سلادون های موزه ملی ایران به کاخ موزه پکن رسید

زهره زرشکیان
یکشنبه، ۲۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵
سلادون های موزه ملی ایران به کاخ موزه پکن رسید

آثار منتخبی از موزه ملی ایران، دیروز شنبه، ۲۲ تیر ماه، برای شرکت در نمایشگاهی وارد موزه پکن در چین شدند.

آثار منتخب موزه ملی ایران برای شرکت در نمایشگاه «دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوان و جهانی شدن» به چین فرستاده شده بود. این ۱۴ اثر، شنبه ۲۲ تیر ماه وارد چین شده و به کاخ موزه پکن منتقل شدند.

جبرئیل نوکنده، مدیر کل موزه ملی ایران ضمن اعلام این خبر گفت:

۱۴ ظرف سلادون از مجموعه‌ای مربوط به دوره صفوی که در زمان شاه عباس وقف بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شده بود، سال ۱۳۱۴ به موزه ملی ایران رسیده‌اند.

به گفته نوکنده، در این نمایشگاه بیش از ۱۰ موزه از کشورهای مختلفی چون ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا و امارات و همچنین بیش از ۳۰ موزه از چین، آثار خود را شرکت داده‌اند.

نوکنده در توضیح ظروف سلادون گفت:

«سلادون» نام خانواده‌ای از سفال با لعابی ویژه است. نام سلادون برای نخستین‌بار توسط فرانسوی‌ها برای این نوع ظروف به کار برده شد. از ویژگی‌های این سفال بدنه سخت، به رنگ سبز تیره و روشن است که دارای انواع گوناگون تزیین مانند نقش قالب‌زده و برجسته است. کرمان و اصفهان از مراکز مهم تولید این نوع سفال در ایران بوده‌ است.

نمایشگاه «سلادون های لونگ چوآن و جهانی شدن» دوشنبه ۲۴ تیر در کاخ موزه پکن آغاز به کار خواهد کرد و تا ۱۲ مهر ادامه دارد.

شهر ممنوعه باستانی یا همان کاخ موزه پکن، نزدیک به دو میلیون شی از دوره‌های سلسله مینگ و چینگ دارد و در سال ۱۹۲۵ تبدیل به موزه شد. این کاخ موزه ۹۸۰ ساختمان و ۷۲ هکاتر مساحت دارد و در سال ۱۹۸۷ به‌عنوان میراث جهانی ثبت شد. یونسکو این اثر را به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه ساختارهای چوبی باستانی حفظ شده در جهان نام‌گذاری کرد. این کاخ موزه به‌صورت سالانه بیش از ۱۶ میلیون بازدیدکننده دارد.

موزه ملی ایران با ۱۵ اثر تاریخی فرهنگی در کنار ۲۴ کشور آسیایی دیگر در نمایشگاه «شکوه تمدن‌های آسیا» نیز حضور دارد. این نمایشگاه با حدود دو ماه فعالیت خود، بیش از ۸۰۰ هزار بازدیدکننده داشته است. این استقبال نشان‌دهنده‌ی علاقه‌مندی و نگاه فرهنگی مردمان این کشور است.

دیدگاه