ایران کانادا: ۵ نکته‌ای که قبل از مهاجرت به کانادا باید بدانید

بخش تبلیغات
یکشنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۰
ایران کانادا: ۵ نکته‌ای که قبل از مهاجرت به کانادا باید بدانید

مهاجرت به کانادا به یکی از بحث‌های داغ در صحبت‌های دوستانه و خانوادگی بسیاری از ما تبدیل شده است. اما آیا واقعا مهاجرت به کانادا به همین سادگی است؟

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

بد نیست بدانید بسیاری از مهاجران اظهار کرده‌اند که بهتر بود وقت بیشتری را به تحقیقات در مورد زندگی در کانادا اختصاص می دادند. شرایط آب و هوایی کمترین نگرانی شما برای مهاجرت به این کشور خواهد بود.

هر کشوری شرایط و قوانین خاص خود را دارد و کانادا هم از این جریان مبرا نیست. با ایران کانادا همراه باشید تا ۵ مورد از مهم‌ترین مسائلی که بعد از مهاجرت و نقل مکان به کانادا برای شما دردسرساز خواهند شد را مرور کنیم.

۱. هزینهٔ زندگی در کانادا

حتما قبل از مهاجرت به کانادا دربارهٔ هزینه‌های اساسی زندگی در شهر موردانتخاب‌تان تحقیق کنید. در غیر این صورت ممکن است غافلگیر بشوید و به مشکل بربخورید. اگر وارد کانادا شدید و با دیدن قیمت بالای کرایه‌خانه یا هزینهٔ حمل‌ونقل جا خوردید، کوتاهی از شما است و نه از مسئولان شهری که وارد آن شده‌اید.

بررسی و تحقیق، قبل از مهاجرت به کانادا، اهمیتی حیاتی دارد. هزینهٔ زندگی در تورنتو و ونکوور، بخصوص قسمت‌های مرکز شهر، در مقایسه با سایر شهرها نسبتا گران‌تر است. در سوی دیگر، مناطقی در شهرهایی نظیر مونترآل هستند که اجاره‌خانه در آن‌ها کنترل‌شده و تحت نظارت است و هزینهٔ کمتری دارد. اما حقوق و دستمزد دریافتی هم در این مناطق کمتر است.

اگر با قصد تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت می‌کنید، هزینه‌های دیگر مثل شهریه دانشگاه، خرید کتاب، خوابگاه و.... را نیز در نظر بگیرید.

۲. روند جستجو برای کار پس از مهاجرت به کانادا

تحقیق، جستجو و ثبت درخواست برای آگهی‌های استخدامی در کانادا می‌تواند پروسه‌ای طولانی‌مدت باشد. بسیار طولانی‌تر از آنچه ممکن است به آن عادت کرده باشید. گاهی این بازهٔ زمانی می‌تواند تا ماه‌ها به طول بینجآمد. بنابراین یکی از مسائلی که پیش از مهاجرت به کانادا باید در نظر داشته باشید و برای آن از قبل برنامه‌ریزی کرده باشید، پیدا کردن شغل جدید است.

برای این منظور توصیه‌های زیر را مد نظر داشته باشید:

  • برای چند ماه اول اقامت در کانادا کمی پول از قبل کنار گذاشته باشید؛
  • برای فعالیت در شغل‌های سردستی و خدماتی معمولی آمادگی داشته باشید و در این حین، به‌دنبال شغلی تخصصی‌تر بگردید؛
  • پیش از ورود به خاک کانادا، سعی کنید خودتان را با روال جستجوی کار در این کشور وفق بدهید و با آن آشنا بشوید. به این معنا که فرمت رزومه‌های کاری معمول در این کشور را بررسی کنید و دربارهٔ روند شبکه‌سازی و دیگر فعالیت‌های مرتبط تحقیق کنید.

۳. قوانین مرتبط با استعمال دخانیات در کانادا

مطالعه قوانین مرتبط با استعمال دخانیات قبل از مهاجرت به کانادا

در کانادا، در تمامی مکان‌های عمومی از جمله رستوران‌ها، مغازه‌ها، دفاتر اداری، بیمارستان‌ها و ... سیگار کشیدن ممنوع است. به این مکان‌ها، اتاق‌ها و سرویس‌های اشتراکی در آپارتمان‌ها و خانه‌های اجاره‌ای را هم اضافه کنید.

