۵ ایده برای سفر یک روزه به اطراف شیراز

۵ ایده برای سفر یک روزه به اطراف شیراز

صدیقه شجاعی
| دوشنبه, ۲۳ اردیبهشت ۹۸ ساعت ۲۲:۰۰

جاهای دیدنی شیراز فقط محدود به شهر شیراز نمی‌شوند و محوطه‌ها و آثار باستانی متعددی نظیر تخت جمشید، نقش رستم و بیشاپور در فاصله‌ی نزدیکی از این شهر برای بازدید وجود دارند.

جنوب غرب ایران در گذشته پایتخت ایران بوده و به همین دلیل از تاریخ و فرهنگی غنی برخوردار است. شیراز به‌عنوان مهم‌ترین شهر آن زمان محسوب می‌شد و گردشگران می‌توانند با سفری کوتاه به بیرون شیراز، از جاذبه‌ها و مناطق باستانی‌ اطراف آن دیدن کنند که برخی جزو میراث جهانی یونسکو هستند. در ادامه قصد داریم تعدادی از این جاهای دیدنی شیراز را به شما معرفی کنیم تا بازدید از آن‌ها را در برنامه‌ی خود قرار دهید.

کجارو به مسافرانی که می‌خواهند به شیراز سفر کنند کمک می‌کند تا بتوانند تور شیراز ارزان رزرو کنند. جستجوی آسان، امکان مقایسه قیمت تورهای آژانس‌های مسافرتی مختلف به‌صورت همزمان و انتخاب ارزان‌ترین گزینه در کجارو فراهم شده است.

تخت جمشید

شیراز

بدون شک تخت جمشید یا پارسه باید در صدر لیست شما قرار بگیرد. این محوطه‌ی باستانی در قرن پنجم پیش از میلاد، پایتخت تشریفاتی امپراتوری هخامنشی به‌شمار می‌رفت که به دستور کوروش کبیر و داریوش اول ساخته شد.

طی کاوش‌های باستان‌شناسی در دهه‌ی ۱۳۱۰ شمسی، ستون‌های بسیار بزرگ،‌ کتیبه‌ها و دروازه‌های باعظمت آن کشف شدند و چشم‌اندازی از گذشته‌ی باشکوه این شهر باستانی را پیشکش بازدیدکنندگان کردند. بسیاری از آگاهی‌های موجود درباره‌ی پیشینه‌ی هخامنشیان و فرهنگ آن‌ها، به‌خاطر سنگ‌نبشته‌ها و گل نوشته‌هایی است که در این کاخ‌ها و روی دیواره‌ها و لوحه‌ها آن حکاکی شده‌ است.

تاریخ‌دانان معتقدند که اسکندر مقدونی، سردار یونانی، در سال ۳۳۰ پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالاً بخش عظیمی از کتاب‌ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با این کار نابود کرد. در این بازدید حتماً توقفی در دروازه‌ی ملل داشته باشید و شکوه آن را از نزدیک مشاهده کنید. این مکان تاریخی از سال ۱۳۵۷ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید.

نقش رستم

شیراز

نقش رستم در فاصله‌ی ۶ کیلومتری از تخت جمشید و بالای یک صخره‌ قرار دارد و شامل چهار مقبره‌ی سنگی می‌شود. چهار آرامگاه دخمه‌ای در سینه‌ی کوه رحمت کنده شده‌اند که متعلق به داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر یکم و داریوش دوم هستند که همگی از ویژگی‌های یکسانی برخوردارند. بالای ورودی این چهار مقبره،‌ حجاری‌هایی مشابه تخت جمشید وجود دارد.

این مجموعه‌ی بی‌نظیر، تاریخ کهن سه دوره از ایران باستان را در حافظه خود به یادگار دارد. از نقش خدایان ایلامی‌ گرفته تا آرامگاه پادشاهان هخامنشی و نقوش برجسته پادشاهان ساسانی، بنای کعبه زرتشت و نقش‌برجسته‌ی ویران‌ شده‌ای از دوران ایلامیان؛ نقش رستم گنجینه‌ی سراسر ارزشمندی است که برای ساعت‌ها بازدیدکنندگان را به تأمل وا‌می‌دارد. قدیمی‌ترین نقش موجود در نقش رستم مربوط به دوره‌ی ایلامیان است که نقش دو ایزد و ایزدبانو و شاه و ملکه را به تصویر کشیده بود؛ ولی بعدها در دوره‌ی ساسانی، بهرام دوم بخش‌هایی از آن را پاک کرد و نقش خود و درباریانش را به‌جای آن تراشید. کعبه زرتشت که در دوره‌ی ساسانی به آن «بُن خانک» می‌گفتند، بنای سنگی و برج مانند موجود در این محوطه‌ است که کاربرد آن تاکنون مشخص نشده، هرچند در گذشته تصور بر این بود که اولین معبد هخامنشیان بوده است. روی دیوارهای آن صحنه‌هایی از پیروزی‌های ساسانیان حکاکی شده است.

