کوهنورد نپالی، رکورد صعود به اورست را شکست

صدیقه شجاعی
چهار شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۰
کوهنورد نپالی، رکورد صعود به اورست را شکست

کوهنورد ۴۹ ساله‌ی نپالی موفق شد برای بیست‌و‌چهارمین‌بار به قله‌ی اورست صعود کند و رکورد قبلی که به خود او تعلق داشت را بشکند.

کوهنوردی نپالی در صعود به اورست، رکورد خود را شکست و موفق شد برای بیست‌و‌چهارمین بار به این قله صعود کند. جالب اینجا است که او دو مورد آخر فتح اورست را فقط در طول یک هفته انجام داد. کامی ریتا شرپا، ۴۹ ساله، ساعت ۶:۳۸ صبح روز سه‌شنبه به قله رسید که کمتر از یک هفته پس از آخرین صعودش به بلندترین قله‌ی جهان برای بیست‌و‌سومین بار در ۱۵ مه ۲۰۱۹ بود. طبق اعلام سورندا تاپا، سخن‌گوی اداره‌ی گردشگری نپال، کامی به‌عنوان راهنمای ارشد کوهنوردی مشغول هدایت تیمی از پلیس‌های هندی بود که رکورد پیشین خود را به ثبت رساند. کامی می‌گوید:

من قوی هستم و قصد دارم برای بیست‌و‌پنجمین بار مجدداً به ارتفاع ۸,۸۴۸ هزار متری ساگارماتا (نام نپالی اورست) صعود کنم.

قبل از سه صعود اخیر این راهنمای کوهنوردی، رکورد فتح اورست به‌صورت مشترک در اختیار آپا شرپا و پورپا تاشی شرپا بود که هر دو از کوهنوردان نپالی هستند. مدیرکل گردشگری نپال می‌گوید که کشور نپال در این فصل از کوهنوردی به ۳۸۱ کوهنورد از ۴۴ تیم برای صعود به اورست مجوز داده است.

با توجه به تلاش‌های زیادی که برای پاکسازی هزاران تن زباله از کوه اورست انجام می‌شود، نگرانی‌ها نسبت به تاثیر افزایش کوهنوردان بیشتر شده است. اوایل امسال بود که چین به‌منظور کاهش زباله، تعداد کوهنوردان را محدود و حضور غیرکوهنوردان را در محدوده‌ی مربوط به خود ممنوع کرد؛ اما نپال هنوز چنین تصمیمی اتخاذ نکرده است.

مطالب مرتبط:

    منبع cnn

    دیدگاه