توصیه هایی برای کسانی که به تنهایی سفر می‌کنند (قسمت اول)

مینا رهبری
یکشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰
توصیه هایی برای کسانی که به تنهایی سفر می‌کنند (قسمت اول)

این روزها افراد زیادی تمایل دارند که به تنهایی سفر کنند؛ این تجربه می‌تواند در طول زندگی‌تان منحصربه‌فرد باشد، اما نکاتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها، سفرتان بیش از پیش لذت‌بخش می‌شود.

یکی از بهترین مزایای سفر انفرادی است که فقط خودتان هستید که باید از آن لذت ببرید. همه چیز به شما بستگی دارد؛ اینکه دوست دارید برای صبحانه بستنی بخورید یا صبح زود برای تماشای طلوع خورشید از خواب بیدار شوید. شما مجبور نیستید با کس دیگری هماهنگ شوید و خودتان را با عادت‌ها و علائق او سازگار کنید. 

دنا لویتز (Dena Levitz) در دوبلین زندگی می‌کند و معمولا به تنهایی سفر می‌کند؛ او می‌گوید:

وقتی تنها هستید، می‌توانید هر جا که دل‌تان خواست بروید و زمان‌تان را هرطور که بخواهید، سپری می‌کنید؛ شما می‌توانید ناگهان برنامه سفرتان را تغییر دهید و چون هم‌اتاق‌تان در هاستل ره‌نوردی در کوه آتشفشانی را پیشنهاد داده و شما هم دوست دارید چنین تفریحی را تجربه کنید، آن را جایگزین برنامه آن روزتان کنید.

شما می‌توانید با مردم محلی دیدار کنید و با کسانی همسفر شوید که مشتاق گفت‌وگو، کمک و ارتباط برقرار کردن هستند. 

سفر انفرادی

در حالی که سفر انفرادی هیچ زمانی مثل الان محبوبیت نداشته است، به‌خصوص برای زنان، افرادی زیادی هنوز هم برای تنها سفر کردن شک دارند. در ادامه می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا به تنهایی بتوانید یک سفر ماجراجویانه فوق‌العاده در طول زندگی‌تان تجربه کنید. 

۱. برنامه سفرتان را با یک نفر در میان بگذارید

شاید این مورد یک توصیه مادرانه به نظر برسد، اما بهتر است همیشه یک نفر بداند که شما کجا می‌روید، به‌خصوص اگر تنها سفر می‌کنید. در این صورت اگر اتفاقی برایتان افتاد، کسی هست که بداند شما کجا هستید و این امر، امدادرسانی را آسان می‌کند. 

۲. عضو یک گروه شوید

سفر انفرادی

منبع عکس: وب‌سایت adventuretravelnews

سفر انفرادی به این معنا نیست که همیشه، تمامِ وقت خود را به تنهایی سپری کنید

سفر انفرادی به این معنا نیست که همیشه، تمامِ وقت خود را به تنهایی سپری کنید. در فعالیت‌های گروهی مثل کلاس آشپزی یا تورهای پیاده‌روی شرکت کنید؛ در این صورت می‌توانید ساعاتی را با افراد هم‌سلیقه و هم‌عقیده خودتان سپری کنید و ممکن است بعدا دوباره همدیگر را ملاقات کنید. برخی وب‌سایت‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند که بتوانید در سراسر جهان با افراد مختلف دیدار کنید و در چنین فعالیت‌هایی شرکت کنید. 

۳. یک زیر دری به همراه داشته باشید

اگر تنها خوابیدن در اتاق، ترسناک به نظر می‌رسد، یک زیر دری پلاستیکی با خود به همراه داشته باشید. اگر این وسیله را به زیر در اتاق بچسبانید، در از بیرون به سختی باز می‌شود و می‌توانید با خیال راحت بخوابید. 

۴. بیرون غذا بخورید

تنها غذا خوردن شاید دلچسب نباشد؛ این یکی از نگرانی‌های رایج مسافرانی است که تنها سفر می‌کنند. رستوران‌ها و کافه‌ها هم از مشتریان تنها استقبال می‌کنند. حتی می‌توانید با خودتان کتابی به کافه ببرید و حین نوشیدن قهوه، کتاب مورد علاقه‌تان را نیز مطالعه کنید. هر کاری که دوست دارید، می‌توانید انجام دهید. 

