بهترین قطارهای ایرانی و خارجی به نقل از مستر بلیط

بخش تبلیغات
پنجشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰
بهترین قطارهای ایرانی و خارجی به نقل از مستر بلیط

قطار که به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین وسایل حمل و نقل در جهان شناخته می‌شود، امروزه در حال تجربه کردن تحولاتی مثبت و چشمگیر است.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

اخیراً اروپایی‌ها و آسیایی‌ها قطارهای پر سرعتی را سراسر جهان مورد استفاده قرار داده‌اند که خود به‌عنوان پیشرفتی قابل توجه محسوب می‌شود. در این مطلب به نقل از مِستر بلیط به سریع‌ترین و پیشرفته ترین قطارهای جهان می‌پردازیم.

قطار مگلو شانگهای (Shanghai Maglev)

واژه‌ی "Maglev" که از عبارت "Magnetic Levitation" مشتق شده به معنی شناوری مغناطیسی است. قطار مگلو شانگهای با حداکثر سرعت ۴۳۰ کیلومتر بر ساعت و میانگین سرعت ۲۵۱ کیلومتر بر ساعت در صدر این لیست قرار گرفته است.

قطار هارمونی سی آر اچ (Harmony CRH 380 A)

قطار هارمونی سی آر اچ با سرعت ۳۸۰ کیلومتر بر ساعت از ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ میلادی تا کنون مورد استفاده بوده است. مهم‌ترین مسیر این قطار، مسیر بین بیجینگ و شانگهای است.

قطار ایتالو ای جی وی (AGV Italo)

ای جی وی ایتالو از آوریل سال ۲۰۱۲ میلادی مورد استفاده قرار گرفت. حداکثر سرعت این قطار ۳۶۰ کیلومتر بر ساعت است. ایتالو در مسیرهای بین ناپلی، رم، فلورانس، بلونیا و میلان در حرکت است.

قطار ولارو زیمنس (Siemens Velaro E / AVS 103)

قطار ولارو ای پرسرعت‌ترین قطار در گروه قطارهای پرسرعت سری سازی شده در جهان است. سرعت قطار در حدود ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت است. این قطار که از ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ میلادی تا کنون مورد استفاده بوده است، در مسیر بین بارسلونا و مادرید حرکت می‌کند.

قطار تالگو 350 (Talgo 350)

قطار تالگو ۳۵۰ که با نام T350 نیز خوانده می‌شود، با حداکثر سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند. از سال ۲۰۰۵ قطار تالگو در مسیرهای بین مادرید، زاراگزا، بارسلونا مسافران را جابه‌جا کرده است.

قطار سری ای 5 شینکانسن هایابوسا (E5 Series Shinkansen Hayabusa)

این قطار که در ماه مارس سال ۲۰۱۱ میلادی وارد ناوگان کشور ژاپن شد، با سرعتی معادل ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت در خط توهوکو شینکانسن فعال است و به‌عنوان سریع‌ترین قطار ژاپن شناخته می‌شود. دماغه‌ی ۱۵ متری قطار باعث کاهش صدای شدید درون تونل‌ها می‌شود.

قطار یورو دوبلکس آلستوم (Alstom Euroduplex)

قطار یورو دوبلکس از دسامبر سال ۲۰۱۱ وارد بازار شد. این قطار دو طبقه است و قابلیت حرکت در مسیرهای قاره‌ی اروپا با ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت را دارد. اساساً قطار یورو دوبلکس برای استفاده در مسیرهای فرانسه، آلمان، سوئیس و لوکزامبورگ طراحی شده است.

قطار دوبلکس تی جی وی (TGV duplex)

قطار تی جی وی دارای ظرفیتی معادل ۵۱۲ نفر در طبقه‌های بالا و پایین است. قطار تی جی وی به منظور کاهش وزن، از آلومینیوم ساخته شده است.

قطارهای فرچروسا سری ای تی آر 500 (ETR 500 Frecciarossa)

ای تی آر ۵۰۰ در سال ۲۰۰۸ میلادی وارد بازار شد. این قطارها با سرعتی در حدود ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت بر ریل‌های پرسرعت مسافران را جابه‌جا می‌کند. این قطار بین رم و میلان حرکت کرده و مسافران را به مقصد می‌رساند. قطار به صندلی‌هایی کاملاً مطابق با ارگونومیک بدن و با نهایت راحتی مجهز است.

قطار تی اچ اس آر 700 (THSR 700 T)

آخرین قطاری که در این لیست بررسی می‌کنیم تی اچ اس آر است که بین تایپه و کاوشیانگ در کشور تایوان حرکت می‌کند. این قطار از ژانویه‌ی سال ۲۰۰۷ تا کنون روی ریل‌های پرسرعت تایوان فعال بوده است.

حال که به پرسرعت ترین و پیشرفته‌ترین قطارهای جهان نگاه مختصری داشتیم، به قطارهای پیشرفته در ایران خواهیم پرداخت.

در ایران و در طی سالیان اخیر به دلیل افزایش محبوبیت سفر با قطار شرکت‌های ریلی اقدام به تعویض و بهبود قطارهای خود کرده‌اند. از طرف دیگر، مسیرهای نیز به‌عنوان مسیرهای پرتردد در کشور شناخته می‌شوند.

شرکت رجا که قدیمی‌ترین شرکت حمل و نقل ریلی در کشور است، در سالیان اخیر با وارد کردن قطارهای 5 ستاره و بسیار لوکس سعی کرده تا از رقبای خود پیشی بگیرد. لوکس‌ترین قطار این شرکت، زندگی نام دارد که در حقیقت اولین قطار 5 ستاره‌ی کشور است. جالب است بدانید قطار زندگی به امکانات بسیار زیادی نظیر وای فای، مانیتورهای شخصی، صندلی‌های بسیار راحت و حتی رستورانی دو طبقه مجهز است.

شرکت حمل و نقل ریلی فدک که شرکتی نو پا اما بسیار فعال و خوشنام است، با مسیر تهران مشهد کار خود را آغاز کرد. قطار فدک که با استانداردهای روز دنیا مطابقت داشته و از امکانات بسیار زیادی برخوردار است، با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت مسافران را به مقصد می‌رساند.

با توجه به افزایش تقاضا برای سفر علی الخصوص سفر با قطار، وب‌سایت‌های زیادی در جهت فروش آنلاین بلیط قطار فعالیت می‌کنند. همان گونه که می‌دانید برای خریدهای آنلاین نیاز به وب‌سایتی قابل اعتماد است. مِستر بلیط سامانه‌ای خوشنام است که در زمینه‌ی فروش آنلاین بلیط قطار، اتوبوس و هواپیما فعالیت دارد. در مستر بلیط و بعد از فقط یک بار جستجو لیستی از ارزان‌ترین بلیط‌های قطار برای مقاصد مختلف از طریق شرکت‌های حمل و نقل ریلی متفاوت فراهم می‌شود. برای خرید بلیط قطار و مقایسه‌ی قیمت‌ها و امکانات شرکت‌های مختلف می‌توانید به مستر بلیط مراجعه کنید.

دیدگاه