بیشاپور

شیراز

شهر باستانی بیشاپور در کرانه‌ی دره چوگان و در نزدیکی شهر کازرون، یکی از یادگارهای دوران ساسانیان است که آثار باستانی بی‌نظیری همچون معبد آناهیتا (الهه آب) را در خود جای داده است. بیشاپور در سال ۲۶۶ میلادی و به دستور شاپور اول، پادشاه ساسانی، ساخته شده‌ است و از شهرهای دارای طراحی و مهندسی ویژه‌ی روزگار خود به‌شمار می‌رفت. شاپور اول همراه با ارتش خود،‌ رومی‌ها را چندین بار شکست داد و بخش اعظمی از این شهر باستانی به‌دست رومی‌هایی ساخته شده است که پس از شکست والرین،‌ امپراتور روم، در سال ۲۶۰ پس از میلاد به اسارت درآمده بودند.

بخش اعظمی از شهر باستانی بیشاپور به‌دست رومی‌های ساخته شده است

شاپور دستور داد در ناحیه‌ای خوش آب‌وهوا بر سر راه تخت جمشید به تیسفون، شهری بنا کنند و نام خود را بر آن نهاد. این جاده در زمان هخامنشیان، شهرهای تخت جمشید و استخر را به شوش وصل می‌کرد. هنگام ورود به این محوطه، دیوارهای ساسانی را می‌بینید که برج‌های گرد آن تا سه متر هم ارتفاع دارند. برخی از زیباترین موزائیک‌کاری‌های ایرانی - رومی همچنان وجود دارند؛ اما بهترین آن‌ها در موزه‌ی لوور پاریس و موزه‌ی ملی تهران نگه‌داری می‌شوند. شهر بیشاپور از دو بخش اصلی تشکیل شده است: ارگ سلطنتی شامل آثار شاخصی مانند معبد آناهیتا، تالار تشریفات شاپور، ایوان موزائیک و کاخ به والرین؛ منطقه عامه‌نشین شامل خانه‌های مسکونی، گرمابه، کاروان‌سرا و بازار. بیشاپور توسط کوه، رودخانه، دیواره‌های قلعه و خندق محافظت می‌شد.

فیروزآباد

شیراز

فیروزآباد شهری در ۹۶ کیلومتری جنوب شیراز و مرکز شهرستان فیروزآباد است. برخورداری از کهن‌ترین سازه‌ها و آثار دوران ساسانی این شهر را به مقصدی دیدنی برای علاقه‌مندان به تاریخ و گردشگران تبدیل کرده است. در اینجا بقایای سازه‌هایی را خواهید دید که به‌دستور اردشیر بابکان، بنیانگذار امپراتوری ساسانی، در قرن سوم قبل از میلاد ساخته شدند. قلعه دختر، در شش کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز در دامنه کوهی مشرف به جاده قرار دارد که یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی فیروزآباد به‌حساب می‌آید. این بنای مستحکم و بزرگ بر کل منطقه تسلط دارد و احتمالاً در دوران ساسانیان از آن برای دیده‌بانی و حفاظت از اولین پایتخت ساسانیان در شهر گور استفاده می‌شده است.

از دیدنی‌های نزدیک به قلعه دختر نیز می‌توان به نقش برجسته پیروزی و نقش برجسته تاجگذاری نیز اشاره کرد. با ۲۰ دقیقه رانندگی از قلعه دختر، به کاخ اردشیر بابکان (آتشکده فیروزآباد) می‌رسید؛ این کاخ از تالارهای تو در تو ساخته شده که همچنان پس از گذشت چندین قرن، گچ‌بری‌های قسمت بالای دیوارهای داخلی آن‌ها سالم باقی مانده‌ است. این سازه حدود ۱۸۰۰ سال قدمت دارد و شامل گنبدها و ایوان‌های مرتفعی می‌شود که تماشای آن حیرت هر بیننده‌ای را به‌دنبال دارد.

بوانات

شیراز

منطقه‌ی بوانات فقط سه ساعت با شیراز فاصله دارد که آن را کوه‌های زاگرس در جنوب و بیابان‌های شمالی احاطه کرده‌اند. جالب است بدانید که این منطقه، دره‌ای ۲۰ کیلومتری مملو از درختان گردو دارد. «بزم» نیز منطقه‌ای معروف برای آشنایی با فرهنگ عشایر است. عشایر خمسه از اواسط فروردین تا آبان، چادرهای خود را برای زندگی روی تپه‌ی آن می‌گسترانند. ترکیبی از زبان عربی، ترکی و فارسی را در این منطقه خواهید شنید.

اگر تمایل دارید که به شیراز سفر کنید، برای انتخاب بهترین و ارزان‌ترین بلیط هواپیما به شیراز از کجارو کمک بگیرید. جستجوی آسان و تنوع قیمت بلیط‌ها از ده‌ها فروشنده معتبر، به شما این امکان را می‌دهد تا ارزان‌ترین بلیط به مقصد مورنظرتان را پیدا کنید.

دیدگاه  

    تبلیغات