اگر به سیگار کشیدن عادت دارید، تنها مکان‌هایی که اجازهٔ این کار را در آن‌ها دارید خانهٔ شخصی محل سکونت و داخل خودروی شخصی است (مگر آنکه کسی زیر سن قانونی کناردست‌تان نشسته باشد). و نیز مکان‌های سرباز در داخل شهر.

۴. مسائل مربوط به دریافت گواهینامهٔ رانندگی پس از مهاجرت به کانادا

بیشتر آزمون‌ها و امتحان‌های مرتبط با دریافت گواهینامهٔ رانندگیِ کشورهای دیگر، در کانادا اعتبار ندارند. اگر هم اعتباری داشته باشند، پیش از گذراندن مراحل اداری لازم در کانادا قابل استفاده نخواهند بود.

دریافت گواهینامهٔ رانندگی در کانادا می‌تواند روندی دشوار و پیچیده داشته باشد. به دو دلیل زیر:

  • اول اینکه گواهینامه‌ها به‌صورت مجزا تواسط فرمانداری‌های استان‌های مختلف صادر می‌شوند و نه دولت مرکزی کانادا. هر استان هم قوانین و مقررات خود را دارد. به‌علاوه آزمون‌های مرتبط با اخذ گواهینامه بسته به استان متفاوت خواهد بود؛
  • دلیل دیگر این است که هر کشور، در این رابطه قراردادهای منحصربه‌فردی با استان‌های کانادا دارد.

پیش از مهاجرت به کانادا دربارهٔ قوانین مربوط به دارنده‌های گواهینامه‌های بین‌المللی رانندگی  در استان مورد انتخاب‌تان تحقیق کنید و مدارکی را که نیاز خواهید داشت از قبل آماده کنید.

۵. شرایط استفاده از خدمات مراقبت‌های درمانی در کانادا

خدمات فوق‌العاده عالی مراقبت‌های درمانی ارائه‌شده در کانادا، یکی از پایه‌های اصلی سیاست‌های جذب مهاجر در این کشور است.

هزینه‌های مورد نیاز برای پیشبرد این خدمات از طریق عموم مردم جامعه تأمین می‌شود. استفاده از این خدمات رایگان است و انواع‌واقسام خدمات درمانی توسط بخش‌های خصوصی در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرند.

با وجود اینکه بخشی از سرمایه‌های دولت مرکزی کانادا به این خدمات اختصاص می‌یابد، به‌طور کلی وظیفهٔ مدیریت و نظارت بر آن‌ها بر عهدهٔ فرمانداری‌های استان‌ها است. برای استفاده از این خدمات به کارت سلامت نیاز خواهید داشت. این کارت در وزارت بهداشت کانادا صادر می‌شود و تمامی کسانی که برای آن درخواست بدهند، قادر به دریافت آن خواهند بود. برای استفاده از این خدمات هیچ محدودیتی وجود ندارد و به تمامی افراد، به یک میزان رسیدگی می‌شود.

کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، می‌توانند از بیمهٔ استان محل سکونت‌شان استفاده کنند. روند موافقت با دریافت بیمه  و نهایی شدن آن در برخی استان‌های کانادا ممکن است تا چند ماه زمان ببرد. البته بیمه‌های کوتاه‌مدت دیگری هستند که می‌توان در طول این چند ماه مورد استفاده قرار داد. به‌عنوان مثال، سازمانی به نام «سیگنا گلوبال»، به کسانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند، فارغ از سن و ملیت‌شان، تا دوازده ماه خدمات بیمه ارائه می‌کند.

شرایط بیمه برای کسانی که اقامت موقت کانادا را دریافت می‌کنند (مثلا کسانی که با ویزای توریستی کانادا وارد خاک این کشور می‌شوند)، کمی متفاوت است و با سیاست‌های مرتبط با حریم خصوصی ارتباط پیدا می‌کند. اما آن‌ها هم در طول مدت‌زمان سفرشان امکان استفاده از بیمه‌های موقت را خواهند داشت.

سخن آخر

قبل از هر اقدامی در دنیای وب جست‌وجو کنید تا آگاهانه‌تر تصمیم بگیرید. گاهی اوقات با دانستن این شرایط و داشتن آمادگی ذهنی، فرایند مهاجرت آسان‌تر می‌شود. خدا را چه می‌دانید، شاید هم به طور کلی از مهاجرت منصرف شوید.

دیدگاه