نقش برجسته سرباز هخامنشی رونمایی شد

سعیده خلیلی‌صفا
شنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵
نقش برجسته سرباز هخامنشی رونمایی شد

آئین رونمایی «نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید» استردادی از آمریکا در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس بندرعباس برگزار شد.

مراسم رونمایی «نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید» استردادی از آمریکا در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس بندر عباس با حضور استاندار هرمزگان، نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان و جمعی از فعالان فرهنگی و هنری استان هرمزگان برگزار شد.

فریدون همتی، استان‌دار هرمزگان، در این رابطه گفت:

امروز در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس در مراسمی حضور یافتیم که به فرهنگ و گذشته‌مان بازمی‌گشت.

همتی اظهار امیدواری کرد که چنین اقداماتی سبب می‌شود تا مردم به‌ ویژه نسل جوان با گذشته آشنا شوند. وی در ادامه تصریح کرد:

باید مردم از موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس بازدید کنند و علاوه بر تاریخ و فرهنگ هرمزگان با نقش برجسته سرباز هخامنشی تخت جمشید و همچنین با تاریخ غنی کشورمان بیش از گذشته آشنا شوند.

او با اشاره به اینکه هر ایرانی باید تلاش کند تا تاریخ کشورش را فرا بگیرد، اظهار کرد:

باید بدانیم کشورمان چه فراز و فرودی داشته تا اکنون به اینجا رسیده است.

همتی بابیان اینکه این اثر خود یک تاریخ را به دنبال دارد، خاطرنشان کرد که موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس دیدن دارد و به‌تمامی مردم توصیه می‌کنم از این مکان فرهنگی بازدید کرده و به‌خوبی سنت‌ها و آئین مردم هرمزگان را فرا بگیرند.

عالی‌ترین مقام دولت در هرمزگان با اشاره به اینکه کشوری مثل آمریکا که قدمتی ندارد در مقابل کشور ایران اسلامی که از دیرباز نقش مهمی در جهان داشته، نمی‌تواند عرض‌اندام کند، اضافه کرد:

نسل‌های آینده به‌طور حتم به این مقطع تاریخی افتخار خواهند کرد.

همچنین مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان در این خصوص گفت:

افتخاری که امروز رخ داد، در راستای تقویت و توسعه توجه به میراث فرهنگی بود زیرا میراث فرهنگی هویت ماست و می‌تواند به نقش‌های اجتماعی ما کمک کند.

رضا برومند با بیان اینکه پس از بازگشت این نقش برجسته به کشورمان پس از گذشت ۸۰ سال، رایزنی خود را با سازمان میراث فرهنگی کشور آغاز کردیم، تصریح کرد:

با نگاه مناسب دکتر مونسان و نمایش عمومی این اثر نیز فرصت یک‌ماهه برای انتقال این اثر به بندرعباس داده شد.

او با اشاره به اینکه این اثر با تدابیر شدید امنیتی وارد بندرعباس شد و از ۱۹ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد در موزه مردم‌شناسی خلیج‌فارس به نمایش گذاشته خواهد شد، اظهار کرد:

هدف ما بود که فضای روانی و اجتماعی نسبت به میراث فرهنگی‌مان را تقویت کنیم و مردم در این زمینه علاقه‌مند شده و بتوانیم باقدرت بیشتر کار مرمت، بازسازی و احیای میراث فرهنگی استان که برخی بعد بین‌المللی دارند، مانند قلعه پرتغالی‌ها و معبد هندوها را انجام دهیم.

عکس کاور: خبرگزاری مهر

دیدگاه