راه‌اندازی قطار سریع‌السیر پرمافراست به مقصد سردترین شهر دنیا

صدیقه شجاعی
شنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰
راه‌اندازی قطار سریع‌السیر پرمافراست به مقصد سردترین شهر دنیا

خط‌آهن ۹۰۰ کیلومتری قطار سریع‌السیر پرمافراست، امکان سفر گردشگران و ماجراجویان به یاکوتسک، سردترین شهر دنیا را فراهم کرده است.

سرانجام امکان سفر به سردترین شهر دنیا با قطار فراهم شد، ‌این خط‌آهن، مسیری ۹۰۰ کیلومتری در خاک منجمد شمال روسیه را می‌پیماید. قطار سریع‌السیر پرمافراست (Permafrost Express) رسماً اولین سفر خود را در تاریخ ۲۷ ژوئیه انجام داد. این مسیر ریلی از دو خط‌آهن معروف روسیه و احتمالاً دنیا منشعب می‌شود: از خط‌آهن سراسری سیبری (معروف به BAM) که مسکو، پایتخت روسیه را به شهر ولادی‌وستوک وصل کرده و خط‌آهن Baikal-Amur Mainline که به موازات خط‌آهن سراسری سیبری در شرقی‌ترین نقطه‌ی روسیه تردد می‌کند.

خط‌آهن Baikal-Amur Mainline از خط‌آهن سراسری سیبری در شهر تایشت منشعب شده، در حالی که قطار جدید سریع‌السیر پرمافراست در شهر تیندا از خط‌آهن سراسری سیبری جدا می‌شود و در جهت شمال به‌سمت سردترین شهر دنیا،‌ شهر یاکوتسک در کنار رودخانه‌ی لنا می‌رود. یاکوتسک، پایتخت الماس روسیه و بزرگ‌ترین شهر دنیا است که روی خاک منجمد دائمی ساخته شده است؛ دمای هوا در این شهر به‌طور میانگین منفی ۱۰٫۴ درجه‌ی سانتی‌گراد است، هرچند پایین‌ترین دمای ثبت شده برای این شهر با منفی ۶۴٫۴ درجه‌ی سانتی‌گراد در دهه‌ی ۱۸۶۰ اتفاق افتاد.

قطار سریع‌السیر پرمافراست

شهر ولادی‌وستوک

پیش از آغاز به کار قطار سریع‌السیر پرمافراست، رفت‌وآمد به یاکوتسک فقط از طریق دو فرودگاه کوچک شهر امکان‌پذیر بود و هیچ دسترسی جاده‌ای وجود نداشت. با اینکه خط‌آهن مذکور عملاً در ایستگاه Nizhny Bestyakh، درست آن‌طرف رودخانه‌ی شهر توقف می‌کند، اما مطمئناً به راه‌اندازی جاده‌ای که در گذشته فقط برای حمل بار استفاده می‌شد، کمک خواهد کرد.

قطار سریع‌السیر پرمافراست

خط‌آهن سراسری سیبری ۹,۲۸۰ کیلومتر است که این شاهکار مهندسی در دهه‌ی ۱۸۹۰ در دوره‌ی سلطنت نیکولای دوم، آخرین تزار روسیه ساخته شد و قطار سریع‌السیر پرمافراست، ۱۲۰۰ کیلومتر خط‌آهن به آن اضافه می‌کند، هرچند که تاکنون ۹۰۰ کیلومتر آن ساخته شده است و کار ساخت آن ادامه دارد. خط‌آهن جدید با چالش‌های مشابه خط‌آهن سراسری سیبری مواجه است، نظیر مشکلاتی که آب‌وهوای سرد برای ساخت‌وساز ریلی ایجاد می‌کند و به همین دلیل به آن «Little BAM» می‌گویند.

قطار سریع‌السیر پرمافراست

مناظر زیبای سیبری

با آغاز به کار قطار سریع‌السیر پرمافراست و سفر افراد ماجراجو به قلب سیبری، صحبت‌هایی راجع به امتداد این خط به‌سمت شمال و آلاسکا مطرح شده است؛ به این ترتیب، عبورومرور از گذرگاه فرضی برینگ استریت امکان‌پذیر خواهد شد و مسافران می‌توانند به‌جای پرواز،‌ از لندن تا نیویورک را با قطار سفر کنند.

قطار سریع‌السیر پرمافراست

شهر یاکوتسک، بزرگ‌ترین شهر دنیا که روی خاک منجمد ساخته شده است

اگر شما هم مشتاق سفر به روسیه هستید می‌توانید به کمک کجارو قیمت تور روسیه آژانس‌های مسافرتی مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید و تور موردنظرتان را با پایین‌ترین قیمت از آژانس‌های همکار کجارو بخرید.

منبع lonelyplanet

دیدگاه