۱۲ مکان دیدنی تهران در نوروز

آزاده یوسف نژاد
پنجشنبه، ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۰
۱۲ مکان دیدنی تهران در نوروز

تهران از جاذبه‌های گردشگری بسیاری برخوردار بوده که در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی تهران در نوروز پرداخته شده‌ است.

قطعا هیچ یک از شهروندان تهرانی که در نوروز به خارج از تهران سفر می‌کنند فرصت گردشگری در پایتخت زیبا را پیدا نمی‌کنند؛ فرصت بازدید از تهران در نوروز و لذت بردن از همه زیبایی‌های این کلان‌شهر به دور از ترافیک و آلودگی هوا نصیب مسافران نوروزی و شهروندان تهرانی که در این ایام از تهران خارج نمی‌شوند، خواهد شد.

تهران یکی از ویژه‌ترین استان‌های کشور و دارای طبیعتی بکر، کم ‌نظیر با جاذبه‌ها و اماکن فرهنگی دیدنی و غنی است. در این مطلب نگاهی گذرا به جاذبه‌های گردشگری آن داریم. روایت تهران‌گردان از گردش در پایتخت توصیفی فراتر از تمرکز برج و باروها، کارخانه‌ها و مراکز صنعتی و ترافیک تهران است.

تحمل سختی‌های پایتخت‌نشینی با وجود جاهای دیدنی، زیارتی و تفریحی رنگ دیگری پیدا کرده است و سال‌ها است استان تهران، در گروه مکان‌های انتخابی گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

جاذبه‌های گردشگری استان تهران در بخش‌های مختلفی قابل تقسیم بندی است.

جاذبه‌های طبیعی، هنری، اماکن تاریخی و فرهنگی، مراکز ورزشی و تفرجگاه‌ها، زیارتگاه‌ها و اماکن مذهبی و بازارها و مراکز تجاری بزرگ، جاذبه‌هایی هستند که هرساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی پایتخت روانه می‌کند. 

تهرانگردی

۱. کاخ گلستان، نگین کاخ‌های پایتخت

مجموعه کاخ گلستان، یادگاری به‌جای مانده از ارگ تاریخی تهران، محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهن‌ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران است. سابقه تاریخی ارگ سلطنتی به روزگار صفویه باز می‌گردد. بخش‌های مختلف این مجموعه در حال حاضر شامل ایوان تخت مرمر، خلوت کریم خانی، اتاق موزه (تالار سلام) و حوضخانه آن، تالار آینه، تالار عاج یا سفره خانه، تالار برلیان یا سفره خانه، تالار برلیان یا تشریفات، ساختمان کتابخانه، عمارت شمس العماره، عمارت بادگیر و حوضخانه وسیع آن، تالار الماس، کاخ ابیض و چادر خانه است.

کاخ گلستان

۲. کاخ موزه سعدآباد 

مجموعه کاخ سعد آباد که امروزه به‌عنوان موزه از آن استفاده می‌شود، در شمالی‌ترین، بلندترین و خوش آب‌وهوا ترین بخش تهران در مساحتی در حدود ۴۰۰ هکتار واقع شده است. این مجموعه دارای جنگل طبیعی، چشمه سار، باغستان، گلخانه و خیابان پوشیده از گل و درخت است. این مجموعه با داشتن ۱۸ کاخ متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی بوده و با ۸ ورودی، بزرگ‌ترین و یکی از زیباترین کاخ موزه‌های کشور است.

کاخ سعدآباد

سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت‌گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بوده است. پس از کودتای ۱۲۹۹ و تصرف آن توسط خاندان پهلوی، بناها و عمارت‌های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می‌شوند. هر یک از بناها محل سکونت یکی از افراد دودمان پهلوی بوده است. محمدرضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید. قدیمی‌ترین کاخ این مجموعه، کاخ (کوشک) احمدشاهی بوده است که در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده است. جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی است که متعلق به کوچک‌ترین دختر محمدرضا پهلوی بوده‌ است.

کاخ‌موزه سعدآباد در خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری قرار دارد.

برای بازدید مجازی از موزه سعدآباد اینجا کلیک کنید.

۳. سردر باغ ملی، نماد تاریخی تهران قدیم

سردر باغ ملی طی سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ هجری شمسی، به‌عنوان دروازه ورود به میدان مشق‌ احداث شد که محوطه‌ای نظامی و در اختیار قشون بود. مدتی پس از ساخت دروازه‌، فکر ایجاد اولین باغ عمومی شهر تهران به نام باغ ملی، در اراضی داخل میدان مشق‌، مطرح شد و بعد از تهیه طرح، به اجرا درآمد. سپس نام دروازه میدان مشق به سردر باغ ملی تغییر یافت‌.

باغ ملی چند سالی بیشتر به جا نماند و در محوطه آن وزارت امور خارجه‌، کتاب خانه ملی و موزه ایران باستان را ساختند؛ اما نام این باغ بر سردر میدان مشق باقی ماند و مردم سردر باغ ملی را به‌عنوان نماد تاریخ معاصر تهران و معماری خاص تهران قدیم می‌شناسند.

باغ ملی تهران

سردر باغ ملی در ضلع شمالی خیابان امام خمینی (ره) قرار دارد.

۴. باغ پرنگان 

باغ پرندگان تهران در شمال‌شرق تهران در دل جنگل لویزان واقع شده است. در دل این باغ بزرگ، مسیرها به شکلی پیچ در پیچ طراحی شده‌اند.

باغ پرندگان تهران در ۲ فاز طراحی شده است. فاز اول که هم‌اکنون به بهره‌برداری رسیده، به نام «دشتچر» نام‌گذاری شده و شامل پرنده‌هایی است که در قفس نگهداری می‌شوند یا توان پرواز ندارند. فاز دوم که مساحتی کمتر از فاز اول دارد در محدوده شمالی در حال احداث است و «آبچر» نام دارد. این فاز شامل پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند و احتمالاً مشابه آنچه در باغ پرندگان اصفهان وجود دارد، توسط تور از خروج پرندگان از آن جلوگیری خواهد شد.

باغ پرندگان

آدرس: ۱: اتوبان شهيد بابايی شرق، بعد از خروجی هنگام / الغدیر،خروجی باقری جنوب، لاين كندرو، خيابان كوهستان، باغ پرندگان تهران مسیر ۲: رسالت، خيابان هنگام، چهارراه استقلال به‌سمت شرق، خيابان كوهستان، باغ پرندگان تهران

۵.کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یکی از سه کاخ اصلی تهران است که دیدن آن در حال و هوای بهاری نوروز خالی از لطف نیست. این کاخ در یکی از خوش آب و هواترین مناطق پایتخت قرار دارد. در روزهای بهاری سال جدید، بازدید از این کاخ بسیار لذت‌بخش است.

کاخ  نیاوران

بناهای مجموعه کاخ نیاوران متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی است. در داخل این کاخ دو بنا و کاخ دیگر به نام‌های کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمد شاهی قرار دارد و هم‌اکنون به‌عنوان یکی از کاخ موزه‌های تهران با مجموعه نفیسی از اشیای سلطنتی قرار دارد.

کاخ نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران، در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار است.

آدرس: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

برای بازدید مجازی از کاخ نیاوران اینجا کلیک کنید.

۶.موزه مقدم 

موزه مقدم یکی از بناهای تاریخی به جا مانده از زمان قاجار است که از نظر تاریخچه، معماری و اشیایی که در آن نگهداری میشوند، ارزش بسیار بالایی دارد. موزه مقدم دانشگاه تهران یا به عبارتی خانه مقدم از جمله خانه‌های مجلل دوران قاجار، متعلق به یکی از درباریان آن دوران به نام محمد تقی خان احتساب الملک، است. 

موزه مقدم

موزه مقدم در تهران، خیابان امام خمينی، بعد از خیابان شیخ‌هادی، جنب بانک ملت، پلاک ۲۵۱ قرار دارد.

برای بازدید مجازی از موزه مقدم اینجا کلیک کنید.

۷. باغ ایرانی تهران، بهشتی برای آرامش پایتخت نشینان

بوستان باغ ایرانی یکی از زیباترین جاهای دیدنی تهران است که در «ده ونک» قرار دارد و بر اساس الگوی باغ ایرانی طراحی شده است. کتابخانه عمومی با فضای مطالعه مجزا برای مطالعه بانوان و آقایان در مرکز این بوستان قرار دارد و از مکان‌های بسیار زیبا در ایام نوروز تهران به شمار می‌رود.

یاغ ایرانی

باغ ایرانی در خیابان شیخ بهایی شمالی، ۲۰ متری پیروزان، کوچه شهید صابری قرار دارد.

۸. برج میلاد 

برج میلاد یک برج چندمنظوره است که در منطقه ۲ تهران و در جنوب شهرک غرب و شمال گیشا ساخته شد. این برج ششمین برج بلند دنیا است و از نظر وسعت کاربری سازه راس بنا، با ۱۳ هزار مترمربع، وسیع‌ترین بنا در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا را دارد. برج میلاد، برج مخابراتی چندمنظوره‌ای است که با ارتفاع ۴۳۵ متر به‌عنوان بلندترین برج مخابراتی ایران محسوب می‌شود. برج میلاد امکانات و کاربری‌های بسیاری دارد؛ از جمله کاربری‌های مجموعه برج میلاد می‌توان به مخابرات، رستوران، رصدخانه، کاربری تجاری، مراکز همایش برج میلاد، سالن‌های کنفرانس، هتل و مراکز گردشگری و نمایشگاهی اشاره کرد. 

برج میلاد

برج میلاد در میان بزرگ‌راه‌های شیخ فضل‌الله، همت، حکیم و چمران واقع شده است.

۹. پل طبیعت

پل طبیعت از زیباترین پل‌های گردشگری و مدرن کشور است که روی اتوبان مدرس قرار گرفته و زیبایی خاصی به‌ویژه در شب به این بخش از شهر تهران بخشیده است. پل طبیعت یکی از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار در تهران است که با امکانات مناسبی که برای گردشگران در آن تدارک دیده شده، هر روز شاهد حضور گردشگران زیادی است. از جمله این امکانات می‌توان به رستوران و کافی‌شاپ، فضای سبز زیبای کار شده در دو طرف پیاده راه و کافه گالری اشاره کرد. این پل با توجه به پس‌زمینه‌های زیبایی که در اطراف آن دیده می‌شود، به محلی زیبا برای عکاسی و گرفتن عکس‌های یادگاری هم تبدیل شده است.

پل طبیعت
پل طبیعت

پل طبیعت روی بزرگ‌راه مدرس احداث شده است و  پارک طالقانی را به بوستان آب و آتش متصل می‌کند.

۱۰. امام زاده صالح و تجریش

تجریش یکی از خاطره‌انگیز و قدیمی‌ترین محله‌های تهران است که در سال‌های گذشته با رسیدن مترو و نوسازی بازارهای آن، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری تهران هم شناخته می‌شود. بازار تجریش از جمله قدیمی‌ترین مراکز خرید شمیران بوده و همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده؛ به‌طوری که‌ حجره‌های معروف و قدیمی بازار هویت خود را از دست نداده‌اند و در واقع نمونه کوچکی از بازار تهران است‌. این بازار به‌صورت سرپوشیده ساخته شده و دو محله سرپل و تجریش را به هم وصل می‌کند. بازار تجریش همانند تمامی بازارهای سنتی دارای مسجد و حسینیه بوده و از سوق‌های کوچکی تشکیل شده‌ است که قدم زدن در آن این فضاهای زیبا را به‌آرامی برای گردشگران به نمایش در می‌آورد.

تجریش
تجریش

میدان تجریش در انتهای شمالی خیابان ولیعصر قرار دارد.

۱۱. عمارت مسعودیه، بهشت تهران قدیم

اواخر شهریور ماه ۱۳۹۰ بود که به ناگهان نام ساختمان گمنام خیابان اکباتان، به خبرگزاری‌های پرمخاطب راه یافت. واسطۀ این شهرت، برگزاری پانزدهمین جشن خانه سینما در عمارت مسعودیه تهران بود. در آن شب حیاط مقابل عمارت دیوانخانه گوش تا گوش پر از هنرمندان و هنردوستانی بود که جز شرکت در گردهمایی بزرگداشت رویدادی سینمایی، جنب و جوشی بی‌سابقه به عمارت بی‌سروصدا و تاریخی مسعودیه بخشیده بودند.

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه مربوط به مسعود میرزا، ملقب به ظل السلطان‌، فرزند ناصرالدین شاه در سال ۱۲۹۵ قمری بنا شده است. این بنا در محله دولت تهران قدیم قرار دارد که در حال حاضر بخش‌هایی از آن در خیابان اکباتان و ملت فعلی واقع شده است. این عمارت در زمینی به وسعت ۴۰۰۰ مترمربع بنا شده و در حال حاضر در اختیار سازمان میراث فرهنگی است.

عمارت مسعودیه در میدان بهارستان، ضلع جنوب غربی، خیابان اکباتان واقع شده است.

۱۲. برج آزادی

برج آزادی نماد تهران و دروازه غربی ورود به پایتخت به شمار می‌رود. این برج یکی از بناهایی است که اکثر ایرانی‌ها آن را از نزدیک دیده‌اند. این برج معروف و زیبا قبل از انقلاب اسلامی ایران با نام برج شهیاد شناخته می‌شد و پس از انقلاب نام آن به برج آزادی تغییر کرد. هر گردشگری که به تهران سفر می‌کند و حتی بسیاری از علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر که ساکن تهران هستند، از برج آزادی بازدید می‌کنند. این برج زیبا هم به‌عنوان یک المان شهری و هم دارای فضاهای معماری بسیار زیبا و کاربردی همچون موزه کتابخانه سالن‌های چند منظوره و ... است که کجارو نیز در ویدیویی مستند از این برج موزه آن‌ را به تفصیل نمایش داده است.

برج آزادی
برج آزادی

برج آزادی در میدان آزادی تهران قرار دارد. میدان آزادی از غرب به بزرگ‌راه شهید لشگری، از شرق به خیابان آزادی، از جنوب به بزرگ‌راه سعیدی و از شمال به بزرگ‌راه جناح محدود شده است.

گردشگران نوروزی تهران میتوانند با تماس با شماره تلفن ۱۳۷ (سامانه گردشگری شهرداری تهران) برای دریافت اطلاعات درباره تورهای گردشگری تهران به نام «تهران گردی» اقدام کنند.

مطالب مرتبط:

    منبع کجارو isna
    برچسب‌ها نوروز تهرانگردی

    دیدگاه