ایرباس از هواپیمای مفهومی خود موسوم به پرنده شکارچی رونمایی کرد

صدیقه شجاعی
چهار شنبه، ۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰
ایرباس از هواپیمای مفهومی خود موسوم به پرنده شکارچی رونمایی کرد

شرکت ایرباس در نمایشگاه هوایی رویال اینترنشنال ایر تتو، از هواپیمای مفهومی خود موسوم به پرنده‌ی شکارچی رونمایی کرد.

شرکت اروپایی ایرباس،‌ با الهام از ویژگی‌های طبیعی عقاب، شاهین و سایر پرندگان شکاری، هواپیمایی مفهومی به‌نام «پرنده‌ شکاری» (Bird of Prey) ساخته است. لیام فاکس، وزیر تجارت بین‌الملل بریتانیا در نمایشگاه هوایی رویال اینترنشنال ایر تتو (Royal International Air Tattoo) از این هواپیمای مفهومی رونمایی کرد.

فاکس در توییتی، حمایت خود از این پروژه را اعلام و ویدئویی از هواپیمای مذکور منتشر کرد که یک‌سری پر روی دم و نوک هر یک از بال‌هایش داشت.

طبق اعلام وب‌سایت ایرباس،‌ طراحی نظری پرنده شکاری، برای هواپیمای دارای توربوپراپ و برقی دوگانه (الکتریکی-هیبریدی) کارایی دارد. در طراحی ارائه‌شده از ساختار مؤثر بدن پرنده‌ی شکاری الهام گرفته شده است، به‌طوری‌ که ساختار بال و دم هواپیما درست مشابه این پرنده است و همچنین پرهای مجزایی دارد که کنترل پرواز را برعهده دارند. این هواپیمای مفهومی می‌تواند حداکثر ۸۰ مسافر را حمل کرده و در مقایسه با هواپیماهای فعلی، به‌اندازه‌ی ۳۰ تا ۵۰ درصد سوخت کمتری مصرف کند.

ایرباس

مارتین استون، مدیر ارشد ایرباس می‌گوید:

با وجودی‌ که هواپیمای مفهومی ایرباس هنوز ساخته نشده،‌ اما هدف از این پروژه، ایجاد انگیزه در نسل بعدی مهندسان هوانوردی است. همچنین «پرنده‌ی شکاری» با هدف الهام‌بخشیدن به جوانان طراحی شده است تا به‌عنوان عاملی انگیزشی، آن‌ها را به فکر یک شغل مهیج در بخش بسیار حائز اهمیت هوافضا بیندازد.

امیدوارم که این پروژه باعث شود، با ساخت هواپیماهایی پایدارتر، پاک‌تر، سبزتر و کم سروصداتر، ‌به هوانوردی پایدارتر برسیم. ما به واسطه‌ی پروژه‌ی جت مسافربری A350 XWB فهمیدیم که ازطریق زیست تقلید می‌توانیم بهترین درس‌ها درباره‌ی طراحی را از طبیعت بگیریم. واقعاً چنین خلقتی، الهام‌بخش چه کسی نبوده است؟

ایرباس

ایرباس همچنین مشغول طراحی صندلی‌های جدیدی برای هواپیما است. شرکت طراحی انگلیسی «لایر» (LAYER) از نمونه‌ی این صندلی‌ها رونمایی کرده است که برای استفاده در کابین‌های اکونومی ایرباس در پروازهای با زمان کوتاه تا متوسط طراحی شده‌اند و سفر به‌مراتب راحت‌تری را به مسافران هدیه می‌دهند. این صندلی‌های مفهومی، «موو» (Move) نامیده می‌شوند و از الیافی متشکل از سنسورهای هوشمند ساخته شده‌اند و مسافران می‌توانند ازطریق اپلیکیشن روی موبایل‌شان به‌صورت دستی دما، فشار، سفتی و حرکت صندلی را کنترل کنند.

ایرباس درماه آوریل، صندلی بیزینس کلاس Settee Corner را معرفی خواهد کرد که کاناپه‌ای کاملاً پیشرفته است.

اگر به‌دنبال خرید بلیط هواپیما هستید، می‌توانید از طریق موتور جستجوی پرواز کجارو، ارزان‌ترین بلیط هواپیما به مقصد مورد نظرتان را یافته و از فروشنده‌های معتبر خریداری کنید

منبع cnn

دیدگاه