زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان را بشناسید

حمیده کریمی
پنجشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان را بشناسید

عمان، یکی از مقصدهای گردشگری در خاورمیانه است که به خاطر زیبایی‌های طبیعی مورد توجه گردشگران سراسر دنیا قرار گرفته است.

عمان یکی از زیباترین کشورهای خاورمیانه، تنوع قابل توجهی دارد و طبیعت آن زیبا و دیدنی است. از سواحل طولانی گرفته تا قله‌های بلند، این کشور جاذبه‌های طبیعی فراوانی دارد که مورد توجه علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی و ماجراجویی قرار می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های عمان که باعث شده یک مقصد محبوب برای علاقه‌مندان به طبیعت، فرهنگ و تاریخ باشد، این است که بیشتر جاذبه‌ها و دیدنی‌های آن در نزدیکی مسقط، پایتخت آن قرار دارد. یعنی حتی اگر زمان کمی در سفر به عمان داشته باشید، جاذبه‌های فراوانی وجود دارد که فرصت لذت بردن از آن‌ها برایتان فراهم است؛ از آثار به ثبت رسیده در فهرست میراث جهانی یونسکو گرفته تا جزایر زیبا، کوهستان‌های مرتفع، قلعه‌های تاریخی، شهرهای فرهنگی و... همه این مقصدها با سفرهای کوتاه روزانه از مبدا مسقط قابل دسترسی است.

اگر دوست دارید سفر به عمان را تجربه کنید، با کمک کجارو می‌توانید انواع تورهای داخلی و خارجی را جست‌وجو و تور مدنظرتان را با کمترین قیمت از فروشنده‌های معتبر تهیه کنید.

در ادامه تعدادی از زیباترین جاهای دیدنی عمان را معرفی می‌کنیم که می‌توانید در طول سفر خود، برای دیدن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

۱. غواصی در جزایر Daymaniyat

این جزایر از ۹ جزیره کوچک تشکیل شده‌اند که در ۷۰ کیلومتری از ساحل مسقط قرار گرفته‌اند. این جزایر، ذخیره‌گاه‌های طبیعی حفاظت شده هستند و آن‌ها را به خاطر صخره‌های مرجانی سالم و رنگارنگش می‌شناسند. تنوع حیات دریایی این منطقه بسیار قابل توجه است و در هیچ کجای دیگر خاور میانه، نظیر آن پیدا نمی‌شود.

آب‌های اطراف این جزایر، آب‌های زلال و شفاف است و سواحل شنی سفید دارد. تورهای فراوانی برای سفر به این جزایر و کروزهای غروب آفتاب وجود دارد.

غواصی یکی از فعالیت‌های تفریحی محبوب در این منطقه است که به خاطر کیفیت آب، مورد توجه قرار دارد. قابلیت دید در آب‌های این منطقه بسیار زیاد است و می‌توانید انواع موجودات دریایی را اینجا ببینید.

۲. غواصی اسکوبا در نزدیکی بندر الخیران

جزیره بندرالخیران نزدیک‌ترین جزیره به مسقط است و به همین دلیل یکی از پربازدیدترین جزایر منطقه است. این جزیره غرق در زیبایی‌های طبیعی است و با سه سایت غواصی اصلی احاطه شده است. بسیاری از غواصان محلی و بین‌المللی به اینجا سفر می کنند تا در تمام طول سال، از این فرصت استفاده کنند. البته تفریحات دیگری مثل قایق سواری هم در این جزیره وجود دارد. 

در این جزیره زیبایی‌های طبیعی متعددی منتظر شما است از جمله صخره‌های سنگ آهکی زیبا که از قایق می‌توانید منظره زیبای آن را تماشا کنید. این صخره‌ها صدها سال قبل شکل گرفته‌اند. به مروز زمان به دلیل فرسایش بر اثر مجاورت با دریا، این صخره‌ها شکل‌هایی منحصربه‌فرد و خاص پیدا کرده‌اند.

تماشای دلفین‌ها یکی دیگر از تفریحات جذاب در این جزیره است. در مسیر این جزیره، پانزده دقیقه که به سمت دریا حرکت کنید به جایی می‌رسید که صدها دلفین در زیستگاه طبیعی خود زندگی می‌کنند. همه تورهای جزیره برای تماشای دلفین‌ها در این منطقه توقف دارند.

۳. گشت و گذار در روستای الوکان

زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان

این روستا سه ساعت با ماشین از مرکز شهر مسقط فاصله دارد. این روستای کوهستانی یک مقصد محبوب برای پیاده‌گردی در دل طبیعت است. همچنین می‌توانید با کمک ۷۰۰ پله سنگی خودتان را به مناطق مرتفع روستا برسانید. چشم‌انداز دره‌ها از بالای کوه بسیار دیدنی است و ارزش پیاده‌روی دارد. البته با وسایل آفرود هم می‌توانید خودتان را به اینجا برسانید. مزارع درخت انار گوشه‌ای از چشم‌اندازهای زیبای این روستای کوهستانی را تشکیل می‌دهند.

اهالی این روستا رفتاری دوستانه و صمیمانه دارند و مهمان‌نواز هستند.

۴. تماشای لاک پشت‌ها در ساحل راس الحد

ساحل راس الحد را با نام ساحل لاک پشت هم می‌شناسند. در این ساحل یک منطقه حفاظت شده برای لاک پشت‌ها وجود دارد. این ساحل در منطقه راس الجنز قرار دارد که یک روستای کوچک ماهیگیری است. ساحل زیبای راس الحد بهشتی برای علاقه‌مندان به محیط زیست و جانداران دریایی است. این ساحل میزبان گونه در معرض خط انقراض لاک‌پشت‌های سبز است.

