توصیه‌های سفارت ایران در مسکو به مسافران ایرانی در سفر به روسیه

زهره زرشکیان
پنجشنبه، ۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
توصیه‌های سفارت ایران در مسکو به مسافران ایرانی در سفر به روسیه

سفارت ایران در روسیه در اطلاعیه‌ای خطاب به شهروندان ایرانی، نکاتی را برای سفر به این کشور متذکر شد.

سفارت ایران در روسیه ضمن انتشار اطلاعیه‌ای، نکاتی را به مسافران ایرانی که به این کشور سفر می‌کنند، متذکر شد. سفارت ایران به شهروندان تاکید کرد تا در هنگام گرفتن ویزای روسیه از سفارت‌خانه یا کنسولگری‌های روسیه، هدف از سفر خود را به‌طور دقیق مشخص کنند.

این سفارت از مردم خواست علاوه‌بر اخذ ویزای متناسب با هدف سفر، در صورتی که از طرف ماموران مرزی مورد سوال قرار گرفتند، علت سفر و نوع ویزای متناسب با آن را به‌همراه مستندات ارائه کنند.

متن اطلاعیه سفارت به شرح زیر است:

به دنبال افرایش ورود افرادی که با هدف ترانزیت از خاک روسیه، قصد ورود غیر قانونی به اروپا را دارند، دولت فدراسیون روسیه ضمن وضع قوانین سختگیرانه، نسبت به ورود و خروج اتباع سایر کشورها حساسیت و کنترل بیشتری را در مبادی ورودی و خروجی اعمال کرده است.

این تدابیر سختگیرانه باعث شده تا طی ماه‌های اخیر، تعداد زیادی از اتباع سایر کشورها از جمله هموطنان ایرانی در مبادی ورودی به فدراسیون روسیه، باوجود داشتن ویزا، نتوانند اجازه ورود به خاک روسیه را اخذ کنند یا در صورت دستگیری در مرزهای خروجی با مجازات‌هایی از قبیل حبس و پرداخت جریمه روبرو شوند.

یکی از مهم‌ترین عللی که باعث عدم اجازه ورود به خاک روسیه باوجود داشتن روادید شده، اظهارات ضد و نقیض و بعضاً مغایر با نوع ویزا است. به همین منظور مأمورین مرزی روسیه از مسافر علت سفر به روسیه را خواهند پرسید و در صورتی که اظهارات ارائه‌شده با نوع ویزا همخوانی نداشته باشد، طبق قوانین فدرال، مأمورین این حق را خواهند داشت تا از ورود مسافر به روسیه جلوگیری به‌عمل آورند؛ بدین معنی که مثلاً چنانچه فردی برای شرکت در سمینار علمی یا انجام کار تجاری، ویزای توریستی گرفته باشد و در مبادی ورودی این موضوع برای مأمورین مرزی روسیه مسجل شود، این فرد حق ورود به روسیه را نخواهد داشت.

لذا توجه به این نکته، مهم و ضروری بوده و لازم است به هنگام اخذ روادید از سفارت‌خانه یا کنسولگری‌های روسیه، دقیقاً هدف از سفر ذکر و قید شود و علاوه بر اخذ ویزای متناسب با هدف سفر، در صورت مورد سوال قرار گرفتن از سوی مأمورین مرزی، علت سفر دقیقاً متناسب با نوع ویزا اعلام و مستندات مربوطه به‌طور کامل ارائه شود.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه ضمن جلب توجه هموطنان عزیزی که قصد سفر به روسیه را دارند به نکته فوق و تاکید بر رعایت قوانین و مقررات کشور میزبان، آمادگی خود برای ارائه راهنمایی و پیگیری مسائل و مشکلات هموطنان عزیز به‌صورت تمام وقت را اعلام می‌کند.

برای سفر به روسیه با تور می‌توانید برای انتخابی ارازن و آگاهانه، قیمت تورهای روسیه از آژانس‌های مسافرتی مختلف را در کجارو با یکدیگر مقایسه و سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

منبع ایسنا

دیدگاه