سفر زمینی در کردستان؛ خاطره‌ای که فراموش نخواهید کرد

سفر زمینی در کردستان؛ خاطره‌ای که فراموش نخواهید کرد

صدیقه شجاعی
| دوشنبه, ۲۳ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۱۱:۰۰

استان کردستان به‌لحاظ فرهنگ، زبان و طبیعت، تفاوت چشمگیری با سایر نقاط ایران و استان‌های هم‌جوارش دارد و به‌همین دلیل، سفر زمینی در این استان می‌تواند خاطرات شگفت‌انگیزی برایتان رقم بزند.

استان کردستان را به‌خاطر تنوع، زیبایی خیره‌کننده و پیچ‌و‌خم تند جاده‌هایش می‌شناسند و به‌لطف زمین مرتفع و کوهستانی‌بودن از نعمت رودخانه‌ها،‌ دریاچه‌ها، چشمه‌های معدنی،‌ غارها و حیات‌وحش برخوردار است؛ به‌همین دلیل مکانی ایده‌آل برای کوهنوردان و افراد عاشق طبیعت به‌شمار می‌رود. پس می‌بینید که سفر زمینی در این استان می‌تواند بهترین تعطیلات را برای شما به‌وجود آورد.

با سفر در ایران متوجه می‌شوید که ایران علاوه‌بر توپوگرافی متنوع، دارای تنوع فرهنگی نیز هست، به‌خصوص در کردستان که ازنظر طبیعت،‌ فرهنگ و زبان با سایر نقاط ایران و شهرهایی مثل‌ اصفهان و شیراز‌ متفاوت است. سنندج، مرکز استان کردستان است و به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌شود و می‌تواند نقطه‌ی آغاز شروع سفر زمینی در این استان باشد. ابتدا به روستای عمودی پلنگان بروید. خانه‌های این روستا در شیب یک دره ساخته شده‌اند و مشابه ماسوله در گیلان، سقف یک خانه به‌عنوان حیاط خانه‌ی دیگری است. گردشگران با تماشای این روستا و جریان رودخانه و پل سنگی باریک این روستا، به‌طور کامل از دنیای مدرن امروزی جدا می‌شوند و شاید حتی تا زمان رسیدن شب در این منطقه بمانند و شاهد درخشش این دره در نور شب باشند.

کردستان

اورامان تخت نیز یکی دیگر از دیدنی‌های کردستان است که در شیب تندی روبه‌روی کوه «تخت» واقع شده ‌است. خانه‌های آن به‌طور کلی از سنگ و اغلب به‌صورت خشکه‌چین و پلکانی ساخته شده‌اند که به‌همین دلیل آن را هزار ماسوله نیز می‌نامند. بنابر اعتقاد مردم منطقه، اورامان زمانی شهری بزرگ بود و مرکزیتی خاص داشت و از آن به‌عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه اورامان یاد می‌کردند. رود سیروان که در زبان کردی به دریای غران گفته می‌شود، از وسط دره‌های این منطقه عبور می‌کند و به‌خاطر کرانه‌های اطرافش مشهور شده است که مملو از درخت گردو،‌ انار، انجیر و توت هستند و در انتها به عراق می‌رسند. چندین معبد آتش باستانی در اطراف این روستا به‌چشم می‌خورد که از سکونت زرتشتیان در این منطقه (قبل از تغییر دین به اسلام) حکایت دارند.

کردستان

همینطور که در جهت شمال حرکت کنید، به دریاچه‌ی زریوار می‌رسید که در حوالی شهر مریوان قرار دارد. زریوار با قرارگرفتن در میان کوه‌های پوشیده از درخت‌های بلوط ایرانی، گلابی وحشی، زالزالک و بادام و همچنین حیات‌وحش زیبا چشمان هر بیننده‌ای را متحیر خواهد کرد. طول این دریاچه‌ی زیبا ۵ کیلومتر، عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است و عمق آن در عمیق‌ترین قسمت، ۵٫۵ متر است. این منطقه در فصول بهار و تابستان هوای بسیار متعدل و دلچسب و در پاییز و زمستان سرد و خشکی دارد. طبق افسانه‌ها، این منطقه حکمران ظالمی داشت،‌ بعد از پناه‌بردن دانای شهر به اهورامزدا، خدای زرتشتیان، چشمه‌های آب زیرزمینی پدیدار شدند و در نهایت شهر و حاکم ظالمش را در خود فرو بردند. گفته می‌شود که دانای شهر در یکی از کوه‌های اطراف آرمیده است.

کردستان

غار کَرَفتو، غاری آهکی است که در ۷۰ کیلومتری شمال‌غرب شهر دیواندره در استان کردستان قرار دارد. اعتقاد بر این است که این غار در دوران کرتاسه،‌ برای میلیون‌ها سال زیر آب بوده است. برخی از بخش‌های آن همچنان در آب هستند، هرچند مهم‌ترین بخش آن را می‌توان کتیبه‌ی یونانی غار دانست که روی آن نوشته شده است: «در اینجا هراکلس سکونت دارد، باشد که پلیدی در آن راه نیابد».

از آنجا که کردستان زمستان‌های سردی دارد،‌ توصیه می‌شود، فصل بهار یا تابستان را برای سفر انتخاب کنید که در مقایسه با سایر نقاط ایران از هوای مطبوع‌تر و خنک‌تری برخوردار است. ایام نوروز نیز به‌خاطر جشن‌ها و مراسم‌های خاص این خطه از ایران می‌تواند سفر شما به کردستان را جذاب‌تر و به‌یادماندنی‌تر کند.

علاوه‌بر سفر زمینی، می‌توانید بازدید از این جاهای دیدنی کردستان را در برنامه تورهای مسافرتی داخلی خود قرار دهید. اگر تمایل دارید که سفری برنامه‌ریزی شده و راحت به کردستان داشته باشید، می‌توانید از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر در کجارو، قیمت انواع تورها به مقصد دلخواه‌تان را مقایسه و ازطریق آژانس‌های همکار کجارو، تور ارزان سنندج را بخرید.

دیدگاه  

    جستجوی تور، پرواز، هتل، رستوران و دیدنی‌ها...

    تبلیغات