۵. کمی از گوشی تلفن همراه‌تان فاصله بگیرید

سفر انفرادی

منبع عکس: وب‌سایت tourmyindia

سعی کنید در تمام طول سفر سرتان در گوشی نباشد. کمی از گوشی‌هایتان و فضای مجازی فاصله بگیرید و از سفرتان لذت ببرید. سارا فریمن (Sarah Freeman) سفرنامه‌نویس و عکاس، می‌گوید:

من برای پیدا کردن مقصد از گوشی استفاده می‌کنم، اما سعی می‌کنم در مقابل وسوسه سر زدن به اینستاگرام یا گوگل، مقاومت کنم. قبل از اینکه خودتان از یک آبشار یا معبد بازدید نکرده‌اید، گوشی به‌دست نشوید تا عکس‌های آن را به اشتراک بگذارید. شاید من را فردی نوستالژیک بنامید؛ ولی تماشای جایی برای اولین بار بدون دیدن عکس یا تصویری از آن قبل، بسیار شگفت‌انگیز و سحرآمیز است.

۶. پول خود را در یک کیف قرار ندهید

اگر تمامی پول‌های خود را در یک کیف قرار دهید و آن کیف گم شود، می‌دانید چه فاجعه‌ای به بار می‌آید؟

اگر تمامی کارت‌ها و پول‌های خود را در یک کیف قرار دهید و آن کیف گم شود، می‌دانید چه فاجعه‌ای به بار می‌آید؟ ممکن است کیف‌تان هرگز پیدا نشود و شما در شهری غریب، بدون پول چه کاری می‌توانید بکنید؟

به جای این کار پول‌تان را در جاهای مختلفی قرار دهید تا در صورت گم شدن یا دزدیده شدن کیف پول‌تان، تمام دارایی‌تان را از دست ندهید؛ مثلا بخشی را در اتاق هتل قرار دهید، یا بخشی از پول را در جیب شلوارهای مختلف قرار دهید. 

۷. داروهای مورد نیازتان را به همراه داشته باشید

امیدوارم هیچ وقت مجبور نباشید در یک داروخانه کوچک علائم بیماری‌تان را به دکتر (که شاید زبان شما را نیز متوجه نشود) شرح دهید تا داروی مورد نیاز را برایتان بپیچد. اگر بیمار هستید و داروی خاصی مصرف می‌کنید، حتما آن را به همراه داشته باشید. درست است که مسکن‌ها را می‌توان در سراسر دنیا از هر داروخانه‌ای تهیه کرد؛ ولی اگر نصف شب با درد بیدار شدید و به مسکن نیاز داشتید چه؟ بهتر نیست یک ورق از این داروها در کیف‌تان باشد؟

۸. برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید

سفر انفرادی

منبع عکس: وب‌سایت wanderlust

وقتی خودتان به تنهایی سفر می‌کنید، ممکن است اوضاع کمی درهم و برهم شود. وقتی از یک پرواز طولانی مدت پیاده می‌شوید، دانستن اینکه ترانسفر از قبل رزرو شده، می‌تواند کمی از استرس و ترس اولیه بکاهد. برنامه‌ریزی می‌تواند حتی بدین معنا باشد که شما می‌دانید باید سوار چه اتوبوسی شوید. سفر خود را با برنامه‌ریزی شکل دهید.

۹. از تکنولوژی بهره ببرید

سفر انفرادی تاکنون به این آسانی نبوده است. فقط با چند کلیک می‌توانید اطلاعات مورد نظرتان را از اینترنت کسب کنید و با برنامه‌های ترجمه، آن را به زبان خود ترجمه کنید. با استفاده از تکنولوژی می‌توانید به نقشه و مسیر راه‌تان دسترسی داشته باشید، تاکسی بگیرید یا در سراسر جهان فعالیت‌های گروهی که در وب‌سایت‌های مختلف هماهنگی‌های آن‌ها انجام می‌شود، شرکت کنید. 

۱۰. عبارت‌ها و کلماتی از زبان محلی جایی  که به آن سفر می‌کنید، یاد بگیرید

یادگیری زبان

منبع عکس: وب‌سایت travelandleisure

آنا هارت (Anna Hart) نویسنده‌ای که در زمینه گردشگری فعالیت دارد، می‌گوید:

دانستن چند کلمه و عبارت به زبان محلی جایی که به آن سفر می‌کنید، باعث می‌شود که به‌عنوان کسی که تنهایی سفر می‌کند، بیشتر احساس امنیت کنید؛ چون این امر بدین معنی است که شما می‌توانید با افرادی که در اطراف‌تان هستند، ارتباط برقرار کنید و کمی از صحبت‌های آن‌ها را متوجه شوید. 

اگر با راننده اتوبوس یا کارمند یک رستوران آشنا شوید و به زبان خودشان با آن‌ها صحبت کنید، در مواقع مورد نیاز می‌توانید روی کمک‌شان حساب کنید. اگر نتوانید با بقیه ارتباط برقرار کنید، قطعا احساس می‌کنید بسیار آسیب‌پذیر هستید. اگر فقط روزی ۲۰ دقیقه برای یادگیری زبان جدید وقت بگذارید، حتما سفر فوق‌العاده‌ای را تجربه خواهید کرد. 

اگر شما هم به‌طور مکرر به تنهایی سفر می‌کنید، تجربه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه