۱۰ مقصد برتر گردشگری آذربایجان که باید بشناسید

مینا رهبری
شنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۰
۱۰ مقصد برتر گردشگری آذربایجان که باید بشناسید

کشور آذربایجان با تاریخ غنی و طبیعتی بکر، مقصدی مناسب برای سفر و تجربه لحظاتی آرامش‌بخش است. البته کسانی که عاشق ماجراجویی هستند نیز می‌توانند از سفر به آذربایجان لذت ببرند. برترین مقاصد گردشگری آذربایجان را بشناسید.

با وجود اینکه بسیاری از گردشگران شاید هرگز فکر سفر به آذربایجان به سرشان نزند، این کشور برای کسانی که عاشق ماجراجویی هستند، مقصدی فوق‌العاده است. هزاران سال تاریخ این سرزمین با سنت‌های عمیق ریشه‌دار ترکیب شده است. برترین مقاصد گردشگری جمهوری آذربایجان، تنوع گسترده‌ای در چشم‌اندازها، فرهنگ، حیات وحش و تجربه‌های هیجان‌انگیز دارد. تور آذربایجان نیز در سال‌های اخیر رونق یافته و یکی از پرفروش‌ترین مقاصد خارجی ایرانیان محسوب می‌شود. در ادامه می‌خواهیم برترین مقاصد گردشگری این کشور را به شما معرفی می‌کنیم تا با زیبایی‌های آذربایجان بیشتر آشنا شوید.

هر زمانی که قصد سفر به این کشور را دارید، می‌توانید تور زمینی آذربایجان را از طریق آژانس‌های مسافرتی که با ما همکاری دارند، خریداری کنید. ما در کجارو این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، سفرتان را ارزان‌تر از همه جا برنامه‌ریزی کنید.

باکو

باکو

باکو، پایتخت آذربایجان، معمولا اولین جایی است که گردشگران برای بازدید در این کشور انتخاب می‌کنند. ایچری شهر (بخش قدیمی شهر) که قدمت آن به قرون وسطی می‌رسد، با برج دختر اسرارآمیز نقطه کانونی شهر را شکل می‌دهند. بخش داخلی و مرکزی شهر که متعلق به قرن ۱۹ میلادی است، با سبک‌های معماری امپراتوری روسیه و آسمان‌خراش‌های مدرن ظاهر باکو را تشکیل داده‌اند.

از جمله مهم‌ترین جاهای دیدنی این شهر که در تور باکو باید از آن‌ها بازدید کنید، می‌توان به بلوار باکو (که در امتداد دریای خزر قرار دارد)، برج‌های شعله و خیابان نظامی (که منطقه‌ای پر از مغازه‌ها و پاساژها است) اشاره کرد. مسافران نه‌تنها می‌توانند با هر بودجه‌ای هتل مناسب در باکو پیدا کنند، بلکه به رستوران‌ها، بارها و کافه‌ها نیز به‌راحتی دسترسی خواهند داشت.

گنجه

شهر گنجه آذربایجان

منبع عکس: وب‌سایت jam-news

گنجه دومین شهر بزرگ آذربایجان، محل تولد شاعر بزرگ، نظامی گنجوی است

دومین شهر بزرگ آذربایجان که محل تولد شاعر بزرگ قرن دوازدهمی، نظامی گنجوی است، در مقایسه با باکو گردشگران کمتری جذب می‌کند. فاصله گنجه از باکو ۳۷۰ کیلومتر است و با ماشین حدود ۴ ساعت و نیم طول می‌کشد که به این شهر برسید. گنجه شهری تاریخی است و قدمت آن به قرن ۶ میلادی می‌رسد. در این شهر مساجد باستانی، کاروان‌سراهای قدیمی، کلیساها و خانه‌های تاریخی وجود دارد که می‌تواند برایتان جذاب باشد.

قوبا

قوبا آذربایجان

منبع عکس: وب‌سایت booking

هر کسی که به‌دنبال چشم‌اندازهای بکر، روستاهای باستانی کوهستانی و غوطه‌ور شدن در فرهنگ قفقازی باشد، حتما باید به قوبا سفر کند. قوبا در ۱۷۰ کیلومتری شمال شرق باکو قرار دارد و برخی از برترین جاذبه‌های گردشگری آذربایجان در این منطقه واقع شده است. قوبا را می‌توان مرکز فرهنگی منطقه نامید. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۶۰۰ متر است و در دامنه کوه شاه‌داغ قرار دارد.

این منطقه که از لحاظ فرهنگی بسیار غنی است، آب و هوای تر و تازه‌ای دارد. زیبایی‌های طبیعی چشم‌اندازهای کوه‌های بزرگ قفقاز، تنگه تنگی (Tenghi Canyon) و آبشارها تنها بخشی از جذابیت‌های قوبا است. 

روستاهای کوهستانی

روستاهای کوهستانی آذربایجان

قدمت این منطقه به ۲۵۰۰ سال قبل بازمی‌شود و گروهی از یهودیان در آن زندگی می‌کنند

به‌سمت رو‌به‌روی رودخانه Qudailchay  بروید و از قوبا عبور کنید و در قصبه قرمز (شهر قرمز یا Qirmizi Qesebe) بگردید. قدمت این منطقه به ۲۵۰۰ سال قبل بازمی‌شود و گروهی از یهودیان در آن زندگی می‌کنند که گفته می‌شود بزرگترین جامعه یهودی‌نشین خارج از سرزمین‌های اشغالی است. علاوه بر زیبایی خود روستاها، شما می‌توانید از آرامش خینالوق (Khinalug)، کوسار (Qusar)، لاهیح (Lahij ) و ساریباش (Saribash) لذت ببرید. 

شکی (Sheki)

شکی آذربایجان

منبع عکس: وب‌سایت wikivoyage

به یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های قفقاز سفر کنید که در میان بهترین جاهای دیدنی آذربایجان قرار دارد. شکی با جمعیتی حدود ۶۰ هزار نفر در دامنه کوه‌های بزرگ قفقاز قرار دارد و گردشگران را مسحور خود می‌کند. ابریشم شکی، اینجا را از یک شهر کوچک به یکی از مهم‌ترین نقاط جاده ابریشم تبدیل کرد. تاجران از شرق و غرب به شکی می‌آمدند و در کاروان‌سراهای آن اقامت می‌کردند.

در این می‌توانید از زیبایی‌های کاخ شکی خان که متعلق به قرن ۱۸ میلادی است، رودخانه‌ها، آبشارها و دره‌های تنگی که فرصت پیاده‌روی و کوهپیمایی در کوه‌ها را به شما می‌دهد، دیدن کنید. 

شاماخانی (Shamakhi)

شاماخانی آذربایجان

این شهر کوچک به تاریخ ۲۵۰۰ ساله خود می‌بالد و پایتخت سابق امپراتوری شیروان بوده است

یکی دیگر از جاهایی که علاقه‌مندان به تاریخ باید از آن بازدید کنند، شاماخانی است. این شهر کوچک به تاریخ ۲۵۰۰ ساله خود می‌بالد و پایتخت سابق امپراتوری شیروان بوده است. با دو ساعت رانندگی از باکو می‌توانید شاماخانی برسید. خرابه‌های باستانی قرون‌وسطایی و قلعه تخریب شده گلستان که قدمت آن تقریبا به هزار سال می‌رسد، از شاماخانی، مکانی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است. این منطقه به‌لحاظ تاریخی، کانون بافت فرش و همچنین محل تولد چند شاعر مشهور آذری بوده است. 

دریاچه گوی‌گول

دریاچه گویگول آذربایجان

دریاچه گوی‌گول در نزدیکی گنجه قرار دارد و با پیمودن مسیری کوتاه از این شهر، گردشگران می‌توانند از بهترین جاذبه طبیعی آذربایجان دیدن کنند. دریاچه گوی‌گول یا «دریاچه آبی» با ۱۵۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا در تپه‌های دامنه کوه موروداغ (Murovdag) صحنه‌ای رویایی خلق کرده است: آب‌های عمیق آبی رنگ که توسط جنگل‌ انبوه احاطه شده است. این دریاچه پس از زلزله قرن ۱۲ شکل گرفته و معمولا یکی از پرطرفدارترین تورهای یک روزه‌ای است که از گنجه اجرا می‌شود.

برای رسیدن به این دریاچه باید از جاده‌ای که در میان کوه‌ها کشیده شده است، عبور کنید؛ زیبایی‌های مسیر کم از زیبایی خود دریاچه ندارد، پس با یک تیر دو نشان می‌زنید. زمانی در این منطقه گروهی از آلمانی‌ها زندگی می‌کردند که بعدها شوروی آن‌ها را تبعید کرد. شما می‌توانید میراث و تاثیر آن‌ها را بر برخی از روستاهای منطقه مشاهده کنید. 

کوه‌های قفقاز

کوه قفقاز آذربایجان

منبع عکس: وب‌سایت pinterest

مناطق اطراف کوه‌های قفقاز یکی از متنوع‌ترین مناطق روی زمین از لحاظ فرهنگی و زبان‌شناسی است

دو رشته کوه از دریای خزر تا دریای سیاه کشیده شده‌اند و آذربایجان و ارمنستان را از هم جدا کرده‌اند و در نهایت قفقاز بزرگ و قفقاز کوچک را شکل داده‌اند. به گفته متخصصان، مناطق اطراف کوه‌های قفقاز یکی از متنوع‌ترین مناطق روی زمین از لحاظ فرهنگی و زبان‌شناسی است. گروه‌های مختلف قومی و زبان‌های گوناگون مثل آذری در این جوامع دیده می‌شود  و این تنوع را شکل داده‌اند. در صحراهای ناشناخته قدم بزنید و مسیرهای مالروی قفقاز جنوبی را دنبال کنید. قطعا از دیدن صحنه‌هایی شگفت‌انگیز از طبیعت، انگشت به دهان خواهید شد. 

لانکاران

لانکاران آذربایجان

منبع عکس: وب‌سایت http://azerbaijan.travel

به‌سمت جنوب باکو حرکت کنید و در امتداد دریای خزر به‌سمت مرزهای ایران بروید؛ در این منطقه لانکاران، شهری ویلایی قرار گرفته که گردشگران را به‌سمت خود می‌خواند. قدمت این منطقه به نوسنگی (عصر حجر جدید) می‌رسد و در کنار دریا قرار دارد. لانکاران یکی از جاهای دیدنی پرطرفدار بین مردم محلی آذربایجان است. در شهر قدم بزنید و از فانوس دریایی، جنگل لانکاران، پارک یادبود حیدرعلی اف و زندان قدیمی دیدن کنید.

عاشقان دریا و ساحل باید چند کیلومتر به جنوب بروند تا به کانارمشا (Kanarmesha) برسند؛ کسانی که طرفدار تفریحاتی هستند که در فضای آزاد می‌توان انجام داد، باید در تورهای یک روزه منطقه حفاظت شده قیزیل آغاج شرکت کنند. اینجا خانه بیش از ۲۰۰ گونه پرنده، گرگ و گراز وحشی است.

نفتالان

نفتالان آذربایجان

امروزه آذربایجانی‌ها برای حمام در نفت خام به نفتالان می‌روند

معمولا نفتالان در وب‌سایت‌ها و کتاب‌های راهنمای سفر به آذربایجان جای ندارد، اما بازدید از این شهر واقعا ارزشش را دارد. شهر کوچک نفتالان که در نزدیکی گنجه قرار دارد، اسپاها (چشمه‌های آب گرم) عجیبی دارد. گفته می‌شود قدمت این منطقه به بیش از هزار سال می‌رسد و شوروی‌ها اینجا را به محبوبیت رساندند.

امروزه آذربایجانی‌ها برای حمام در نفت خام به نفتالان می‌روند. برخی معتقد هستند که حمام کردن در این درجه خاص نفت، فواید زیادی برای سلامتی دارد که از آن جمله می‌توان به درمان اختلالات و بیماری‌های پوستی و مشلات عصبی اشاره کرد. گردشگران ماجراجو می‌توانند برای تجربه حمام نفت، باید به نفتالان بروند. 

آذربایجان پر از شگفتی‌های طبیعی و تاریخی است. اگر دوست دارید با جاهای دیدنی آذربایجان بیشتر آشنا شوید، کجارو به شما کمک می‌کند بتوانید به اطلاعاتی مثل موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و همچنین جاذبه‌های رایگان این کشور دسترسی داشته باشید.

مطالب مرتبط:

    منبع theculturetrip
    برچسب‌ها

    دیدگاه