فصل لانه سازی این لاک‌پشت‌ها از سپتامبر تا ماه مارس است. در این زمان، صدها لاک پشت به ساحل می‌آیند تا تخم‌گذاری کنند.

این ساحل دو قسمت اصلی دارد. یکی ساحل عمومی که برای عموم باز است و دیگری بخش حفاظت شده که فقط با مجوزهای خاص، قابل دسترسی است.

۵. تماشای منظره‌ها از فراز جبل شمس

زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان

کوه جبل شمس در رشته‌کوه حجر قرار دارد و فرصتی عالی برای پیاده‌گردی و کوه‌پیمایی خارج از شهر مسقط است. نام این کوه به معنای کوه خورشید است و بلندترین کوه در شبه جزیره عربستان است و سه هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

بالای این کوه سه نقطه بازدید اصلی وجود دارد که با عبور از مسیرهای سنگی متعدد می‌توانید خود را به آنجا برسانید. به خاطر ارتفاع و گرمای هوا در بیشتر ایام سال و مسیرهای سخت و دشوار و خطرناک، کوه‌پیمایی در این کوه ممکن است چالش‌برانگیز باشد. ولی چشم‌اندازی که از بالای کوه می بینید، ارزش زحمت کشیدن دارد. کمپینگ شبانه برای تماشای طلوع آفتاب از بالای کوه خورشید، یکی از فعالیت‌های رایج گردشگران است.

۶. چشیدن طعم انار تازه در کوه جبل اخضر

زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان

جبل اخضر یا کوه سبز یکی از پربازدیدترین کوه‌ها در عمان است و احتمالا این استقبال یه خاطر نزدیکی به مسقط است. این منطقه به باغ‌های انارش مشهور است همین طور گونه‌های نادری از گل‌ها که در این کوه رشد می‌کنند. اهالی این منطقه محصولات مزرعه خود را به گردشگران می‌فروشند.

این کوه امکانات توریستی خوبی مثلا مثل انواع کافه‌ها، مغازه‌ها و حتی پمپ بنزین دارد.

۷. شنا در فروگودال Bimmah  یا هـويـة نـجـم

زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان

این فروگودال با ماشین دو ساعت تا مرکز شهر مسقط فاصله دارد. این فروگودال به‌طور طبیعی در پارکی به همین نام ایجاد شده است. این فروگودال سال‌های قبل بر اثر ویرانی یک صخره سنگ آهکی تشکیل شده است. در سال‌های اخیر اینجا به یک مقصد محبوب برای شنا و پرش از صخره تبدیل شده است.

این فروگودال صدها متر عمق دارد و با صخره احاطه شده است. آب‌های زمردین آن برای شنا مناسب است و دارای دکتر ماهی یا گارا روفا است. این نوع ماهی برای اسپا درمانی استفاده می‌شود و آن‌ها بر روی سطح پوست بیماران مبتلا به پسوریازیس جمع شده و از ذره‌های پوست تغذیه می‌کنند.

۸. پرش از صخره در وادی شاب (Wadi Shab)

زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان

اینجا فقط ده دقیقه با ماشین از فروگودال Bimmah فاصله دارد. وادی شاپ، چشمه آب طبیعی است که از کوه جریان می‌یابد. دو استخر کوچک آب و یک استخر بزرگ‌تر در اینجا وجود دارد که برای شنا و پرش از صخره به مقصدی محبوب تبدیل شده است.

۹. اقامت در کویر شنی وهیبه (Wahiba Sands Desert)

زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان

این کویر شنی ۴ ساعت با ماشین از مرکز شهر مسقط فاصله دارد. کویر شنی وهیبه دومین کویر بزرگ این کشور است و اگر دوست دارید از شلوغی و ازدحام شهرها فاصله بگیرید، بهترین مقصد برای سفر و گشت و گذار است.

اگر محدودیت زمانی دارید، می‌توانید تورهای کویرگردی از شهر مسقط را رزرو کنید. کمپ‌های صحرایی فراوانی در این کویر وجود دارد که می‌توانید شب را در آن‌ها اقامت کنید. توصیه ما این است که فرصت اقامت شبانه در کویر را از دست ندهید. این کمپ‌ها شبیه چادرهای بیابان‌نشین‌ها طراحی شده است و سبک زندگی سنتی دراین منطقه را به خوبی نشان می‌دهد. تماشای طلوع و غروب آفتاب از بالای تپه‌های شنی، تجربه جذابی است که نباید از دست بدهید.

۱۰. استراحت در ساحل المغسیل (Al Mughsail Beach)

زیباترین دیدنی ها و تفریحات عمان

برای دسترسی به این ساحل باید با پرواز یک ساعته خود را از مسقط به صلاله برسانید. در عمان سواحل بکر زیاد است؛ ولی این ساحل در شهر جنوبی صلاله قرار دارد از همه سواحل دیگر محبوب‌تر و پربازدیدترین ساحل عمان است. این ساحل در نزدیکی مرز یمن قرار دارد. یکی از ویژگی‌های این ساحل وجود دیگ جن (blowholes) های متعدد در ساحل است. دیگ جن سوراخی در نزدیکی ساحل دریا است که در سقفی غاری شکل تشکیل شده است. زمانی که بر اثر مد آب دریا بالا می‌آید، آب با فشار از این حفره‌ها خارج می‌شود که یک فواره طبیعی را ایجاد می‌کند.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها طبیعت طبیعت گردی

    دیدگاه