۱۱ تله توریستی در سن پترزبورگ که باید اجتناب کرد

مینا رهبری
چهار شنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۰
۱۱ تله توریستی در سن پترزبورگ که باید اجتناب کرد

سن پترزبورگ، این شهر فرنگ رنگ به رنگ، جاهای دیدنی زیادی دارد که گردشگران را مسحور خود می‌کند. اما گاهی برخی از آن‌ها مثل سراب‌اند که نباید گول‌شان را خورد؛ چون هم جیب‌مان را خالی می‌کنند، هم وقت‌مان را به هدر می‌دهند.

بازدید از شهرهای پرگردشگری مثل سن پترزبورگ، قطعا مشکلات خاص خودش را دارد. اولا شما تنها گردشگری نیستید که به این شهر سفر می‌کنید و دوما این شهر هم می‌داند که همواره دارای گردشگر خواهد بود. البته وقتی سفر می‌کنید، انتظار می‌رود بیشتر از همیشه پرداخت کنید و گاهی در جاذبه‌های گردشگری مشهور، مجبور می‌شوید مدت‌ها در صف منتظر بمانید. با این حال بهتر است بدانید که برخی از این جاهای دیدنی، تله توریستی هستند و نباید به دام‌شان بیفتید، چون هم باید بیش از اندازه هزینه کنید و هم وقت خود را از دست دهید. در ادامه تله‌هایی که در تور سن پترزبورگ ممکن است با آن مواجه شوید را معرفی می‌کنیم. 

اگر می‌خواهید برای تعطیلات برنامه سفر بریزید، ما به شما در انتخاب بهترین تور کمک می‌کنیم؛ برای انتخاب تورهای ترکیبی روسیه، می‌توانید به کمک کجارو تورهای آژانس‌های همکار را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید؛ ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

صف‌های طولانی موزه‌ها

موزه های سن پترزبورگ

ساعت‌ها انتظار در بیرون موزه‌های مشهور در سن پترزبورگ دور از انتظار نیست. موزه‌ها ظرفیت محدودی دارند و اکثر گردشگران می‌خواهند از آن‌ها دیدن کنند. یک روش برای فرار از چنین موقعیتی، رزرو تور است که زمان ورودی خاصی دارد و تضمین می‌کند که شما در همان ساعت مشخص وارد موزه شوید.

اگر نمی‌توانید چنین پولی را برای رزرو تور پرداخت کنید، می‌توانید آخر وقت به این موزه‌ها سر بزنید. اکثر گروه‌های گردشگری صبح زود به این مکان‌ها می‌روند تا در ساعت‌های آغازین صبح و به محض باز شدن موزه وارد شوند. قبل از رفتن، حتما ببینید ساعت کار موزه به چه صورت است. موزه هرمیتاژ و موزه روسیه تا اواخر روز (ساعت ۲۱) باز هستند. از این فرصت استفاده کنید و از صف‌های طولانی مقابل موزه‌ها و انبوه جمعیت گردشگران فرار کنید. 

تاکسی‌های فرودگاه

به محض اینکه به سالن ورودی فرودگاه پالکوو می‌رسید، رانندگان متعددی پیشنهاداتی برای ارائه سرویس می‌دهند

به محض اینکه به سالن ورودی فرودگاه پالکوو می‌رسید، رانندگان متعددی به استقبال مسافران می‌روند و پیشنهاداتی برای ارائه سرویس می‌دهند. احتمالا آن‌ها واقعا راننده هستند و سوار شدن به ماشین آن‌ها از لحاظ امنیت، مشکلی نداشته باشد، اما قطعا می‌خواهند دو برابر قیمت‌های معمول از شما پول بگیرند. پیشنهاد هیچ یک از این افراد را قبول نکنید؛ مودبانه درخواست‌شان را در کرده و به بیرون سالن بروید، جایی که می‌توانید تاکسی‌های فرودگاه را ببینید. آن‌ها برایتان با یک قیمت ثابت تاکسی می‌گیرند و در کمترین زمان ممکن، تاکسی شما را سوار می‌کند. اگر هنوز پول خود را به روبل تبدیل نکرده‌اید، از راننده بپرسید که دلار قبول می‌کند یا خیر. 

