازی است تا درهای خود را به روی مسافران بگشاید. 

The Opus برای اولین بار در سال ۲۰۰۷ قرار بود به‌عنوان مرکز تجاری و خرده‌فروشی افتتاح شود. زاها حدید در آن زمان گفت که این ساختمان به‌عنوان دو برج مجزا طراحی شده است و با ادغام هر دو به‌شکل یک مکعب درخواهد آمد. این دو برج توسط یک تالار مرکزی شیشه‌ای ۴ طبقه (از طبقه همکف) و همچنین یک پل ۳ طبقه نامتقارن در ارتفاع ۷۱ متری از سطح زمین به یکدیگر متصل می‌شوند. فضای خالی ایجاد شده بین این طبقات، به کسانی که در مرکز ساختمان هستند این اجازه را می‌دهد که چشم‌اندازی بر بیرون ساختمان داشته باشند. 

به زاها حدید لقب «ملکه منحنی‌ها» را داده‌اند

فضای داخل مکعب به‌منظور ایجاد یک فضای خالی مرکزی، خالی مانده است، درست مشابه آنچه که در هتل Morpheaus در Macau به کار گرفته شد و باعث تحسین این طرح شد. 

به زاها حدید لقب «ملکه منحنی‌ها» را داده‌اند که به‌خاطر طرح‌های جسورانه و سیال‌مانندش مثل مرکز آبزیان المپیک لندن و مرکز فرهنگی حیدر علی‌اف در جمهوری آذربایجان است. 

زاها حدید

شرکت مجری این طرح، یعنی Omniyat، در حال حاضر در حال آماده‌سازی برای افتتاح مجموعه The Opus در دبی است. مهدی امجد، رئیس اجرایی و مدیر عامل Omniyat می‌گوید:

این طرح کیفیت فوق‌العاده خلاقانه آثار حدید را به نمایش گذاشته است و بیانگر ظرافت تندیسگری است که تعادل بین فضای توپر و توخالی، مات و شفاف، فضای داخلی و خارجی را به تصویر کشیده است. 

زاها حدید شخصا بر طراحی داخلی این هتل هم نظارت داشت. 

گابریل اسکارر (Gabriel Escarrer)، نائب رئیس و مدیرعامل هتل‌های بین‌المللی Melia می‌گوید:

شما همیشه انتظار دارید توسط طرح‌های حدید غافلگیر شوید، اما the Opus برای ME by Melia دبی فراتر از آن چیزی است که ما تصور و پیش‌بینی می‌کردیم. 

این تنها پروژه‌ای در دبی است که به‌طور مستقیم توسط خود زاها حدید کنترل می‌شد

هنوز هیچ صحبتی در مورد اینکه دقیقا قرار است چه زمانی این هتل افتتاح و درهایش به روی مهمانان باز شود، به میان نیامده است. 

هتل ME دبی قرار است به بازاری شلوغ و رقابتی تبدیل شود. دبی به‌خاطر برج‌العرب که بلندترین هتل دنیا است و جزایر مصنوعی نخل جمیرا شهرت دارد. The Opus در مرکز شهر دبی و در نزدیکی برج خلیفه (بلندترین ساختمان جهان)، دبی مال و ساحل جمیره واقع شده است. 

The Opus یکی از ۴ پروژه‌ معماران زاها حدید است که در فهرست کاندیداهای جایزه جشنواره معماری جهانی ۲۰۱۹ قرار دارد. این تنها پروژه‌ای در دبی است که به‌طور مستقیم توسط خود زاها حدید کنترل می‌شد. این معمار فقید طرح‌هایی برای ساخت برج‌های Signature و همچنین خانه اپرای دبی داشت که هیچ یک از آن‌ها محقق نشد. 

گالری عکس‌های The Opus

اگر برای سفر به دبی برنامه‌ریزی می‌کنید، می‌توانید تور دبی را در کجارو جستجو کرده و بهترین آفر تور را از میان آژانس‌های معتبر مسافرتی با پایین‌ترین قیمت خریداری کنید. همچنین برای داشتن برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای سفر خود، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی دبی را در اختیار شما قرار داده است که ضمن کسب اطلاعات لازم درباره آن‌ها، سفر راحت‌تر و بهتری به دبی داشته باشید.

منبع edition.cnn

دیدگاه