تاکسی‌های سیاه 

تاکسی های سیاه سن پترزبورگ

این تاکسی‌ها شب‌ها، یعنی وقتی که ماشین کمی در خیابان‌ها است، بیرون می‌آیند

تاکسی‌های سیاه هم مثل تاکسی‌های فرودگاه به سراغ‌تان خواهند آمد، اما قیمت‌هایشان سرسام‌آور است. این تاکسی‌ها شب‌ها، یعنی وقتی که ماشین کمی در خیابان‌ها است، بیرون می‌آیند.

اگر می‌خواهید از هتل یا رستوران خارج شوید و ماشین بگیرید، حتما کارمندی آنجا هست که به شما کمک کند که تاکسی بگیرید. اگر هیچ ماشینی پیدا نشد و مجبور شدید از تاکسی‌های سیاه استفاده کنید، حتما سر قیمت به توافق برسید و حتی قیمت را روی کاغذ بنویسید تا در انتهای مسیر راننده زیر حرفش نزند و اختلاف ایجاد نشود. 

عکس‌های خیابانی

در نقاط مهم گردشگری مثل میدان کاخ یا کلیسای جامع سنت ایزاک، بازیگرانی را می‌بینید که با لباس‌های قرن هجدهمی و شبیه لباس‌های کاترین کبیر یا پیتر کبیر، در خیابان راه می‌روند. این افراد معمولا برخورد بسیار دوستانه‌ای دارند و بعضی از آن‌ها به زبان انگلیسی هم صحبت می‌کنند. به محض برقراری ارتباط چشمی، به شما پیشنهاد می‌کنند که با آن‌ها عکس بگیرید و امیدوار هستند که شما در مورد قیمت سوالی نپرسید. اگر دوست دارید چنین عکسی بگیرید و از سن پترزبورگ به یادگار ببرید، اول در مورد قیمت سوال بپرسید تا بعدا پشیمان نشوید. عکس گرفتن با حیوانات نیز در روسیه یکی از تله‌های پرطرفدار توریستی است. 

فروشگاه الیسیو (Eliseev)

فروشگاه الیسیو سن پترزبورگ

محصولات این فروشگاه به زیبایی بسته‌بندی شده‌اند و برای هدیه دادن گزینه خوبی هستند، اما قیمت‌های بالایی دارند

فروشگاه الیسیو به تازگی مرمت و بازسازی شده است و با دکور منحصر‌به‌فرد و تخصص در غذا و غذاشناسی، گردشگران زیادی را جذب می‌کند. البته لازم هم نیست که این فروشگاه را به‌طور کامل از برنامه سفر خود حذف کنیم؛ گشت و گذار و بازدید از دکوراسیون داخلی فوق‌العاده زیبای آن واقعا ارزشش را دارد.

اینجا همچنین می‌توانید سوغاتی‌های جالبی مثل شکلات، دسر و... پیدا کنید. همه این محصولات به زیبایی بسته‌بندی شده‌اند و برای هدیه دادن گزینه خوبی محسوب می‌شوند، اما باید بدانید که قیمت‌های بالایی هم دارند. برخی اقلام مثل خاویار یا پنیر را می‌توانید در سوپرمارکت‌های معمولی به قیمت‌های خیلی پایین‌تری نسبت به این فروشگاه بخرید. تنها تفاوت آن‌ها در بسته بندی‌شان است.

استارباکس

در روسیه استارباکس مترادف است با قهوه گران‌قیمت

در روسیه استارباکس مترادف است با قهوه گران‌قیمت. در حقیقت استارباکس روسیه در جهان با عنوان «گران‌ترین استارباکس» شناخته می‌شود. با این حال اینجا همیشه پر از گردشگران و مردم محلی است که گویا تمایل دارند چنین هزینه‌های زیادی را بپردازند.

اگر در سن پترزبورگ هوس قهوه کردید، می‌توانید به جای استارباکس به یکی از کافی‌شاپ‌های محلی بروید؛ سن پترزبورگ کافی‌شاپ‌های متعدد و خوبی دارد که شما را ناامید نمی‌کند و قیمت قهوه هم در آن‌ها یک چهارم استارباکس است.

بازارهای خیابانی

بازارهای خیابانی سن پترزبورگ

اگر اهل چانه زدن باشید، خرید سوغات از بازارهای محلی ممکن است ایده جذابی به نظر برسد. بهتر است از بازارهای خیابانی زیاد خرید نکنید، چون هیچ کنترلی بر قیمت یا کیفیت در این بازارها وجود ندارد. علاوه بر این، اگر سایر فروشندگان ببینند که شما چیزی می‌خرید، ممکن است حریص شوند و بیشتر اصرار کنند که از آن‌ها هم خرید کنید. اگر خواستید چیزی بخرید، حتما از جاهای دیگر هم قیمت بگیرید و کالاهای گران را بدون جست‌وجو، فورا نخرید. 

راهنمای تور

قبل از اینکه پیشنهاد چنین افرادی را قبول کنید، حتما از قیمت و کیفیت خدمات اطمینان حاصل کنید

پس از ورود به یک موزه، چه موزه هرمیتاژ باشد و چه کاخ کاترین در پوشکین، احتمالا چند نفر از مردم محلی را خواهید دید که به شما نزدیک می شوند و ادعا می‌کنند «راهنمای تور» هستند که مجوز هم دارد و تورهای مختلف به زبان‌های گوناگون اجرا می‌کنند.

نیازی نیست با این افراد رفتار پرخاشگرانه داشته باشید. بعضی از آن‌ها واقعا راهنمای تور هستند و می‌خواهند کسب درآمد کنند. با این حال در شهرهای شلوغی مثل سن پترزبورگ، بعید است که فردی با داشتن چنین تخصصی به استخدام شرکت‌های متعددی که در این زمینه فعالیت دارند، در نیامده باشد. قبل از اینکه پیشنهاد چنین افرادی را قبول کنید، حتما از قیمت و کیفیت خدمات اطمینان حاصل کنید. 

تماشای پل‌های متحرک

پل های متحرک سن پترزبورگ

چیزی که مردم فراموش می‌کنند، این است: در آن ساعت از شب تمامی پل‌ها جمع می‌شوند و مترو هم دیگر کار نمی‌کند

وقتی در تابستان به سن پترزبورگ سفر می‌کنید، تماشای پل‌های متحرک در شب یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهایی است که باید انجام دهید. اکثر مردم محلی و گردشگران در اطراف پل قصر (Palace Bridge)، یکی از پرطرفدارترین مکان‌ها برای تماشای این پل‌ها، جمع می‌شوند که روی رودخانه نوا (Neva) قرار دارد. چیزی که مردم فراموش می‌کنند، این است: در آن ساعت از شب تمامی پل‌ها جمع می‌شوند و مترو هم دیگر کار نمی‌کند.

حتما دقت کنید در آن سمت پل باشید که اقامتگاه‌تان قرار دارد، در غیر این صورت باید هزینه زیادی صرف تاکسی کنید تا شما را به مقصد برساند، چون باید مسیر دورتری برای رفتن به آن سوی رودخانه را طی کند. علاوه بر این، در آن ساعت از شب تاکسی زیادی در خیابان پیدا نمی‌شود. 

فروشندگان خیابانی

فروشندگان خیابانی معمولا به‌طور استراتژیک، در مناطقی بساط می‌کنند که در نزدیکی هیچ سوپرمارکتی وجود نداشته باشد و گردشگران نیازمند آب و خوراکی‌های دیگر باشند. آن‌ها آب معدنی، انواع نوشیدنی، بستنی یا تنقلاتی می‌فروشند که برای گردشگران گرسنه جذاب باشد. قیمت‌‌ها معمولا بالاتر از سوپرمارکت‌های معمولی است. اگر دوست ندارید در چنین موقعیتی قرار بگیرید و پول اضافی خرج کنید، از قبل غذا و نوشیدنی بخرید. 

جیب‌برها

جیب بری در سن پترزبورگ

سفر به روسیه در مجموع سفری امن است و خطری گردشگران را تهدید نمی‌کند. شهرهای بزرگی مثل سن پترزبورگ هم در طول روز و هم شب‌ها برای مسافران امن است. مساله‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، جیب‌برها هستند. از آنجایی که معمولا گردشگران همگی در مکان‌های مشهور و پرطرفدار هستند، جیب‌برها خوب می‌دانند چه کسی را هدف قرار دهند. آن‌ها حتی وارد موزه‌ها می‌شوند، پس حتما همیشه مراقب کیف و وسایل خود باشید. پاسپورت خود را در جای امن و جدا از پول و وسایل باارزش قرار دهید تا در صورت به سرقت رفتن پول یا کیف، حداقل مدارک شناسایی‌تان را به همراه داشته باشید. 

اگر می‌خواهید روزی به این شهر سفر کنید و قبل از سفر تمامی جاذبه‌های آن را بشناسید و برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید فهرست کاملی از جاهای دیدنی سنت پترزبورگ را در کجارو مشاهده کنید و به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و همچنین جاذبه‌های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.

دیدگاه